REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Czarnogóry

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Czarnogóra – to republika proklamowana w 2006 roku, która charakteryzuje się pięknymi widokami i bałkańską specyfiką. Jako kraj byłej Jugosławii pozostały w nim postkomunistyczne naleciałości objawiające się m.in. w restrykcyjnych przepisach dotyczących wwożenia określonych towarów do kraju.

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Czarnogórą jest posiadanie paszportu ważnego przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany okres pobytu. Podobnie jak w innych krajach byłej Jugosławii obowiązuje przymusowy meldunek dla cudzoziemców. Jeżeli nie wynajmujemy pokoju hotelowego bądź nie mieszkamy w pensjonacie to powinniśmy sami udać się do urzędu meldunkowego w ciągu trzech dni od przyjazdu do Czarnogóry. Na terytorium Czarnogóry obowiązuje ubezpieczenie OC – Zielona Karta. Państwo od 1 czerwca 2008 roku wprowadziło restrykcyjne przepisy dotyczące kwestii wwożenia określonych towarów do kraju. Obecnie przez granice nie możemy przewozić produktów mięsnych, mlecznych i owoców morza.

REKLAMA

Zobacz również: Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

REKLAMA

Swobodnie możemy natomiast wwozić takie produkty jak: mleko w proszku, produkty dla dzieci, produkty bezglutenowe, świeże owoce i warzywa do 5 kg, alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1l, wodę pitną do 5l, napoje chłodzące do 2l oraz inne produkty spożywcze.

Owe przepisy mogą wydawać się restrykcyjne szczególnie dla obywateli UE, w której istnieje swobodny przepływ obywateli i towarów pomiędzy krajami członkowskimi. Skutkuje to brakiem jakichkolwiek formalnych granic a co za tym idzie – brakiem najmniejszych ograniczeń w wwożeniu określonych towarów do kraju. Niezastosowanie się do czarnogórskich przepisów spowoduje zarekwirowanie towarów i poddanie ich utylizacji.

Możliwości dojazdu z Polski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I. Cieszyn-Bratysława-Wiedeń-Maribor-Zagrzeb-Karlovac-Split-Dubrovnik-Budva-Ulcinj

Jest to najdłuższa trasa z możliwych, lecz wiedzie m.in. przez Dubrownik – którego krajobraz i charakter zrekompensuje kierowcom czas poświęcony na dojazd do Czarnogóry. Większość trasy prowadzi przez autostrady, które są płatne.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Norwegii

II. Cieszyn-Żilina-Budapeszt-Siofok-Nagykamizsa-Zagrzeb- Karlovac-Split-Dubrovnik-Budva-Ulcinj

Trasa ciekawa ze względu na poruszanie się odcinkiem autostrady Budapeszt-Balaton (M7). Zwolennicy dłuższych tras połączonych ze zwiedzaniem długo nie będą mogli wyjść z zachwytu podziwiając kwintesencje „węgierskiego morza”.

III. Cieszyn-Żilina-Budapeszt-Mohac-Osijek-Doboj-Sarajevo-Mostar-Metkovic-Dubrovnik-BUdva-Ulcinj

Wybór tej drogi pozwoli zaoszczędzić na winietkach – czyli opłatach za autostrady. Przejazd przez Bośnię jest bezpieczny a do tego odcinek Sarajevo-Mostar cechuje się niespotykanymi krajobrazami. W Bośni zapłacimy również dużo mniej za paliwo, za które można również płacić w walucie euro.

IV.Cieszyn-Zilina-Budapest-Mohac-Osijek-Tuzla-Sarajevo-Niksic-Podgorica-Ulcinj

Jest to lekko zmieniona wersja poprzedniej trasy. Do Osijka przebiega ona identycznie – później jedziemy drogą prowadzoną przez góry i przejeżdżamy przez dużą ilość tuneli. Jeśli na trasie skorzystamy z tunelu Sozina – skracając trasę o 30 km – będziemy musieli zapłacić za to 2,5 euro.

V. Cieszyn-Zilina-Budapest-Szeged-Nowy Sad-Belgrad-Cacak-Bijelo Polje-Podgorica-Ulcinj

Jest to bardzo krótka trasa, lecz prowadząca przez płatne drogi. Przejeżdżamy m.in. przez autostradę na Węgrzech czy Serbii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA