REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Cezary Horbaczewski
Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?
Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Zakłócanie ciszy nocnej najczęściej kojarzy się z organizowaniem przez sąsiada imprezy, przez którą nie możemy liczyć na spokojny wypoczynek. Natomiast amatorzy muzyki odtwarzanej z samochodowych głośników znacznie przekraczając ich przeznaczenie wydaje się, iż nie zdają sobie sprawy z efektu rozprzestrzeniania się dźwięku w powietrzu i zjawisku nachodzenia na siebie fal.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można prowadzić samochód po jednym piwie?

Po pierwsze puszczanie nadmiernie głośnej muzyki czy to z samochodu czy z radia domowego jest karalne. Także, gdy czynności dopuszczamy się w ciągu dnia.

Po drugie takie zachowanie może prowadzić do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu (kierowca może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych wydawanych np. przez pojazd uprzywilejowany).

Zobacz też: Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zakłócanie ciszy nocnej

W Polsce godziny ciszy nocnej najczęściej ustalane są indywidualnie (miejscowe prawo zwyczajowe, zarządzenie właściwego organu). W praktyce jest to okres między godziną 22 a 6 rano. W tym czasie każdy ma prawo do spokojnego spoczynku nocnego, a jego zakłócanie, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną. Puszczanie głośnej muzyki z samochodu, w tym czasie, jest tak samo sankcjonowane, niezależnie od tego czy pojazd znajduje się na drodze publicznej czy prywatnej. Jeżeli ponadto silnik pracuje podczas postoju, dłużej niż minutę, to jest to kolejne wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości 100 zł.

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Zgodnie z art. 86 kodeksu wykroczeń kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Czy posiadacz pojazdu puszczając głośno muzykę może być narażony na odpowiedzialność z tego przepisu? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Najprawdopodobniej nad oceną tego przepisu musiałby pochylić się sąd i odpowiedzieć na pytanie, czy działanie posiadacza pojazdu i pośrednie wpłynięcie na inne zdarzenie może być karane. Dla przykładu z powodu głośnej muzyki kierowcy nie byli w stanie usłyszeć sygnałów dźwiękowych, przez co nastąpiło opóźnienie karetki, co miało bezpośredni wpływ na stan zdrowia pacjenta.

Zobacz też: Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Zakłócanie spokoju i porządku publicznego

Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje każdego uczestnika ruchu i inne osoby znajdujące się na drodze do unikania wszelkich działań, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. Wynika z tego, że z mocy samej ustawy wyżej wymienione osoby są obowiązane do niezakłócania spokoju lub porządku publicznego. Można z tego wywnioskować, że każdy uczestnik ruchu powinien zachować się w ten sposób. Niestety  świadomość prawna jest nadal na niezadowalającym poziomie. Również brakuje sankcji za niedostosowanie się do tego przepisu. W art. 96 § 1 pkt 6 stanowi się, iż „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem podlega karze grzywny”. Można z tego wnioskować ewentualną odpowiedzialność.

Odpowiedzialność cywilna za nadmierny hałas

Powyżej opisana odpowiedzialność dotyczy odpowiedzialności karnej, ale to nie jest jedyne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać. Odpowiedzialność cywilna właściciela nieruchomości, którego skutki działania są odczuwalne na cudzej nieruchomości (immisja), jest uregulowana w polskim prawie. Głośne odtwarzanie muzyki bezpośrednio wiąże się z powstawaniem hałasu. W takiej sytuacji przysługuje co do zasady roszczenie o zaniechanie immisji. Jeżeli immisja wywiera negatywny skutek na psychikę powód może dochodzić ochrony w trybie naruszenia dóbr osobistych, na przykład kiedy jest odtwarzana niespokojna muzyka z samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA