REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacyjne pomysły Forda w zakresie transportu miejskiego

Carr-E
Carr-E
Ford

REKLAMA

REKLAMA

Ford zorganizował konkurs, który wyłonić ma najciekawsze środki miejskiego transportu. Wśród urządzeń zakwalifikowanych do finału tego konkursu znalazł się m.in. jednoosobowy pojazd, umieszczany we wnęce na koło na zapasowe w aucie. Jakie inne maszyny zaprezentowali finaliści tego plebiscytu Last Mile Mobility Challenge?

Innowacyjny jednoosobowy pojazd, umieszczany we wnęce na koło zapasowe, to jedno z rozwiązań zakwalifikowanych do finału konkursu organizowanego przez firmę Ford, którego celem jest opracowanie miejskich środków transportu pozwalających wygodnie pokonać ostatni etap dojazdu np. do biura.

REKLAMA

Carr-E - jednoosobowy, elektryczny pojazd

Carr-E to jednoosobowy pojazd, którego konstruktorem jest Kilian Vas, inżynier na co dzień pracujący w oddziale Forda w Kolonii. Rozwiązanie to było jednym z 633 pomysłów nadesłanych przez pracowników koncernu Ford w ramach konkursu „Last Mile Mobility Challenge”, którego głównym założeniem była budowa elektrycznych pojazdów wspomagających mobilność na miejskich ulicach, wszędzie tam, gdzie ruchu samochodowy jest zakazany lub dojazd autem jest znacznie utrudniony. W zamyśle urządzenia takie mają pomagać podróżnym w pokonaniu ostatnich kilometrów ich dojazdu np. do pracy, już po wyjściu z samochodu.

Zobacz też: Suzuki wyśle pojazd na Księżyc

REKLAMA

Carr-E przystosowany jest do transportu osób lub bagażu o wadze nieprzekraczającej 120 kg. Pojazd oferuje przy tym zasięg 22 kilometrów i może poruszać się z maksymalną prędkością wynoszącą 18 km/h. Carr-E został wytypowany do finału konkursu, gdzie rywalizować będzie z takimi rozwiązaniami, jak TriCiti, czyli składany, elektryczny trycykl, który można w prosty sposób przekształcić w wózek sklepowy, magazynowy lub golfowy, oraz koncepcyjny wózek inwalidzki eChair, który potrafi samodzielnie zapakować się do bagażnika samochodu.

„Aby móc zaproponować naprawdę innowacyjne rozwiązania transportowe, musimy – do pewnego stopnia – na nowo odkryć koło”, przekonuje Vas. „Pracując na koncepcją Carr-E, inspirowałem się podejściem firmy Ford, która nie chce ograniczać się jedynie do produkcji samochodów, ale stara się także oferować indywidualne rozwiązania transportowe. Miałem również na uwadze gwałtowny rozwój naszych metropolii i związane z tym coraz poważniejsze utrudnienia w komunikacji. Moim głównym celem było stworzenie pojazdu, który ułatwiałby poruszanie się w gąszczu miejskich ulic i jednocześnie dawał dużą frajdę z użytkowania”.

Podczas tworzenia projektu Carr-E, Vas’a wspomagał jego współpracownik Daniel Hari oraz kierownik zespołu Dr Uwe Wagner. Ponadto konstruktor otrzymał również wsparcie od projektantów z firmy Ford of Europe oraz specjalistów ds. pojazdów koncepcyjnych z politechniki w Akwizgranie. Czterokołowy pojazd zaprojektowano jako uzupełnienie tradycyjnego samochodu. Ma on pomagać kierowcy w pokonaniu ostatniego etapu podróży, między parkingiem a ostatecznym celem dojazdu.

Zobacz też: Wyścigi z własnymi klonami

Co więcej, Carr-E może być również wykorzystywany do transportu ciężkich ładunków. Obciążone urządzenie będzie automatycznie podążało za użytkownikiem, który ma przy sobie elektroniczny nadajnik.

TriCiti - składany, elektryczny trycykl

TriCiti został zaprojektowany przez Jamesa Neugebauera, Torstena Gerhardta oraz Roberta Spahla, którzy na co dzień pracują w dziale projektowania samochodów, Ford of Europe. Urządzenie to może pełnić funkcję pojazdu osobowego lub użytkowego, wspomagającego transport ładunków, takich jak reklamówki z zakupami czy torby ze sprzętem do gry w golfa. Dzięki składanej konstrukcji pojazd można z powodzeniem przewozić środkami komunikacji miejskiej, bądź przechowywać na co dzień w bagażniku samochodu. TriCiti oferuje zasięg do 30 kilometrów oraz może się poruszać z maksymalną prędkością 20 km/h.

eChair - koncepcyjny wózek inwalidzki

REKLAMA

eChair, skonstruowany przez Gunthera Cuypersa, Robina Celisa oraz Davida Longina, inżynierów z belgijskiego oddziału Forda, Lommel Proving Grounds, to lekki elektryczny wózek inwalidzki, który posiada funkcję automatycznego załadunku i wyładunku z bagażnika samochodu, co znacznie poprawia komfort życia i poziom mobilności osób niepełnosprawnych.

„Serca naszych inżynierów przepełnione są teraz tym samym duchem innowacji i rewolucji, co serce Henry’ego Forda w czasach, gdy rewolucjonizował nasz sposób podróżowania i przemieszczania się’, wyjaśnia Walter Pijls, kierownik działu Innovation Management for Mobility, Ford of Europe. „Indywidulane urządzenia wspomagające umożliwiają sprawne i szybkie pokonanie ostatnich kilometrów podróży oraz ułatwiają transport ciężkiego bagażu”

Zobacz też: Toyota, BMW i Allianz będą rozwijać sztuczną inteligencję dla aut autonomicznych

Według szacunków, wzrost stopnia innowacyjności w firmie Ford, mierzony liczbą oświadczeń określających przedmiot zgłoszenia wynalazków, osiągnie w 2016 roku rekordową wartość, przewyższając zeszłoroczny wynik 6000 zgłoszeń. Liczba innowacji i wynalazków indywidualnie zgłaszanych przez pracowników firmy Ford również osiągnęła rekordowo wysoki poziom, od uruchomienia programu w 2015 roku, bowiem swoje pomysły zgłosiło już ponad 3500 początkujących wynalazców.

Źródło: materiały prasowe Ford

TriCiti
Ford
eChair
Ford
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA