Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie do odpowietrzenia układu chłodzenia
Przed odpowietrzaniem, powinniśmy dokładnie wystudzić silnik. Gorący płyn generuje ogromne ciśnienie w układzie. Otwarcie korka wlewowego przy ciepłym motorze jest zatem niebezpieczne i może prowadzić do poważnych poparzeń. Po wystudzeniu auta, należy przygotować butelkę z nowym płynem chłodniczym - koniecznie tego samego rodzaju i koloru, co płyn obecny w układzie.
REKLAMA
Odpowietrzanie układu chłodzenia
Należy odkręcić nakrętkę chłodnicy i odłożyć ją na bok, a następnie włączyć silnik. Możemy obserwować wylot chłodnicy i płyn. Jeśli pojawiają się bąbelki powietrza na jego powierzchni, to możemy mieć pewność, że układ jest zapowietrzony. Otwierając chłodnicę zwracamy powietrzu wolność.
Zobacz również: Nowa matryca stawek VAT
Procedura może potrwać dłuższą chwilę, więc bądźmy cierpliwi. Poziom płynu najpewniej opadnie, gdyż wypełni on miejsca, w których było powietrze, należy więc go uzupełnić. Procedurę możemy powtórzyć po upływie np. pół godziny choćby po to, aby sprawdzić, czy z układu wciąż wydostają się bąbelki powietrza.
Zobacz również: Jak działa termostat układu chłodzenia?
Odpowietrzenie układu chłodzenia w samochodzie to właściwie standardowa procedura każdego warsztatu naprawczego. Mechanicy zazwyczaj odpowietrzają układ przy okazji innych napraw. Jeśli jednak dawno nie mieliśmy okazji serwisować naszego pojazdu, warto samemu zadbać o dobry stan układu chłodzenia.
Zobacz też: Jak wymienić chłodnicę?
REKLAMA
REKLAMA