Jak uniknąć wypadku?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podstawową rzeczą jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Zwiększa ono szansę przeżycia w razie wypadku o kilkadziesiąt procent. Przy zderzeniu czołowym nie ma szans na przeżycie, jeśli nasze pasy nie były by zapięte. Postaraj się, aby pasażerowie na tylnych siedzeniach również posiadali zapięte pasy. Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, zapewni Ci spokój podczas dalekiej podróży.
REKLAMA
W okresie zimowym pamiętaj o łańcuchach do kół, łopacie, latarkach, świecach oraz kocach i telefonie komórkowym. W okolicznościach dojścia do wypadku należy, jak najszybciej zawiadomić karetkę oraz policję. Przed wyruszeniem w podróż koniecznie sprawdź stan techniczny pojazdu. Opony muszą być dostosowane do pory roku oraz muszą mieć odpowiednie ciśnienie. Bezwzględnie zadbajmy o posiadanie apteczki, gaśnicy, kamizelki odblaskowej i zestawu narzędzi do zmiany opon. W razie zagrożenia mogą one nas uratować i ich obecność w samochodzie jest obligatoryjna.
Ważne jest aby zaplanować miejsca w których się zatrzymamy, tak aby regularnie przeprowadzać postoje i choćby 2-3 minutowe przerwy. Do postojów najlepiej wybierać miejsca uczęszczane, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony.
Zobacz również: Bezpieczna podróż samochodem
Jeśli to możliwe to wybieraj jazdę w dzień – jest ona dużo bezpieczniejsza. Generalnie panuje wówczas lepsza widoczność. Jeśli zboczymy z głównej trasy to będziemy narażeni na błądzenie po okolicznych drogach.
Co zrobić w razie wypadku?
REKLAMA
Jeżeli już doszło do wypadku, musimy starać się zachować „trzeźwy umysł” i wykonać kilka podstawowych kroków, które zniwelują zagrożenie. Początkowo należy zawiadomić policję oraz karetkę. Podczas wypadku najbardziej liczy się czas reakcji. Każda minuta liczy się na wagę złota. Sprawdźmy czy drzwi można otworzyć – ułatwi nam to ewentualny kontakt z poszkodowanymi. Jeśli drzwi są zablokowane należy zbić szybę w taki sposób, aby nie spowodować obrażeń u pasażerów.
Szyby hartowane rozpadną się na małe kawałki a szyby klejone pękną i pozostaną w jednym elemencie. Po dostaniu się do środka pojazdu wyjmij kluczyki ze stacyjki. Jeżeli Twoje życie nie będzie w niebezpieczeństwie to możesz podjąć próbę ratowniczą współpasażerów. Działania te musimy wykonywać z dala od pojazdu, gdyż istnieje zagrożenie wybuchu. Wykonujmy te czynności wyłącznie, gdy zostaliśmy przeszkoleni z zakresu reanimacji oraz radzenia sobie z innymi urazami.
Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?
Jeśli takiego szkolenia nie mieliśmy to lepiej nie podejmować żadnej reakcji, ponieważ nieprawidłowe udzielenie pomocy może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia bądź nawet do śmierci. W przypadku pożaru musimy niezwłocznie użyć gaśnicy do jego ugaszenia. Dlatego tak istotne jest jej posiadanie w podstawowym wyposażeniu.
REKLAMA
REKLAMA