REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czyszczenie wnętrza auta

Kajetan Puszek
fot. Skoda
fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Czyszczenie dywaników i wnętrza samochodu jest standardową czynnością każdego użytkownika samochodu. Co zrobić, aby ta czynność nie była syzyfową pracą?

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak wyczyścić najbardziej zabrudzone części wyposażenia naszych pojazdów i przygotować perfekcyjnie nasz pojazd do dalekiej podróży. Czyszczenie dywanu i wnętrza samochodu stawia przed nami potrzebę odplamienia różnych substancji tj. olejów, martwych robaków i pozostałości po jedzeniu. Wiele z nich jest pochodzenia organicznego i ich usunięcie musi być przeprowadzone przy pomocy środków alkalicznych. Niektóre substancje, takie jak krew wymagają specjalnych środków dezynfekujących.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyczyścić tapicerkę?

REKLAMA

Nieorganiczne zabrudzenia zwykle znajdujemy na karoserii naszych pojazdów i usuwane one muszą być za pomocą kwasotwórczych substancji. Zaś usunięcie substancji na bazie wody, np. kawy czy kakao, nie jest zbyt trudne, musimy użyć tylko odpowiedniego środka. Są też plamy mieszane np. na bazie wody i oleju. Nasze sprzątanie zacznijmy od odkurzenia dywaników oraz wnętrza. Pamiętajmy, aby wszystko było maksymalnie suche, zanim podejmiemy się odkurzania.

Dla najlepszego efektu zacznijmy od wyczyszczenia tablicy rozdzielczej, drzwi od wewnątrz i innych elementów znajdujących się w środku. Najlepiej używajmy do tego gorącej wody. Możemy wykorzystać również ściereczki z mikrofibry. Wyczyśćmy wszystkie powierzchnie do sucha przy użyciu ręcznika bądź mikrofibry.

REKLAMA

Ważnym krokiem jest pielęgnacja wnętrza odpowiednim preparatem. Jeśli tego nie zrobimy nasz efekt szybko przestanie być zauważalny i wnętrze zacznie się na nowo brudzić. Dobrym elementem, od którego zaczniemy czyszczenie wnętrza jest sprzątnięcie dywaników i mat. Na nich zbiera się najwięcej brudu, piachu czy żwiru, dlatego odkurzanie ich na końcu było by bezsensowne i skazało by nasze sprzątanie na fiasko. Po wykonaniu tych czynności będziemy mogli przejść do dalszych porządków naszego samochodu. Dywaniki należy myć gorącą wodą. Najpierw należy wyczyść gumową szczotką wszystkie dywaniki, a potem porządnie je poodkurzać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie plamy należy usunąć za pomocą odpowiedniego sprayu. Wyczyścić jeszcze raz na mokro dywanik przy użyciu detergentu. Następnie wypolerować dywanik przy użyciu produktu konserwującego – wówczas materiał zwiększy wytrzymałość swojej struktury. Innym i stałym problemem związanym z czyszczeniem wnętrza samochodu jest usuwanie włosów i sierści zwierząt. Aby skutecznie to zrobić, należy przeczyścić dywaniki i siedzenia odkurzaczem. To pozwoli na usunięcie większych partii sierści czy włosów.

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

Następnie za pomocą detergentu powinniśmy przeczyścić zabrudzone powierzchnie na mokro. Po wyschnięciu raz jeszcze musimy wyczyścić powierzchnie odkurzaczem. Włosy powinny zniknąć z dywaników bez żadnego kłopotu. Pielęgnacja i czyszczenie wnętrza samochodu powinno odbywać się według określonego schematu i powinno być czynnością efektywną. Czynność ta powinna być rozpoczynana od dywaników a kończona na tapicerce. Zapewni to skuteczną pracę i sprawi, że Twój samochód będzie lśnił.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA