REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność mechanika samochodowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zlecając naprawę samochodu warto spisać zakres napraw jakim będzie podlegać auto. Fot. Fotolia
Zlecając naprawę samochodu warto spisać zakres napraw jakim będzie podlegać auto. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawdziwe problemy właściciela auta zaczynają się, gdy natknie się na niekompletnego mechanika. W jakim stopniu mechanik samochodowy odpowiada za swoje błędy?

Samochód jest urządzeniem o wysoce zaawansowanej i skomplikowanej konstrukcji. Mnogość podzespołów pracujących w wyjątkowo trudnych warunkach sprawia, że z czasem nawet najsolidniejsze auto zaczyna niedomagać. Wiąże się to z koniecznością odstawienia auta do warsztatu. Zanim to zrobimy, pamiętajmy jednak, że w myśl zasady  „nig­dy nie za wiele prze­zor­ności w wątpieniu”  warto doprecyzować z mechanikiem zakres i sposób naprawy. W przeciwnym razie nasze zadowolenie z usługi będzie odwrotnie proporcjonalne do kwoty, jaką zainkasuje za nią mechanik.

REKLAMA

Zakres naprawy samochodu został poszerzony bez wiedzy jego właściciela

Zdarza się niejednokrotnie, że oddając auto mechanikowi w celu usunięcia konkretnej usterki, usuwa on „przy okazji” inne niedomagania auta. O ile jest to zachowanie w zasadzie godne pochwały, to trzeba pamiętać, że mechanik powinien nas poinformować o konieczności poszerzenia zakresu naprawy. W przeciwnym razie możemy zostać wręcz zmuszeni do zapłacenia znacznie większego rachunku niż wynikałoby to z pierwotnych ustaleń.

Zobacz też: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności należy sporządzić w formie pisemnej zakres prac, które mechanik planuje wykonać, w celu wyeliminowania usterki w samochodzie. Ważne aby zrobił to on sam. Jeśli zrobi to właściciel pojazdu, mechanik będzie mógł zakwestionować jego wiedzę i naprawić to co według niego jako specjalisty jest konieczne do naprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa samochodu nie przyniosła spodziewanego efektu

Oddając samochód do warsztatu trzeba pamiętać o tym, aby żądać od mechanika usunięcia defektu, który my jako użytkownicy pojazdu wykryliśmy. Nie warto samemu podpowiadać, a tym bardziej sugerować mechanikowi co należy wymienić w aucie. Może się to bowiem obrócić przeciwko nam. Jeśli bowiem zlecimy warsztatowi usunięcie konkretnej usterki np. wymianę przedniego lewego wahacza a zabieg ten nie przyniesie efektu, to dalsze usuwanie problemu musimy wykonać na swój koszt. Warto zatem ogólnie problem, który mamy z naszym autem (np. dźwięki wydobywające się z przedniego zawieszenia) i liczyć na kompetencje mechanika. Jeśli on się pomyli, wszelkie poprawki będzie musiał wykonać na własny koszt. Czasem zdarza się, że mechanik i tak będzie musiał obarczyć nas dodatkowymi kosztami, bo źródło problemu nie było możliwe do wykrycia pomimo zachowania przez specjalistę najwyższej staranności.

Zobacz też: Odmowa wypłaty odszkodowania za zły stan drogi, co dalej?

Podczas naprawy samochodu mechanik  uszkodził sprawny podzespół

REKLAMA

Zmorą wielu kierowców są liczne przypadki, gdy podczas np. okresowej wymiany części eksploatacyjnych pracownik serwisu uszkodził sprawną cześć pojazdu. Bardzo znanym przypadkiem jest np. urywanie czy ukręcanie zapieczonej świecy żarowej. W tym przypadku dodatkowej naprawie musi zostać podana głowica silnika co powoduje, że koszt usługi  zamiast kilkuset złotych wyniesie nawet kilka tysięcy.

Musimy jednak pamiętać, że to mechanik odpowiada za pojazd i jeśli nie poinformował klienta o potencjalnym ryzyku danej operacji, to nie ma prawa żądać zwrotu dodatkowych kosztów, które de facto są konsekwencją braku jego umiejętności bądź specjalistycznego sprzętu.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA