Kulinarne podróże: jakie potrawy wybierać w kuchni góralskiej?
REKLAMA
REKLAMA
Kuchnia góralska obejmuje rejon Beskidów, Tatr i Podhala. Każdy z tych regionów odznacza się potrawami, które są dla niego charakterystyczne.
REKLAMA
Zobacz również: Kulinarne podróże – czyli co oferuje nam europejska kuchnia?
Jeśli w tym sezonie narciarskim zatrzymamy się na dłużej w Beskidach to z pewnością będziemy musieli spróbować duszonej golonki w piwie. Podczas pierwszych wrażeń smakowych na myśl może nasunąć się nam golonka przyrządzana na sposób bawarski, jednak te dwie szkoły znacznie się od siebie różnią.
REKLAMA
Podstawową różnicą jest ostrzejsze przyprawienie beskidzkiej wersji. Już podczas duszenia dodaje się do niej wiórków selera, pietruszki oraz marchewki co nadaje jej niepowtarzalnego aromatu. Innym topowym daniem jest żurek, który przyrządzany jest na bazie serwatki. Wizytówką regionu na pewno jest kwaśnica – rodzaj kapuśniaku gotowanego na mięsie wieprzowym lub świńskim ryju.
W Tatrach będziemy mieli okazję zjeść tatrzańską bryjkę lub kluskę. Są to zbożowe potrawy polane stopionym tłuszczem. Górale w swojej kuchni używają najczęściej kapusty i ziemniaków. Samych rodzajów klusek jest bez mała kilkanaście. Przykładowym ich rodzajem są bukty, hałuski czy też moskale.
Zobacz również: Jak usunąć czekoladę z tapicerki?
REKLAMA
REKLAMA