REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ciekawostki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można wozić tablicę rejestracyjną za szybą?

Tablica za szybą: czy to legalne na polskich drogach, czy auto powinno zostać wycofane z ruchu? Oto pytanie na dziś.

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach. Jak to zrobić?

Auto bez tablic i powrót do domu na kołach po zakupie. Co na to polskie prawo? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jazda na tablicach kolekcjonerskich. Co grozi kierowcy?

Jazda na tablicach kolekcjonerskich może być mało przyjemna w skutkach. A mandat to dopiero pierwsza z niespodzianek, która czekają na kierowcę.

Jakie światła w samochodzie w dzień? Uniknij mandatu!

Jakie światła w samochodzie w dzień? Czyli dziś opowiemy o jednym z podstawowych obowiązków kierowców na drogach w Polsce.

REKLAMA

Strefa czystego transportu w Polsce. Co będzie oznaczać?

Strefa czystego transportu w Polsce jest pojęciem, które już niedługo ma zostać zaktualizowane. Co zakładają nowe przepisy? Liberalizację!

Prawo jazdy i punkty karne w telefonie. Jak to działa?

Punkty karne w telefonie, czyli od 5 grudnia kierowca nie tylko nie musi mieć prawa jazdy przy sobie, ale może też sprawdzić ilość punktów w aplikacji.

Czy w godzinach dla seniorów można tankować auto?

Koronawirus oznacza obostrzenia, a jednym z kluczowych są godziny dla seniorów. Czy obejmują one działalność stacji benzynowych i warsztatów? Odpowiadamy.

Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych

Osoby wchodzące na pasy uzyskają pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na jezdnię. Nowe przepisy to jednak nie tylko prawa, ale i... obowiązki!

REKLAMA

Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Kolejna zmiana

Maseczka w samochodzie nadal jest obowiązkowa? Rządzący po raz kolejny zmieni obostrzenia w tej kwestii. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Odblaski a bezpieczeństwo. Czyli o czym powinni pamiętać piesi!

Jesień i zima to momenty słabszej widoczności na drodze. Jak powinni zadbać o siebie piesi? Zobaczcie jak odblaski wpływają na bezpieczeństwo.

Rowerzyści a przepisy drogowe. Co powinni wiedzieć kierowcy?

Dziś opowiemy o tym, jakie przepisy obowiązują rowerzystów. Sprawdzimy jak powinni korzystać z dróg i czy mogą pojawić się na przejściu dla pieszych.

Czy samochód elektryczny może poruszać się po buspasie?

Ekologiczna motoryzacja oznacza dodatkowe uprawnienia dla kierowców. Jednak czy samochód elektryczny może poruszać się po buspasie?

Światła przeciwmgielne tylne: kiedy używać je na drodze?

Dziś omówimy światła przeciwmgielne tylne. Kiedy używać ich na drodze? Co tak właściwie dają i jakie mandaty grożą za błędy?

Maseczka w samochodzie: obowiązek powrócił? Co z mandatami?

Od 10 października 2020 roku powrócił obowiązek noszenia maseczek. Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Sprawdźmy.

Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Ruch pieszych co do zasady wyznaczają chodniki. Taka sytuacja dotyczy jednak głównie terenu zabudowanego. Co powinny zrobić osoby poruszające się wzdłuż jezdni poza miastem? Powinny przede wszystkim poznać zasady bezpiecznego poruszania się.

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość: jak zachować uprawnienia do kierowania?

Zbyt szybka jazda może oznaczać zatrzymanie prawa jazdy za prędkość. Czy mimo popełnienia wykroczenia można zachować uprawnienia do kierowania pojazdami? To możliwe, ale nie do końca łatwe.

Uprawnienia straży miejskiej do kontroli ruchu drogowego. Kiedy mogą interweniować?

Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

Sezon wakacyjny w pełni. I pomimo wielu akcji społecznych informujących o zagrożeniach czyhających na zwierzaki zamknięte w autach, nadal zdarza się znaleźć psa w rozgrzanym samochodzie. Co należy wtedy zrobić?

Foteliki dla dzieci: przepisy, zastosowanie, mandaty

Dbanie o bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Szczególnie jeżeli na pokładzie znajdą się najmłodsi pasażerowie. Kiedy trzeba stosować foteliki dla dzieci? Przepisy są jasne.

Jazda taxi i Uberem a koronawirus. Jak zabezpieczyć się przed zarażeniem?

Europejska pandemia powoduje, że ludzie chętniej zostają w domach. Czy jednak powinni się również wystrzegać np. komunikacji miejskiej? Jak jazda taxi i Uberem wypada na tle zagrożenia zarażenia koronawirusem?

Nowe prawo transportowe 2020 r. Jakie zmiany oznacza dla Ubera?

1 stycznia 2020 roku w życie weszła nowelizacja ustawy transportowej. Jej cel? Chodziło o wyrównanie wymogów stawianych firmom realizującym przewozy osób. Jakie dokładnie niesie ze sobą zmiany w stosunku do takich platform jak Uber?

Czy można nie zatrzymać się do kontroli drogowej?

Patrol policji zawsze ma prawo sprawdzić prowadzącego i pojazd. Zatem czy można nie zatrzymać się do kontroli drogowej? Prawo przewiduje taki przypadek!

Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Niektórzy kierowcy uważają się za władców dróg i wydaje im się, że mogą się bezkarnie podszywać się pod policjantów. Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Arabia Saudyjska - kobiety znów zasiądą za kierownicą

Arabia Saudyjska znana ze szczególnie rygorystycznej interpretacji Islamu jako ostatni kraj na świecie pozwala kobietom na zdobycie prawa jazdy - od dnia 24 czerwca 2018 r. Saudyjki mogą się starać o zdobycie prawa jazdy. Przyznanie tego uprawnienia dla kobiet poprzedziła kampania nauki przepisów drogowych prowadzona pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!" To początek liberalizacji przepisów i unowocześnienia kraju.

Za co można dostać mandat w autach z car-sharingu?

Car-sharing, czyli wynajmowanie aut na minuty, zyskuje coraz większą popularność, jednak nie wszyscy wiedzą, że za korzystanie z tego typu samochodów można dostać mandat. Za co dokładniej policja może nas ukarać?

Strefy zamieszkania wyznaczane na ulicach miast

Strefa zamieszkania to specjalny obszar na drodze, który wyznacza się po to, by szczególną ochroną otoczyć pieszych. W strefie zamieszkania każdy pojazd jest intruzem i musi ustępować pierwszeństwa pieszym niezależnie od tego, po jakiej części drogi poruszają się. Ponadto na obszarze tym obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, a postój pojazdów dozwolony jest tylko w wyznaczonych miejscach. Tyle teorii. W praktyce strefy zamieszkania wyznaczane są coraz częściej w sposób zupełnie chybiony, na ruchliwych ulicach w centrach miast.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część II

W poprzednim odcinku opisałem bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część I

W lutym br. zapadł bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Czy można prowadzić samochód po jednym piwie?

Czy można prowadzić samochód po jednym piwie? Konkretna odpowiedź na tak postawione pytanie jest jedna. Nie można.

Niewyznaczone pasy ruchu – jak się zachować?

Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone na jezdni, kierowcy nie mają zazwyczaj problemów z jazdą wytyczonym torem, z trzymaniem się swojego pasa ruchu. Gorzej, gdy pasy nie są wyznaczone. Ten problem daje się dość często zauważyć zwłaszcza na skrzyżowaniach, na których wykonuje się manewr skręcania w lewo i nie ma linii prowadzących. Wówczas zdarza się, że niektórzy tracą orientację i doprowadzają do kolizyjnych sytuacji.

Jakie przepisy obowiązują na parkingach przed centrami handlowymi?

Na parkingach przed wielkimi centrami handlowymi bardzo często dochodzi (niestety) do kolizji pomiędzy pojazdami. Tereny te są zazwyczaj drogami prywatnymi i tu powstaje problem odpowiedzialności za spowodowanie takiego zdarzenia. Policjanci w zasadzie nie są uprawnieni do karania kierowców, którzy spowodowali stłuczkę. Zupełnie inaczej prezentuję się sytuacja prawna, jeżeli przed wjazdem na taki parking umieszczony jest znak D-52 „Strefa ruchu”.

Jakie przepisy obowiązują na drogach wewnętrznych, czyli na drogach osiedli mieszkaniowych, czy zakładów pracy?

Wbrew pozorom nie jest tak, że na drogach wewnętrznych, czyli np. drogach osiedlowych administrowanych przez spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe, panuje „wolna amerykanka” i nie obowiązują tam żadne przepisy ruchu. Obowiązują.

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B prawa jazdy?

Jest kilka rodzajów przyczep. Jedne służą do przewozu materiałów, inne służą za nocleg podczas wakacyjnych wyjazdów. Jaką przyczepę można ciągnąć posiadając kategorię B prawa jazdy?

Czy samochodem z LPG można wystartować w KJS?

Czy samochodem z instalacją LPG można wystartować w KJS? Wbrew powszechnie panującej opinii przepisy dopuszczają auta zasilane gazem do startu w KJS. Czy są jakieś dodatkowe restrykcje względem takich pojazdów?

Buspasy dla podróżujących w kilka osób?

Czy udostępnienie buspasów dla samochodów, którymi podróżuje kilka osób ma sens? Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w Rzeszowie, jak się sprawdza?

Czy ustawa o systemie monitorowania przewozu towarów uderzy w właścicieli warsztatów samochodowych?

Czy ustawa o systemie monitorowania przewozu towarów uderzy w właścicieli warsztatów samochodowych? Wszystko wskazuje na to, że może.

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem? Dla wielu zmotoryzowanych problem stanowi interpretacja przepisów w przypadku, gdy na skrzyżowaniu policjant kieruje ruchem ale sygnalizacja świetlna jest włączona.

Czy przepisy drogowe na drodze prywatnej nie obowiązują?

Jakie zasady i przepisy obowiązują na drodze prywatnej. Czy policjant może ukarać kierowcę mandatem za popełnienie na niej jakiegoś wykroczenia? Czy obowiązują tam przepisy dotyczące pierwszeństwa?

Kontrola techniczna autobusów szkolnych

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w 2016 roku kontrolę „Wykonywania przez gminy obowiązku dowożenia dzieci i uczniów do przedszkoli i szkół”. Jej wyniki odkrywają ciemną stronę transportu autobusowego w polskich szkołach.

Jak prawidłowo nosić odblaski?

Prawo nakłada na pieszych noszenie w określonych sytuacjach elementy odblaskowe. Jak prawidłowo je nosić, by działały możliwie najefektywniej.

Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Za przechodzenie przez ulicę w miejscu niedozwolonym pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 500 zł. Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Projekt nowelizacji ustawy – 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę?

W myśl złożonego do konsultacji projektu nowelizacji Kodeksu Drogowego, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym ma obowiązywać przez całą dobę. Nie będzie też można jeździć hulajnogą po chodniku.

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Według doniesień medialnych trwają prace nad zmianą dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd. Czy to prawda?

Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu? To zależy w jakim kontekście. Przepisy nie są w tej kwestii jednoznaczne. Zatem, kiedy można?

Czy można jeździć z hakiem holowniczym?

Czy można jeździć z zamontowanym hakiem holowniczym w przypadku, gdy nie ciągniemy przyczepy? Czy w myśl obowiązujących przepisów trzeba w takiej sytuacji hak zdemontować? A jak to jest w przypadku, gdy wyjeżdżamy za granicę?

Artykuły szybko psujące się i środki spożywcze

Które artykuły są szybko psujące się i które to środki spożywcze według rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach z dnia 31 lipca 2007 r.

Odszkodowanie za skutki wjazdu w nieoznakowaną dziurę w jezdni

Kto powinien zapłacić odszkodowanie za zniszczenia powstałe na skutek wjechania w nieoznakowaną dziurę w jezdni?

Jak odzyskuje się skradzione samochody?

Czy zastanawiałeś się kiedyś kto zajmuje się odnalezieniem skradzionego auta? Okazuje się, że nie tylko Policja może zająć się tą sprawą. Są firmy, które świadczą tego typu usługi swoim klientom. A wachlarz ich działań jest szeroki i uwzględnia wykorzystania nawet specjalnego samolotu poszukiwawczego!

Kiedy warsztat może nie zapłacić kary umownej?

W rekompensacie za niewłaściwe wykonanie pracy, np. przez warsztat samochodowy możemy skorzystać z zapisu kary umownej. Ale nie zawsze warsztat ją zapłaci. Nie można też wpisać do umowy kwot zbyt wysokich.

REKLAMA