REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Michelin chce wdrożyć odnawialny składnik opon

Michelin Pilot Sport Cup 2
Michelin Pilot Sport Cup 2
Michelin

REKLAMA

REKLAMA

Michelin chce uczynić produkcję opon bardziej ekologiczną i mniej obciążającą środowisko. Oto najnowszy pomysł francuskiego producenta opon - odnawialny izopren.

Michelin pracuje nad wdrożeniem do produkcji przemysłowej odnawialnego izoprenu, który będzie można zastosować do wytwarzania opon i innych produktów gumowych. Michelin realizuje ten ekologiczny projekt z firmą Amyris, do konsorcjum dołączyła właśnie firma Braskem.

REKLAMA

Wspólny projekt umożliwi Michelin zdobycie dodatkowego źródła poly-izoprenu wykorzystywanego do produkcji wysokiej jakości opon. Będzie to surowiec wysokiej klasy, ale jednocześnie przyjazny dla środowiska.

Braskem to jedna z największych firm petrochemicznych działająca na obu kontynentach amerykańskich, a także światowy lider w produkcji biopolimerów. Dzięki doświadczeniu tego gracza konsorcjum Michelin, Amyris oraz Braskem przyspieszy prace nad wykorzystaniem cukrów roślinnych, np. tych zawartych w trzcinie cukrowej i surowcach celulozowych, do produkcji odnawialnego izoprenu.

REKLAMA

“Braskem ma wszystkie atuty, by dołączyć do wspólnego projektu realizowanego z Michelin. Dzieląc się swoim doświadczeniem, wspiera naszą wizję zmian w przemyśle chemicznym, który ma produkować przyjazne dla środowiska produkty zapewniające najwyższe osiągi” – powiedział John Melo, prezes Amyris.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Jest nam niezmiernie miło powitać w zespole tworzonym dotychczas przez Michelin i Amyris nowego silnego przemysłowego partnera. Doświadczenie firmy Braskem w połączeniu z biotechnologiczną wiedzą Amyris i przy wsparciu Michelin pozwoli na realizację naszych długookresowych celów w zakresie pozyskania przyjaznych dla środowiska materiałów wykorzystywanych w przemyśle oponiarskim” – powiedział Jean-Christophe Guerin, szef działu surowców Michelin.

Współpraca z Amyris i Braskem to kolejna inicjatywa Michelin na rzecz produkcji opon przyjaznych środowisku. Wcześniej spółka informowała o projekcie BioButterfly związanym z produkcją ekologicznej gumy, a ostatnio również o pracach nad technologiami recyklingu opon TREC Regeneration oraz TREC Alcohol.

Źródło: materiały prasowe Michelin

ciśnienie w oponach opona Michelin
Michelin
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA