REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekologia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zakup pojazdu elektrycznego ma sens? Odpowiedzią jest mikromobilność

Ekologia staje się szczególnie dużym wyzwaniem w miastach. Chodzi przede wszystkim o zanieczyszczenia, które realnie zagrażają mieszkającym w nich ludziom. Tylko czy zakup elektryka do miasta ma szerszy sens, niż tylko ekologiczny? To dobre pytanie.

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Strefa czystego transportu w Warszawie będzie dwa razy większa. A to nie koniec nowości

Wszystko wskazuje na to, że strefa czystego transportu w Warszawie ostatecznie okaże się dwa razy większa, niż pierwotnie zakładano. Taka decyzja stanowi wynik konsultacji społecznych. W nowym projekcie przewidziane są też ulgi dla seniorów.

Czysty transport w mieście. Sposoby na eko-komunikację

Czysty transport w mieście. Czyli dziś opowiemy o najważniejszych pomysłach na obniżenie emisji gazów w polskich miastach.

REKLAMA

Drzewo w zamian za zużyte opony. Posadzą w sumie 2872 sztuki!

Drzewo w zamian za zużyte opony? To jedna z akcji wymyślonych przez Oponeo.pl. Jako że inicjatywa powoli kończy się, nadszedł czas podsumowań.

Jak podróżować ekologicznie?

Jak podróżować ekologicznie? To pytanie ważne, bo w ten sposób kierowca ratuje środowisko, ale i... portfel. Ekologia pozwala na spore oszczędności.

Ekologiczne opony, czyli bieżnik z materiałów odnawialnych

Ekologiczne opony? Goodyear postanowił stworzyć model ogumienia, który posiada bieżnik w 100 proc. wykonany z materiałów odnawialnych.

Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala

Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.

REKLAMA

Przycisk A OFF w samochodzie. Do czego służy?

Przycisk A OFF w samochodzie. Sprawa brzmi mało poważnie? Ale jest bardziej poważna niż mogłoby się wydawać.

Silnik wodorowy: jak działa i czemu jest taki eko?

Silnik wodorowy: jak działa? Coraz więcej mówi się o autach wodorowy. Tylko do czego tak właściwie jest im ten wodór potrzebny?

Green NCAP: Nissan LEAF e+ dostał pięć gwiazdek

Green NCAP: Nissan LEAF e+ został sprawdzony pod kątem czystości powietrza, ale przede wszystkim efektywności energetycznej.

Silnik spalinowy na wodór. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Silnik spalinowy na wodór, czyli walka o benzyniaki trwa dalej. Inżynierowie mają nowy pomysł. Jak on wygląda w praktyce? Zaraz o tym opowiemy.

Napęd wodorowy: wady i zalety

Napęd wodorowy: wady i zalety. Czyli czy wodór może się stać paliwem przyszłości i czy może zrewolucjonizować elektryczną wersję motoryzacji?

Wyłączanie silnika na postoju: co daje i czy właściwie jest dobre?

Wyłączanie silnika na postoju stało się standardem w nowych autach. Co daje start stop, czy jest korzystny dla silnika i jak go wyłączyć?

Renault stawia na edukację! Tworzy pierwszy w Polsce ekolab

Renault i ekologia to słowa, które mają iść coraz mocniej w parze. Dlatego marka we współpracy z miastem Otwock i Jysk stworzyła Zieloną Ostoję.

Ochrona klimatu: pandemia sprawia, że rzadziej korzystamy z auta?

Aż 60 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie ograniczyć korzystanie z własnego auta w celu zapobiegania zmianom klimatu. Tak wynika z najnowszego badania Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu.

Start stop: opinie mechaników i kierowców nie są dobre!

Start stop już od lat jest standardem na rynku motoryzacyjnym. Układ automatycznie unieruchamiający silnik w czasie postoju np. na światłach miał przynieść korzyść ekologiczną i ekonomiczną. Mechanicy i kierowcy mają jednak co do tego wątpliwości. Jakie? Zaraz je opiszemy.

Ciężarówka na gaz? Tak, skroplony gaz ziemny LNG!

Transport kołowy jest szczególnie ważny w Europie. Nie ma się zatem co dziwić, że firmy poszukują czystszych metod przewożenia towarów. Nowy trend? Ciężarówki zasilane gazem ziemnym LNG. Takie pojazdy kupił właśnie potentat - firma Hegelmann.

Silnik z systemem Start-Stop. Awaria akumulatora to pewnik?

Inżynierowie szukają rozlicznych sposobów obniżania emisji szkodliwych związków w silnikach. Jednym z bardziej popularnych jest system Start-Stop. Czy jednak nie przyspiesza on awarii akumulatora?

EkoFlota 2019 - profesjonalne targi e-motoryzacyjne

9 października Poznań stanie się miastem samochodów... ekologicznych. A wszystko za sprawą odbywających się do 11 października targów EkoFlota 2019.

10 tysięcy rezerwacji VW ID.3 w zaledwie 24 godziny!

Niemcy mają powody do zadowolenia. Ich nowy elektryk - Volkswagen ID.3 okazał się hitem! 24 godziny wystarczyły, aby chęć zakupu auta popartą przelewem wyraziło ponad 10 tysięcy osób.

Filtr cząstek stałych GPF i benzyna - na czym polega jego działanie?

Od dwóch lat producenci montują filtr cząstek stałych GPF w silnikach benzynowych. I pomysł wcale nie jest zły. Przynajmniej z ekologicznego punktu widzenia.

Silnik diesla: ekologia to mimo wszystko jego zaleta!

Nietrudno odnieść wrażenie, że w obecnej rzeczywistości motoryzacyjnej jednostki wysokoprężne stały się trochę czarnymi owcami. Zarzuca się im wybitną szkodliwość i to, że w sposób szczególny przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Kiedyś twierdzenie mogło być prawdą. Teraz jednak fakty mówią coś innego. Nowoczesna technologia ratuje współczesny silnik diesla. Ekologia w jego przypadku nie musi być zatem zagrożona.

Wskaźnik zmiany biegu - na ile jego wskazania są optymalne?

Nowoczesność oznacza dla silników nie tylko zaawansowaną technologię wtryskową, turbodoładowanie czy koło dwumasowe. Nowoczesność to też asystenci, którzy podpowiadają kierowcy jak najbardziej optymalnie wykorzystać możliwości jednostki napędowej. Jednym z takich asystentów jest wskaźnik zmiany biegów. W tym materiale odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie: na ile jego wskazania są dogmatem, a na ile mogą stanowić wyłącznie sugestię?

Obowiązują już dwa nowe znaki

Znaki D-54 i D-55 to znaki, które warto zapamiętać, bo w najbliższej przyszłości kierowcy niektórych miast będą mogli mieć z nimi do czynienia.

Opel Insignia dostępny z nowym silnikiem

Ciągłe zaostrzanie norm emisji spalin zmuszają producentów aut do wprowadzania nowych jednostek napędowych. Jednym z nowoczesnych i spełniających surowe kryteria silników jest nowy motor, dostępny w Oplu Insignii.

Rodzaj i jakość instalacji autogaz a jej wpływ na środowisko

Czy samochody zasilane autogazem są przyjaźniejsze dla środowiska niż pojazdy zasilane np. olejem napędowym? Czy instalacje gazowe są ekologiczną alternatywną zasilana pojazdów?

Najważniejsze zasady ekojazdy!

Jak zaoszczędzić na wydatkach na paliwo? Trzeba przede wszystkim ograniczyć zużycie paliwa przez silnik naszego auta. Jak to zrobić?

Innowacyjne pomysły Forda w zakresie transportu miejskiego

Ford zorganizował konkurs, który wyłonić ma najciekawsze środki miejskiego transportu. Wśród urządzeń zakwalifikowanych do finału tego konkursu znalazł się m.in. jednoosobowy pojazd, umieszczany we wnęce na koło na zapasowe w aucie. Jakie inne maszyny zaprezentowali finaliści tego plebiscytu Last Mile Mobility Challenge?

Polskie ECO-MIASTA - które są najbardziej ekologiczne?

Zrównoważony rozwój miast zakłada m.in. racjonalne podejście do problemu nadmiernej emisji szkodliwych gazów do atmosfery i walki ze smogiem. Pomóc w tym mogą m.in. dobra polityka transportowa miasta, zachęcanie mieszkańców do poruszania się pojazdami elektrycznymi czy wspieranie ruchu rowerowego. Jakie polskie miasta zostały wyróżnione pod tym względem?

Nowy Opel Ampera - krótkie ładowanie i duży zasięg!

Największym problemem aut elektrycznych jest ich niski zasięg. Nowa Ampera może jednak pokonać na jednym ładowaniu dystans ponad 500 km. Co równie istotne, w zaledwie 30 minut można naładować jej baterie na tyle mocno, by auto pokonało nawet 150 km.

Opony z mniszka lekarskiego!

Czy można wytwarzać opony z ziół? Jak najbardziej! Chce tego dowieźć Continental, który przygotowuje placówkę naukową mającą na celu rozwijanie uprawy roślin i przygotowywanie z nich surowca do produkcji opon.

Toyota Mirai otrzymała tytuł World Green Car of The Year 2016

Toyota Mirai otrzymała tytuł World Green Car of The Year 2016. Nagroda przyznawana jest autom wyróżniającym się w sposób szczególny swoim ekologicznym charakterem. Czym wyróżnia się ten model?

Auta zasilane gazem CNG nie są ekologiczne?

Autobusy elektryczne w Rzeszowie

Władze Rzeszowa chcą zasilić flotę swoich autobusów w 10 pojazdów zasilanych prądem. Pieniądze na ten cel chcą zaczerpnąć z unijnego programu Polska Wschodnia. Obecnie jeden z tego typu pojazdów jest testowany na ulicach stolicy Podkarpacia.

Jakie są szanse na rozwój rynku aut z napędem wodorym w Polsce?

Technologia napędu wodorowego dopiero raczkuje w Europie. Jakie są zatem szanse na jej rozpowszechnienie w takim kraju jak Polska?

Japońska limuzyna na wodór

Honda przedstawiła swój pierwszy samochód z napędem wodorowym przeznaczony do produkcji seryjnej, model Clarity Fuel Cell. Model ten nie będzie emitował żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Jedynym produktem ubocznym jaki będzie wydzielał z siebie to woda!

Toyota testuje autobus na wodór

Toyota testuje w Tokio swój nowy ekologiczny autobus. Tym razem sercem jego układu napędowego będzie silnik zasilany ogniwami wodorowymi.

Więcej ekologicznych autobusów i tramwajów w miastach

Samorządy wielu polskich miast coraz wyraźniej interesują się zakupem ekologicznych pojazdów komunikacji miejskiej. Wiąże się to z restrykcyjnymi wymogami środowiskowymi narzuconymi przez Unię Europejską. Ile kosztować ma polskich podatników ta ekologia?

Rower elektryczny 13 razy bardziej ekologiczny niż auto!

Jazda rowerem wyposażonym w silnik elektryczny jest kilkunastokrotnie mniej szkodliwa na środowiska niż podróż samochodem.

Peugeot ratuje lasy Amazonii i obniża emisję CO2

Aby obniżyć poziom CO2 jaki emitowany jest do atmosfery Peugeot postanowił wesprzeć akcję sadzenia drzew tropikalnych lasach Amazonii. W tym roku posadzono 15 000 nowych sadzonek.

Michelin chce wdrożyć odnawialny składnik opon

Michelin chce uczynić produkcję opon bardziej ekologiczną i mniej obciążającą środowisko. Oto najnowszy pomysł francuskiego producenta opon - odnawialny izopren.

Testy syntetycznego e-paliwa od Audi

Koncern Audi opublikował pierwsze wyniki badań dotyczące syntetycznego paliwa, nad którym pracuje razem z firmą Global Bioenergies. Rezultaty tego przedsięwzięcia brzmią zachęcająco.

Zasady ekojazdy w zimie

Technika ekojazdy sprzyja bezpieczeństwu podczas jazdy po śliskiej nawierzchni w warunkach zimowych. W dużej mierze na ograniczenie zużycia paliwa wpływa jazda płynna, bez nagłych przyspieszeń bądź hamowań.

Ograniczyć zużycie paliwa - twoje BMW zrobi to za Ciebie

BMW opracowało system, który przewidując nasz styl jazdy, ukształtowanie terenu i drogę, którą się poruszamy, pozwala wyraźnie zmniejszyć zużycie paliwa. Jak to działa?Czym jest Predictive Power Management?

Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

BMW serii 5 było pierwszym modelem, w którym zastosowano nowatorski system Air Vent Control regulujący opór aerodynamiczny stawiany przez auto. Jakie inne korzyści zapewnia to rozwiązanie?

Test Toyota Yaris Hybrid: dla ekologa mieszczucha

Przeniesienie technologii hybrydowej z Toyoty Prius do Toyoty Yaris zaowocowało powstaniem samochodu, którego z pewnością nie kupi żaden miłośnik motoryzacji. Hybrydowy Yaris jest zbyt cichy, zbyt nowoczesny i zbyt ekologiczny. Jeśli ktoś traktuje to jako zalety, a na dodatek jest mieszczuchem, to Yaris Hybrid jest dla niego autem idealnym.

System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo

Podczas październikowej konferencji FlotyAutoBiznes premierę miał system IZF (Inteligentne Zarządzanie Flotą). Rozwiązanie to jest efektem kilkuletnich prac i testów systemu firmy Amervox. Jest ono dedykowane głównie importerom pojazdów, firmom leasingowym, ubezpieczycielom, użytkownikom flot i oczywiście kierowcom. Jego motyw przewodni to: oszczędność i bezpieczeństwo.

Pierwsza jazda: Romet 4E

Romet zaprezentował niedawno swój pierwszy elektryczny samochód o nazwie 4E. Skrót „4E” jest rozwijany jako Electric, Economic, Ekologic i Easy. Producent obiecuje, że koszt przejazdu 100 kilometrów Rometem 4E to tylko 6 złotych.

Co grozi za samodzielny demontaż auta?

W Polsce legalnie złomuje się tylko 30% aut. Reszta wraków, które nie nadają się już do użytku zostaje rozebrana i sprzedana na części, lub złomowana w nielegalnych punktach. Kary za samodzielny (nielegalny) demontaż zaczynają się od 10 tysięcy złotych.

REKLAMA