REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czyszczenie wnętrza auta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
fot. Skoda
fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Czyszczenie dywaników i wnętrza samochodu jest standardową czynnością każdego użytkownika samochodu. Co zrobić, aby ta czynność nie była syzyfową pracą?

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak wyczyścić najbardziej zabrudzone części wyposażenia naszych pojazdów i przygotować perfekcyjnie nasz pojazd do dalekiej podróży. Czyszczenie dywanu i wnętrza samochodu stawia przed nami potrzebę odplamienia różnych substancji tj. olejów, martwych robaków i pozostałości po jedzeniu. Wiele z nich jest pochodzenia organicznego i ich usunięcie musi być przeprowadzone przy pomocy środków alkalicznych. Niektóre substancje, takie jak krew wymagają specjalnych środków dezynfekujących.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyczyścić tapicerkę?

REKLAMA

Nieorganiczne zabrudzenia zwykle znajdujemy na karoserii naszych pojazdów i usuwane one muszą być za pomocą kwasotwórczych substancji. Zaś usunięcie substancji na bazie wody, np. kawy czy kakao, nie jest zbyt trudne, musimy użyć tylko odpowiedniego środka. Są też plamy mieszane np. na bazie wody i oleju. Nasze sprzątanie zacznijmy od odkurzenia dywaników oraz wnętrza. Pamiętajmy, aby wszystko było maksymalnie suche, zanim podejmiemy się odkurzania.

Dla najlepszego efektu zacznijmy od wyczyszczenia tablicy rozdzielczej, drzwi od wewnątrz i innych elementów znajdujących się w środku. Najlepiej używajmy do tego gorącej wody. Możemy wykorzystać również ściereczki z mikrofibry. Wyczyśćmy wszystkie powierzchnie do sucha przy użyciu ręcznika bądź mikrofibry.

REKLAMA

Ważnym krokiem jest pielęgnacja wnętrza odpowiednim preparatem. Jeśli tego nie zrobimy nasz efekt szybko przestanie być zauważalny i wnętrze zacznie się na nowo brudzić. Dobrym elementem, od którego zaczniemy czyszczenie wnętrza jest sprzątnięcie dywaników i mat. Na nich zbiera się najwięcej brudu, piachu czy żwiru, dlatego odkurzanie ich na końcu było by bezsensowne i skazało by nasze sprzątanie na fiasko. Po wykonaniu tych czynności będziemy mogli przejść do dalszych porządków naszego samochodu. Dywaniki należy myć gorącą wodą. Najpierw należy wyczyść gumową szczotką wszystkie dywaniki, a potem porządnie je poodkurzać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie plamy należy usunąć za pomocą odpowiedniego sprayu. Wyczyścić jeszcze raz na mokro dywanik przy użyciu detergentu. Następnie wypolerować dywanik przy użyciu produktu konserwującego – wówczas materiał zwiększy wytrzymałość swojej struktury. Innym i stałym problemem związanym z czyszczeniem wnętrza samochodu jest usuwanie włosów i sierści zwierząt. Aby skutecznie to zrobić, należy przeczyścić dywaniki i siedzenia odkurzaczem. To pozwoli na usunięcie większych partii sierści czy włosów.

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

Następnie za pomocą detergentu powinniśmy przeczyścić zabrudzone powierzchnie na mokro. Po wyschnięciu raz jeszcze musimy wyczyścić powierzchnie odkurzaczem. Włosy powinny zniknąć z dywaników bez żadnego kłopotu. Pielęgnacja i czyszczenie wnętrza samochodu powinno odbywać się według określonego schematu i powinno być czynnością efektywną. Czynność ta powinna być rozpoczynana od dywaników a kończona na tapicerce. Zapewni to skuteczną pracę i sprawi, że Twój samochód będzie lśnił.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 115 999 interwencji, 481 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia + podsumowanie długiego weekendu czerwcowego 2025]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 115 999 interwencji. Byli wzywani do 481 wypadków drogowych.

Prawo jazdy seniorów: Czy możesz je stracić od 1 lipca 2025?

W życie miały wejść nowe przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, seniorzy mieli regularnie przechodzić badania lekarskie kierowców po 65. roku życia, aby zachować ważność prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki, w tym częstsze kontrole specjalistyczne (okulistyczne i neurologiczne), czekają również kierowców po 75. roku życia.

Jeden błąd i po egzaminie. Sprawdź nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 1 lipca 2025

Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe przepisy, które rewolucjonizują sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzenie tzw. błędów krytycznych sprawia, że wystarczy jeden poważny błąd, by zakończyć egzamin wynikiem negatywnym – bez szansy na dokończenie jazdy. Sprawdź, czego unikać, aby nie oblać na pierwszym zakręcie.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

REKLAMA

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA