REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Cezary Horbaczewski
Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?
Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Zakłócanie ciszy nocnej najczęściej kojarzy się z organizowaniem przez sąsiada imprezy, przez którą nie możemy liczyć na spokojny wypoczynek. Natomiast amatorzy muzyki odtwarzanej z samochodowych głośników znacznie przekraczając ich przeznaczenie wydaje się, iż nie zdają sobie sprawy z efektu rozprzestrzeniania się dźwięku w powietrzu i zjawisku nachodzenia na siebie fal.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można prowadzić samochód po jednym piwie?

Po pierwsze puszczanie nadmiernie głośnej muzyki czy to z samochodu czy z radia domowego jest karalne. Także, gdy czynności dopuszczamy się w ciągu dnia.

Po drugie takie zachowanie może prowadzić do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu (kierowca może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych wydawanych np. przez pojazd uprzywilejowany).

Zobacz też: Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zakłócanie ciszy nocnej

W Polsce godziny ciszy nocnej najczęściej ustalane są indywidualnie (miejscowe prawo zwyczajowe, zarządzenie właściwego organu). W praktyce jest to okres między godziną 22 a 6 rano. W tym czasie każdy ma prawo do spokojnego spoczynku nocnego, a jego zakłócanie, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną. Puszczanie głośnej muzyki z samochodu, w tym czasie, jest tak samo sankcjonowane, niezależnie od tego czy pojazd znajduje się na drodze publicznej czy prywatnej. Jeżeli ponadto silnik pracuje podczas postoju, dłużej niż minutę, to jest to kolejne wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości 100 zł.

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Zgodnie z art. 86 kodeksu wykroczeń kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Czy posiadacz pojazdu puszczając głośno muzykę może być narażony na odpowiedzialność z tego przepisu? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Najprawdopodobniej nad oceną tego przepisu musiałby pochylić się sąd i odpowiedzieć na pytanie, czy działanie posiadacza pojazdu i pośrednie wpłynięcie na inne zdarzenie może być karane. Dla przykładu z powodu głośnej muzyki kierowcy nie byli w stanie usłyszeć sygnałów dźwiękowych, przez co nastąpiło opóźnienie karetki, co miało bezpośredni wpływ na stan zdrowia pacjenta.

Zobacz też: Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Zakłócanie spokoju i porządku publicznego

Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje każdego uczestnika ruchu i inne osoby znajdujące się na drodze do unikania wszelkich działań, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. Wynika z tego, że z mocy samej ustawy wyżej wymienione osoby są obowiązane do niezakłócania spokoju lub porządku publicznego. Można z tego wywnioskować, że każdy uczestnik ruchu powinien zachować się w ten sposób. Niestety  świadomość prawna jest nadal na niezadowalającym poziomie. Również brakuje sankcji za niedostosowanie się do tego przepisu. W art. 96 § 1 pkt 6 stanowi się, iż „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem podlega karze grzywny”. Można z tego wnioskować ewentualną odpowiedzialność.

Odpowiedzialność cywilna za nadmierny hałas

Powyżej opisana odpowiedzialność dotyczy odpowiedzialności karnej, ale to nie jest jedyne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać. Odpowiedzialność cywilna właściciela nieruchomości, którego skutki działania są odczuwalne na cudzej nieruchomości (immisja), jest uregulowana w polskim prawie. Głośne odtwarzanie muzyki bezpośrednio wiąże się z powstawaniem hałasu. W takiej sytuacji przysługuje co do zasady roszczenie o zaniechanie immisji. Jeżeli immisja wywiera negatywny skutek na psychikę powód może dochodzić ochrony w trybie naruszenia dóbr osobistych, na przykład kiedy jest odtwarzana niespokojna muzyka z samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA