Wyjazd samochodem do Czarnogóry
REKLAMA
REKLAMA
Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Czarnogórą jest posiadanie paszportu ważnego przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany okres pobytu. Podobnie jak w innych krajach byłej Jugosławii obowiązuje przymusowy meldunek dla cudzoziemców. Jeżeli nie wynajmujemy pokoju hotelowego bądź nie mieszkamy w pensjonacie to powinniśmy sami udać się do urzędu meldunkowego w ciągu trzech dni od przyjazdu do Czarnogóry. Na terytorium Czarnogóry obowiązuje ubezpieczenie OC – Zielona Karta. Państwo od 1 czerwca 2008 roku wprowadziło restrykcyjne przepisy dotyczące kwestii wwożenia określonych towarów do kraju. Obecnie przez granice nie możemy przewozić produktów mięsnych, mlecznych i owoców morza.
REKLAMA
Zobacz również: Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?
REKLAMA
Swobodnie możemy natomiast wwozić takie produkty jak: mleko w proszku, produkty dla dzieci, produkty bezglutenowe, świeże owoce i warzywa do 5 kg, alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1l, wodę pitną do 5l, napoje chłodzące do 2l oraz inne produkty spożywcze.
Owe przepisy mogą wydawać się restrykcyjne szczególnie dla obywateli UE, w której istnieje swobodny przepływ obywateli i towarów pomiędzy krajami członkowskimi. Skutkuje to brakiem jakichkolwiek formalnych granic a co za tym idzie – brakiem najmniejszych ograniczeń w wwożeniu określonych towarów do kraju. Niezastosowanie się do czarnogórskich przepisów spowoduje zarekwirowanie towarów i poddanie ich utylizacji.
Możliwości dojazdu z Polski
I. Cieszyn-Bratysława-Wiedeń-Maribor-Zagrzeb-Karlovac-Split-Dubrovnik-Budva-Ulcinj
Jest to najdłuższa trasa z możliwych, lecz wiedzie m.in. przez Dubrownik – którego krajobraz i charakter zrekompensuje kierowcom czas poświęcony na dojazd do Czarnogóry. Większość trasy prowadzi przez autostrady, które są płatne.
Zobacz również: Wyjazd samochodem do Norwegii
II. Cieszyn-Żilina-Budapeszt-Siofok-Nagykamizsa-Zagrzeb- Karlovac-Split-Dubrovnik-Budva-Ulcinj
Trasa ciekawa ze względu na poruszanie się odcinkiem autostrady Budapeszt-Balaton (M7). Zwolennicy dłuższych tras połączonych ze zwiedzaniem długo nie będą mogli wyjść z zachwytu podziwiając kwintesencje „węgierskiego morza”.
III. Cieszyn-Żilina-Budapeszt-Mohac-Osijek-Doboj-Sarajevo-Mostar-Metkovic-Dubrovnik-BUdva-Ulcinj
Wybór tej drogi pozwoli zaoszczędzić na winietkach – czyli opłatach za autostrady. Przejazd przez Bośnię jest bezpieczny a do tego odcinek Sarajevo-Mostar cechuje się niespotykanymi krajobrazami. W Bośni zapłacimy również dużo mniej za paliwo, za które można również płacić w walucie euro.
IV.Cieszyn-Zilina-Budapest-Mohac-Osijek-Tuzla-Sarajevo-Niksic-Podgorica-Ulcinj
Jest to lekko zmieniona wersja poprzedniej trasy. Do Osijka przebiega ona identycznie – później jedziemy drogą prowadzoną przez góry i przejeżdżamy przez dużą ilość tuneli. Jeśli na trasie skorzystamy z tunelu Sozina – skracając trasę o 30 km – będziemy musieli zapłacić za to 2,5 euro.
V. Cieszyn-Zilina-Budapest-Szeged-Nowy Sad-Belgrad-Cacak-Bijelo Polje-Podgorica-Ulcinj
Jest to bardzo krótka trasa, lecz prowadząca przez płatne drogi. Przejeżdżamy m.in. przez autostradę na Węgrzech czy Serbii.
REKLAMA
REKLAMA