REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czyszczenie wnętrza auta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
fot. Skoda
fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Czyszczenie dywaników i wnętrza samochodu jest standardową czynnością każdego użytkownika samochodu. Co zrobić, aby ta czynność nie była syzyfową pracą?

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak wyczyścić najbardziej zabrudzone części wyposażenia naszych pojazdów i przygotować perfekcyjnie nasz pojazd do dalekiej podróży. Czyszczenie dywanu i wnętrza samochodu stawia przed nami potrzebę odplamienia różnych substancji tj. olejów, martwych robaków i pozostałości po jedzeniu. Wiele z nich jest pochodzenia organicznego i ich usunięcie musi być przeprowadzone przy pomocy środków alkalicznych. Niektóre substancje, takie jak krew wymagają specjalnych środków dezynfekujących.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyczyścić tapicerkę?

REKLAMA

Nieorganiczne zabrudzenia zwykle znajdujemy na karoserii naszych pojazdów i usuwane one muszą być za pomocą kwasotwórczych substancji. Zaś usunięcie substancji na bazie wody, np. kawy czy kakao, nie jest zbyt trudne, musimy użyć tylko odpowiedniego środka. Są też plamy mieszane np. na bazie wody i oleju. Nasze sprzątanie zacznijmy od odkurzenia dywaników oraz wnętrza. Pamiętajmy, aby wszystko było maksymalnie suche, zanim podejmiemy się odkurzania.

Dla najlepszego efektu zacznijmy od wyczyszczenia tablicy rozdzielczej, drzwi od wewnątrz i innych elementów znajdujących się w środku. Najlepiej używajmy do tego gorącej wody. Możemy wykorzystać również ściereczki z mikrofibry. Wyczyśćmy wszystkie powierzchnie do sucha przy użyciu ręcznika bądź mikrofibry.

REKLAMA

Ważnym krokiem jest pielęgnacja wnętrza odpowiednim preparatem. Jeśli tego nie zrobimy nasz efekt szybko przestanie być zauważalny i wnętrze zacznie się na nowo brudzić. Dobrym elementem, od którego zaczniemy czyszczenie wnętrza jest sprzątnięcie dywaników i mat. Na nich zbiera się najwięcej brudu, piachu czy żwiru, dlatego odkurzanie ich na końcu było by bezsensowne i skazało by nasze sprzątanie na fiasko. Po wykonaniu tych czynności będziemy mogli przejść do dalszych porządków naszego samochodu. Dywaniki należy myć gorącą wodą. Najpierw należy wyczyść gumową szczotką wszystkie dywaniki, a potem porządnie je poodkurzać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie plamy należy usunąć za pomocą odpowiedniego sprayu. Wyczyścić jeszcze raz na mokro dywanik przy użyciu detergentu. Następnie wypolerować dywanik przy użyciu produktu konserwującego – wówczas materiał zwiększy wytrzymałość swojej struktury. Innym i stałym problemem związanym z czyszczeniem wnętrza samochodu jest usuwanie włosów i sierści zwierząt. Aby skutecznie to zrobić, należy przeczyścić dywaniki i siedzenia odkurzaczem. To pozwoli na usunięcie większych partii sierści czy włosów.

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

Następnie za pomocą detergentu powinniśmy przeczyścić zabrudzone powierzchnie na mokro. Po wyschnięciu raz jeszcze musimy wyczyścić powierzchnie odkurzaczem. Włosy powinny zniknąć z dywaników bez żadnego kłopotu. Pielęgnacja i czyszczenie wnętrza samochodu powinno odbywać się według określonego schematu i powinno być czynnością efektywną. Czynność ta powinna być rozpoczynana od dywaników a kończona na tapicerce. Zapewni to skuteczną pracę i sprawi, że Twój samochód będzie lśnił.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA