Ochrona klimatu: pandemia sprawia, że rzadziej korzystamy z auta?
REKLAMA
REKLAMA
"Pandemia, a w szczególności okres „zamknięcia”, wpłynęła na nasze codzienne zachowania i styl życia. Jednym z elementów zmian było właśnie częściowe zaniechanie korzystania z samochodów, czyli jednego z głównych źródeł emisji tlenków węgla i azotu pogłębiających globalne ocieplenie." - powiedziała dr Justyna Orłowska z KOZK, koordynatorka badania.
REKLAMA
Wyniki badania:
- jazdę samochodem ograniczyło w trakcie trwania pandemii 25 proc. Polaków,
- 63 proc. badanych przez KOZK deklaruje gotowość do rzadszego korzystania z samochodu po pandemii,
- 52 proc. mieszkańców Polski uważa, że limitowanie jazdy samochodem w wysokim stopniu przyczynia się do zapobiegania zmianom klimatu,
- przy czym 27 proc. to osoby często korzystające z auta przed pandemią,
- chęć do zmiany częściej deklarowały kobiety (62 proc.) niż mężczyźni (38 proc.).
„Wiemy już, że w obliczu zagrożenia mieszkańcy Polski są gotowi do pewnej modyfikacji swojego stylu życia. Opierając się na wynikach badania, KOZK opracuje rekomendacje i konkretne rozwiązania, które pozwolą wspierać ochronę klimatu na poziomie społecznym. Widać wyraźnie, że zdecydowana większość Polaków widzi wpływ używania samochodu na środowisko i klimat. Wyzwaniem jest teraz stworzenie odpowiednich warunków do tej zmiany” – zaznacza minister klimatu Michał Kurtyka.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.