Testy syntetycznego e-paliwa od Audi
REKLAMA
REKLAMA
Nasz test pokazuje, że poza jazdą z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, istnieją też inne koncepcje umożliwiające pokonywanie długich odcinków z minimalną emisją spalin“ – mówi Reiner Mangold, kierownik ds. rozwoju zrównoważonych produktów w Audi.
REKLAMA
Założenia testu
Inżynierowie z laboratoriów Audi skupili się przede wszystkim na stworzeniu odpowiedniej mieszanki i na zbadaniu zachowania syntetycznych paliw podczas spalania. By prześledzić cały ten proces, w komorze ciśnieniowej, przy ciśnieniu 15 barów i temperaturze ok. 350 stopni Celsjusza, dokonali symulacji warunków panujących w jednostce napędowej. Specjalna kamera dokumentowała zachowanie paliwa podczas wtrysku, ponieważ podstawą optymalnego spalania jest uzyskanie jak najczystszej mieszanki.
Zobacz też: Audi pracuje nad nowym, syntetycznym paliwem
Test paliwa w szklanym silniku
Kolejny etap badań przebiegał w szklanym silniku. To, co na co dzień skrywają metalowe ściany cylindra, w tej konstrukcji stworzonej specjalnie do testów, jest doskonale widoczne. Przez okno ze szkła kwarcowego eksperci obserwują jak paliwo jest rozprowadzane w cylindrze. Mogą ocenić też interakcję paliwa ze strumieniem powietrza w komorze spalania. Przy każdym z maksymalnie trzech tysięcy obrotów na minutę silnika testowego, nieznaczna ilość paliwa wtryskiwana jest do szklanego cylindra, gdzie ulega sprężeniu i zapłonowi, a powstałe wskutek tego spaliny wydzielane są na zewnątrz.
Wyniki badań nowego paliwa syntetycznego
Podsumowując: w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które zależnie od obszaru ich wydobywania mają różny skład, syntetyczne e-paliwa Audi są całkowicie wolne od zanieczyszczeń, a podczas spalania wydzielają mniej szkodliwych substancji. Nie zawierają olefinów i aromatów. Dzięki temu, paliwa syntetyczne zapewniają uzyskanie lepszej mieszanki, czyste spalanie i niską emisję spalin.
Zobacz też: Jazda na oleju rzepakowym - o czym trzeba wiedzieć?
Kiedy syntetyczne paliwo pojawi się na rynku?
Na inżynierów z Ingolstadt czeka już następne zadanie: chcą jeszcze bardziej zoptymalizować proces produkcji e-etanolu i e-diesla. Gdy cel ten zostanie osiągnięty, nowe paliwa pojawią się na rynku. Koncern Audi wspólnie ze swoim partnerem, firmą Joule, w miejscowości Hobbs w Nowym Meksyku w USA, użytkuje instalacje badawcze służące do wytwarzania e-etanolu i e-diesla. W wytwórni tej, mikroorganizmy produkują najwyższej czystości paliwa z wykorzystaniem wody (słonej, półsłonej lub ścieków), światła słonecznego i dwutlenku węgla. Elementem kompleksowej strategii Audi dotyczącej e-paliw jest też tzw. e-gas project, czyli wytwórnia syntetycznego e-gazu zlokalizowana w niemieckiej miejscowości Wertle. Na jej przykładzie można dokładnie prześledzić, jak duże ilości „zielonego prądu” w efektywny sposób gromadzić w dowolnym miejscu, zamieniać go w metan i w końcowym etapie wprowadzać do sieci gazowej.
Źródło: materiały prasowe Audi
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.