REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć wypadku?

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując samochodem pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które dadzą nam większą szansę uniknięcia wypadku. Jeśli już do niego dojdzie musimy przestrzegać kilku ważnych reguł, które mogą ocalić nas i innych pasażerów od pogorszenia stanu zdrowia czy nawet śmierci.

REKLAMA

Podstawową rzeczą jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Zwiększa ono szansę przeżycia w razie wypadku o kilkadziesiąt procent. Przy zderzeniu czołowym nie ma szans na przeżycie, jeśli nasze pasy nie były by zapięte. Postaraj się, aby pasażerowie na tylnych siedzeniach również posiadali zapięte pasy. Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, zapewni Ci spokój podczas dalekiej podróży.

REKLAMA

W okresie zimowym pamiętaj o łańcuchach do kół, łopacie, latarkach, świecach oraz kocach i telefonie komórkowym. W okolicznościach dojścia do wypadku należy, jak najszybciej zawiadomić karetkę oraz policję. Przed wyruszeniem w podróż koniecznie sprawdź stan techniczny pojazdu. Opony muszą być dostosowane do pory roku oraz muszą mieć odpowiednie ciśnienie. Bezwzględnie zadbajmy o posiadanie apteczki, gaśnicy, kamizelki odblaskowej i zestawu narzędzi do zmiany opon. W razie zagrożenia mogą one nas uratować i ich obecność w samochodzie jest obligatoryjna. 

Ważne jest aby zaplanować miejsca w których się zatrzymamy, tak aby regularnie przeprowadzać postoje i choćby 2-3 minutowe przerwy. Do postojów najlepiej wybierać miejsca uczęszczane, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony.

Zobacz również: Bezpieczna podróż samochodem

Jeśli to możliwe to wybieraj jazdę w dzień – jest ona dużo bezpieczniejsza. Generalnie panuje wówczas lepsza widoczność. Jeśli zboczymy z głównej trasy to będziemy narażeni na błądzenie po okolicznych drogach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić w razie wypadku?

REKLAMA

Jeżeli już doszło do wypadku, musimy starać się zachować „trzeźwy umysł” i wykonać kilka podstawowych kroków, które zniwelują zagrożenie. Początkowo należy zawiadomić policję oraz karetkę. Podczas wypadku najbardziej liczy się czas reakcji. Każda minuta liczy się na wagę złota. Sprawdźmy czy drzwi można otworzyć – ułatwi nam to ewentualny kontakt z poszkodowanymi. Jeśli drzwi są zablokowane należy zbić szybę w taki sposób, aby nie spowodować obrażeń u pasażerów.

Szyby hartowane rozpadną się na małe kawałki a szyby klejone pękną i pozostaną w jednym elemencie. Po dostaniu się do środka pojazdu wyjmij kluczyki ze stacyjki. Jeżeli Twoje życie nie będzie w niebezpieczeństwie to możesz podjąć próbę ratowniczą współpasażerów. Działania te musimy wykonywać z dala od pojazdu, gdyż istnieje zagrożenie wybuchu. Wykonujmy te czynności wyłącznie, gdy zostaliśmy przeszkoleni z zakresu reanimacji oraz radzenia sobie z innymi urazami.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Jeśli takiego szkolenia nie mieliśmy to lepiej nie podejmować żadnej reakcji, ponieważ nieprawidłowe udzielenie pomocy może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia bądź nawet do śmierci. W przypadku pożaru musimy niezwłocznie użyć gaśnicy do jego ugaszenia. Dlatego tak istotne jest jej posiadanie w podstawowym wyposażeniu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA