REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie ECO-MIASTA - które są najbardziej ekologiczne?

Nowoczesne miasto to ekologiczne miasto! Fot. Fotolia
Nowoczesne miasto to ekologiczne miasto! Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zrównoważony rozwój miast zakłada m.in. racjonalne podejście do problemu nadmiernej emisji szkodliwych gazów do atmosfery i walki ze smogiem. Pomóc w tym mogą m.in. dobra polityka transportowa miasta, zachęcanie mieszkańców do poruszania się pojazdami elektrycznymi czy wspieranie ruchu rowerowego. Jakie polskie miasta zostały wyróżnione pod tym względem?

ECO-MIASTO czyli plebiscyt na najbardziej proekologiczne polskie miasto!

W tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO nagrodzono 8 miast oraz przyznano 8 wyróżnień. Największymi zwycięzcami zostały Wrocław i Słupsk – laureaci aż dwóch kategorii. W konkursie ECO-MIASTO 2016 wzięło udział 29 miast, które w sumie przesłały 49 formularzy. Laureatami w kategorii mobilność zrównoważona zostały Wrocław i Ostrów Wielkopolski, w kategorii efektywność energetyczna budynków zwyciężyły Zabrze i Kobyłka, Wrocław oraz Słupsk nagrodzono w gospodarce wodnej, a Lublin i Słupsk doceniono za działania podejmowane w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi. Na projekt ECO-MIASTO 2016 składa się konkurs ECO-MIASTO, seminaria tematyczne oraz konkurs edukacyjny dla szkół. Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

REKLAMA

Zobacz też: Ekologiczny transport może przynieść spadek cen ropy?

Polskie samorządy intensywnie działają na rzecz rozwoju zrównoważonego w miastach, co pokazują projekty nadsyłane przy okazji kolejnych edycji konkursu ECO-MIASTO. Wszystkie realizowane inwestycje zgłoszone do konkursu nie tylko wpływają na poprawę stanu środowiska i jakości powietrza, ale także na komfort życia mieszkańców. Ekologiczne inicjatywy były, są i dalej będą potrzebne, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych ze zmianami klimatu, dlatego cieszę się, że polskie i francuskie miasta mogą dzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w ramach projektu ECO-MIASTO – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Zobacz też: Ekologiczne auto, ekologiczna fabryka - rusza produkcja BMW i3

Łącznie do konkursu zgłosiło się 29 miast, z których nagrody główne otrzymało 8 miast, a 8 przyznano wyróżnienia. Miasta biorące udział w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, dlatego w każdej kategorii wyłoniono dwóch zwycięzców. Wiele miast rywalizowało w kilku kategoriach i w efekcie przesłano 49 formularzy konkursowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważony transport w miastach

Wrocław jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał główną nagrodę za budowę spójnej i kompleksowej polityki transportowej. Jury w szczególny sposób doceniło ujednolicenie taryfy dla poszczególnych środków transportu w ramach URBANCARD Wrocławskiej Karty Miejskiej oraz funkcjonowanie w mieście 11 stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Spośród miast poniżej 100 tys. mieszkańców wybrano Ostrów Wielkopolski, który zrealizował projekty w ramach ITS (Intelligent Transport Systems) i może pochwalić się dużym udziałem transportu rowerowego oraz wprowadzeniem autobusów elektrycznych, ładowanych z odnawialnych źródeł energii. 

Zobacz też: Krajowa Polityka Miejska: transport ekologiczny, nowe ścieżki rowerowe, przygotowanie do zmian klimatu

W tej kategorii wyróżnienia przyznano Puławom i Trójmiastu (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Puławy stworzyły aplikację „myBus online”, przygotowaną z myślą o użytkownikach transportu miejskiego oraz jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziły specjalną „strefę uspokajania ruchu” i ograniczyły prędkość na ulicach do 30 km na godzinę. W Trójmieście natomiast stworzono spójną międzymiastową politykę transportową. W szczególności zrealizowano inwestycję międzymiastowego systemu wypożyczania rowerów „Rower Trójmiejski” oraz prowadzono kampanię na rzecz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu rowerowego.

Źródło: materiały prasowe Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA