REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ciekawostki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odzyskuje się skradzione samochody?

Czy zastanawiałeś się kiedyś kto zajmuje się odnalezieniem skradzionego auta? Okazuje się, że nie tylko Policja może zająć się tą sprawą. Są firmy, które świadczą tego typu usługi swoim klientom. A wachlarz ich działań jest szeroki i uwzględnia wykorzystania nawet specjalnego samolotu poszukiwawczego!

Kiedy warsztat może nie zapłacić kary umownej?

W rekompensacie za niewłaściwe wykonanie pracy, np. przez warsztat samochodowy możemy skorzystać z zapisu kary umownej. Ale nie zawsze warsztat ją zapłaci. Nie można też wpisać do umowy kwot zbyt wysokich.

Czy piesi powinni mieć pierwszeństwo na pasach?

Prawo powinno chronić pieszych uczestniczących w ruchu drogowym, ocenili eksperci podczas debaty "Bezpieczny pieszy". Czy zatem powinniśmy wprowadzić przepisy, które wymuszają na kierowcach znaczne zwiększenie uwagi przed przejściem dla pieszych?

Senat za nowelizacją będą nowe usługi dla kierowców

Senat poparł nowelizacje Prawa o ruchu drogowym na mocy których kierowcy będą mogli sprawdzić m.in. liczbę punktów karnych przez internet.

REKLAMA

Norweskie przepisy o płacy minimalnej

Czy Komisja Europejska zainterweniuje w sprawie norweskich przepisów o płacy minimalnej dla kierowców? Obecnie trwa postępowanie w sprawie Niemiec, ale przecież Norwegowie nie są członkami UE.

Nowe przepisy w sprawie bramek na autostradach

Nowelizacja ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym zakłada możliwość podnoszenia bramek w razie zatorów na autostradach zarządzanych przez państwo. Kiedy wejdzie w życie?

Pijany kierowca zapłaci za leczenie siebie i swojej ofiary

Zgodnie z projektem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kierowca, który spowoduje wypadek komunikacyjny będąc pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego będzie mógł zostać obciążony kosztami świadczeń medycznych udzielonych jemu i jego ofiarom.

Kiedy nagranie z kamery nie będzie dowodem w sądzie?

Nagranie z kamery zainstalowanej w samochodzie może być dowodem w przypadku niejasności związanych z przebiegiem wypadku lub kolizji. Jakie cechy musi spełniać nagranie, by sąd go nie odrzucił?

REKLAMA

W Polsce powstanie więcej dróg 2 plus 1

Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych w Polsce powstanie więcej dróg w przekroju 2+1. To rozwiązanie popularne w Skandynawii przyczyni się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Czy można przejeżdżać przez skrzyżowanie na żółtym świetle?

Czy można przejechać przez skrzyżowanie na żółtym świetle? Można, ale tylko w jednej, określonej sytuacji. Każdy kierowca powinien pamiętać, że żółte światło to nie to samo co zielone.

Wspólne przejazdy samochodem - czy kierowca zapłaci odszkodowanie?

W Polsce, coraz większą popularność zyskuje wspólne podróżowanie samochodem, tzw. Carpooling. Wraz z nią coraz częściej słychać opinię, że dzielący się miejscem w samochodzie kierowca, w razie wypadku możesz zostać zmuszony do zapłacenia pasażerowi odszkodowania za doznane uszczerbki na zdrowiu. Czy to prawda?

Działanie Straży Miejskiej - raport NIK

Do ustawowych obowiązków Straży Miejskiej należy m.in. czuwanie nad spokojem w miejscach publicznych. Mało osób o tym pamięta, bo strażnicy miejscy koncentrują się głównie na innym ich obowiązku - na zastępowaniu policjantów w ściganiu piratów drogowych.

Czy dzwonić na policję, gdy mija nas pirat drogowy?

Powiadamianie policji o tym, że ktoś naraża życie innych uczestników ruchu drogowego brawurową jazdą to zjawisko powszechne w krajach o wysokiej kulturze jazdy. W Polsce znaczna część kierowców wciąż ma dylemat, czy informować stróżów prawa, że po drodze porusza się kierowca rażąco łamiący przepisy. Ale to, czy jazda po polskich drogach będzie bezpieczniejsza zależy w dużej mierze od nas samych, dlatego powinniśmy dzwonić na policję i eliminować z drogi potencjalnych morderców.

W których krajach opony zimowe są obowiązkowe?

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon w okresie zimowym. Jednak w niektórych europejskich krajach kierowcy są zobowiązani zmieniać opony na zimowe. W których?

Zakup i sprzedaż oleju opałowego - przepisy

Prawo zabrania wykorzystywania oleju opałowego jako paliwa do zasilania silników samochodowych. Służba celna opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, jakie obowiązki nakłada prawo na sprzedawcę i kupującego olej opałowy. Treść komunikatu poniżej.

Oznaczenia przejazdów kolejowych

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej wyróżnia wiele kategorii przejazdów kolejowych. O czym informuje krzyż św. Andrzeja i jak się zachować na przejazdach kolejowych?

CEPiK 2.0 czyli nowe funkcje systemu

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przejdzie kolejne przeobrażenia. Pojawią się nowe funkcje i zakres jego możliwości zostanie wyraźnie rozszerzony.

Kontrola stanu technicznego autobusu - "Bezpieczny autobus"

Od stanu technicznego autobusu zależy bezpieczeństwo osób nim podróżujących. Kierowca odpowiada za życie kilkudziesięciu osób, dlatego musi dysponować sprawnym pojazdem. Jak sprawdzić stan techniczny autokaru?

Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?

Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?

Jakie pojazdy są uprzywilejowane na drodze?

Pojazdy uprzywilejowane to nie tylko karetka, wóz strażacki czy radiowóz policji. Zobacz jakie służby posługują się pojazdami uprzywilejowanymi.

Spoilery, wloty powietrza na masce, światła błyskowe - czego nie wolno umieszczać na aucie?

Kierowca, który wyposażył auto w efektowne ospojlerowanie albo upodobnił do karetki czy radiowozu policyjnego musi się liczyć z mandatem karnym. Za jakie modyfikacje lub wyposażenie samochodu jego właściciel może otrzymać karę?

Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Czy straż miejska może używać fotoradarów? Jakie ma uprawnienia w zakresie kontroli drogowej?

Jazda po pijanemu na terenie prywatnym

Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu kierowcę może spotkać surowa kara. Ale czy powyższe przepisy obowiązują wszędzie? Co z jazdą pod wpływem alkoholu po prywatnym terenie?

Obowiązek używania świateł przy zmniejszonej przejrzystości

Czy podczas mgły przepisy nakazują jazdę z włączonymi światłami przeciwmgłowymi? W jakich sytuacjach można używać przednich, a w jakich tylnych świateł przeciwmgłowych?

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r. skutkują m.in. zwiększonymi karami za brak OC i inną procedurą uzyskania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Co jeszcze zmieniło się w przepisach obowiązujących w 2014 r.

Zasady poruszania się pieszych

W roku 2012 na polskich drogach zginęło ponad tysiąc pieszych. W wielu przypadkach piesi nie dali kierowcom szans na uniknięcie tragedii. Jakie są obowiązki pieszych w ruchu drogowym?

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Uprawnienia straży miejskiej

Straż miejska korzysta z niewiedzy kierowców i często przekracza swoje uprawnienia. Czego tak naprawdę mogą żądać te służby od zmotoryzowanych?

Dziecko w ruchu drogowym

Dzieci, jak każdy pieszy poruszający się po chodnikach przy drogach publicznych są uczestnikami ruchu drogowego. O czym powinni pamiętać opiekunowie dzieci poruszających się piechotą, rowerem, autobusem lub samochodem?

Utrudnianie jazdy kierowcom - mandaty dla pieszych i rowerzystów

Piesi i rowerzyści także mogą dostać mandat za nieprzepisowe zachowanie wobec kierowców aut. Oto mandaty jakich mogą się spodziewać!

Kontrola policyjna - co może policjant

Policjant może zatrzymać pojazd do kontroli bez konkretnej przyczyny. A kiedy policjanci mają prawo przeszukać samochód?

Zostałeś ochlapany na ulicy przez auto? Możesz podać jego kierowcę na Policję!

Każdy kto został ochlapany na ulicy przez auto, może zgłosić ten fakt Policji. Jeśli kierowca zrobił to z premedytacją, poniesie zasłużoną karę.

Kształt europejskich ciężarówek - będą miały "nosy"

Spłaszczony przód europejskich ciężarówek to efekt przepisów. Jednak Komisja Europejska szykuje zmiany, zgodnie z którymi przody europejskich ciężarówek wydłużą się.

Badanie alkomatem, a palenie papierosów

Wynik badania alkomatem może zostać zafałszowany przez wiele czynników. Na wynik badania alkomatem ma wpływ nawet palenie papierosów.

Odpowiedzialność mechanika samochodowego

Prawdziwe problemy właściciela auta zaczynają się, gdy natknie się na niekompletnego mechanika. W jakim stopniu mechanik samochodowy odpowiada za swoje błędy?

Odmowa wypłaty odszkodowania za zły stan drogi, co dalej?

Jeżeli uszkodzenie samochodu jest spowodowane złym stanem nawierzchni, za koszt naprawy auta odpowiada zarządca drogi. Co zrobić w przypadku, gdy zarówno zarządca, jak i ubezpieczyciel zarządcy drogi odmawiają wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w wyniku złego stanu nawierzchni?

Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Pierwszeństwo pieszego przechodzącego po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości u nikogo. Ale co z pieszym, który zbliża się do przejścia, stoi na wysepce lub przechodzi przez jednię w miejscu niedozwolonym? Czy w takich przypadkach zawsze należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu?

Jeździsz przepisowo? Tracisz 10 dni w roku

Wiele osób mieszkających w podwarszawskich miastach pracuje w Warszawie. Jednak oprócz korzyści wynikających z większego rynku pracy, wyższych zarobków czy większych możliwości, taka sytuacja niesie za sobą określone konsekwencje – np. konieczność codziennych dojazdów do miejsca pracy. Czy podróżujący zdają sobie sprawę, ile czasu kosztują długotrwałe dojazdy do Warszawy?

Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

Jazda niezgodna z przepisami to niechlubna praktyka wielu kierowców samochodów firmowych. Okazuje się, że brawura za kierownicą może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także do utraty pracy. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika, jako powód wpisując utratę prawa jazdy?

Co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą?

W okresie zimowym, kiedy drogi posypywane są solą lub piaskiem rośnie ryzyko trwałego uszkodzenia szyb w samochodzie. Jakie są konsekwencje jazdy z uszkodzoną szybą?

Co grozi za jadę autem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Zdania kierowców, na temat zapinania pasów bezpieczeństwa są podzielone. Część z nich uważa, że zapięte pasy znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa, a inni utożsamiają je z przymusem i niewygodą. Czy warto zapinać pasy i co grozi za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Czy odblaski dla dzieci są obowiązkowe?

Różnego rodzaju odblaskowe gadżety, które noszą na ubraniach dzieci mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Niewielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę, że oznakowanie dzieci tzw. odblaskami jest w określonych przypadkach obowiązkowe.

Samochód z kierownicą po prawej stronie

Samochody sprowadzane z terytorium Wielkiej Brytanii są w Polsce coraz popularniejsze. Głównie ze względu na niski koszt zakupu. W poniższej publikacji przedstawiamy jakie niebezpieczeństwa wiążą się z jazdą po polskich drogach samochodem z kierownicą po prawej stronie.

Złodzieje zmienili upodobania. Jakie auta kradną teraz?

Najnowsze dane Komendy Głównej Policji są alarmujące, ponieważ przez 9 miesięcy 2012 roku złodzieje najczęściej kradli zupełnie inne samochody niż w 2011 roku. Teraz ich łupem padają auta, których wcześniej właściwie nie dotykali. Do takich przestępczych hitów jak volkswagen golf, volkswagen passat i honda civic dołączył volkswagen touran. A to jeszcze nie koniec zmian na liście. Drżyj, jeśli masz któryś z tych samochodów…

Czy zmiana opon będzie obowiązkowa?

Wobec ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który moment na zmianę opon z letnich na zimowe jest najlepszy. Projekt nowej ustawy zakłada nakaz jazdy na oponach zimowych od 1 listopada.

Kto może przeszukać auto przy rutynowej kontroli?

Jedną z najpopularniejszych nielegalnych rzeczy przewożonych w autach jest pirackie oprogramowanie zainstalowane w urządzeniach nawigacyjnych. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że oryginalne oprogramowanie nawigacyjne jest często droższe od samego urządzenia GPS. Aktualizowanie nawigacji w oparciu o nielegalne programy mapowe jest zabronione przez prawo. Jednakże czy istnieje realne zagrożenie kontroli naszego urządzenia?

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Jak przewozić ładunki samochodem?

Samochód (także osobowy) stanowi doskonałe narzędzie do przewozu różnych ładunków – zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym sposób przewozu nie jest jednak zupełnie dowolny. Co i w jaki sposób możemy przewozić samochodem osobowym?

Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców

Od pewnego czasu straż miejska zyskuje coraz więcej uprawnień policji. Kierowców najbardziej irytuje fakt, że najlepiej czują się jako drogówka i najchętniej wykorzystują właśnie te przywileje. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż pieniądze które zyskają z takiej działalności, trafiają głównie do kasy miejskiej/gminnej.

REKLAMA