REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zlecając naprawę samochodu warto spisać zakres napraw jakim będzie podlegać auto. Fot. Fotolia
Zlecając naprawę samochodu warto spisać zakres napraw jakim będzie podlegać auto. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawdziwe problemy właściciela auta zaczynają się, gdy natknie się na niekompletnego mechanika. W jakim stopniu mechanik samochodowy odpowiada za swoje błędy?

Samochód jest urządzeniem o wysoce zaawansowanej i skomplikowanej konstrukcji. Mnogość podzespołów pracujących w wyjątkowo trudnych warunkach sprawia, że z czasem nawet najsolidniejsze auto zaczyna niedomagać. Wiąże się to z koniecznością odstawienia auta do warsztatu. Zanim to zrobimy, pamiętajmy jednak, że w myśl zasady  „nig­dy nie za wiele prze­zor­ności w wątpieniu”  warto doprecyzować z mechanikiem zakres i sposób naprawy. W przeciwnym razie nasze zadowolenie z usługi będzie odwrotnie proporcjonalne do kwoty, jaką zainkasuje za nią mechanik.

REKLAMA

Zakres naprawy samochodu został poszerzony bez wiedzy jego właściciela

Zdarza się niejednokrotnie, że oddając auto mechanikowi w celu usunięcia konkretnej usterki, usuwa on „przy okazji” inne niedomagania auta. O ile jest to zachowanie w zasadzie godne pochwały, to trzeba pamiętać, że mechanik powinien nas poinformować o konieczności poszerzenia zakresu naprawy. W przeciwnym razie możemy zostać wręcz zmuszeni do zapłacenia znacznie większego rachunku niż wynikałoby to z pierwotnych ustaleń.

Zobacz też: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności należy sporządzić w formie pisemnej zakres prac, które mechanik planuje wykonać, w celu wyeliminowania usterki w samochodzie. Ważne aby zrobił to on sam. Jeśli zrobi to właściciel pojazdu, mechanik będzie mógł zakwestionować jego wiedzę i naprawić to co według niego jako specjalisty jest konieczne do naprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa samochodu nie przyniosła spodziewanego efektu

Oddając samochód do warsztatu trzeba pamiętać o tym, aby żądać od mechanika usunięcia defektu, który my jako użytkownicy pojazdu wykryliśmy. Nie warto samemu podpowiadać, a tym bardziej sugerować mechanikowi co należy wymienić w aucie. Może się to bowiem obrócić przeciwko nam. Jeśli bowiem zlecimy warsztatowi usunięcie konkretnej usterki np. wymianę przedniego lewego wahacza a zabieg ten nie przyniesie efektu, to dalsze usuwanie problemu musimy wykonać na swój koszt. Warto zatem ogólnie problem, który mamy z naszym autem (np. dźwięki wydobywające się z przedniego zawieszenia) i liczyć na kompetencje mechanika. Jeśli on się pomyli, wszelkie poprawki będzie musiał wykonać na własny koszt. Czasem zdarza się, że mechanik i tak będzie musiał obarczyć nas dodatkowymi kosztami, bo źródło problemu nie było możliwe do wykrycia pomimo zachowania przez specjalistę najwyższej staranności.

Zobacz też: Odmowa wypłaty odszkodowania za zły stan drogi, co dalej?

Podczas naprawy samochodu mechanik  uszkodził sprawny podzespół

REKLAMA

Zmorą wielu kierowców są liczne przypadki, gdy podczas np. okresowej wymiany części eksploatacyjnych pracownik serwisu uszkodził sprawną cześć pojazdu. Bardzo znanym przypadkiem jest np. urywanie czy ukręcanie zapieczonej świecy żarowej. W tym przypadku dodatkowej naprawie musi zostać podana głowica silnika co powoduje, że koszt usługi  zamiast kilkuset złotych wyniesie nawet kilka tysięcy.

Musimy jednak pamiętać, że to mechanik odpowiada za pojazd i jeśli nie poinformował klienta o potencjalnym ryzyku danej operacji, to nie ma prawa żądać zwrotu dodatkowych kosztów, które de facto są konsekwencją braku jego umiejętności bądź specjalistycznego sprzętu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA