REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach. Jak to zrobić?

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach
Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach

REKLAMA

REKLAMA

Auto bez tablic i powrót do domu na kołach po zakupie. Co na to polskie prawo? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Auto bez tablic: co na to prawo?

REKLAMA

Zdarza się, że kupno używanego samochodu nastręcza problemów. Powód? Pojazd oferowany przez kupującego może być np. pozbawiony tablic rejestracyjnych. Co w takim przypadku? Polskie prawo nie pozostawia żadnych złudzeń. Samochód bez tablic nie może trafić na drogę publiczną - nie może zatem wracać na kołach, bo nie jest dopuszczony do ruchu. Powód? Nie spełnia podstawowych warunków technicznych - tablice rejestracyjne to jeden z elementów koniecznych. Takiego zdania jest chociażby rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r.

REKLAMA

"Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu." - art. 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach: jakie są konsekwencje?

Jeżeli kierowca postanowi wracać na kołach bez tablic rejestracyjnych i zostanie zatrzymany przez patrol policji, powinien w najlepszej opcji spodziewać się 50-złotowego mandatu. Maksymalnie kara grzywny może sięgnąć nawet 3000 złotych. To jednak nie koniec. Funkcjonariusze każą bowiem wycofać samochód z ruchu. A to oznacza, że będzie mógł on kontynuować podróż, ale wyłącznie na lawecie.

Kupno auta bez tablic oznacza np., że ciężko może być wykupić tymczasowe ubezpieczenie OC czy że samochód musi pojechać na przegląd techniczny na lawecie.

Brak tablic rejestracyjnych? Potrzebne oświadczenie!

REKLAMA

Jak zarejestrować samochód gdy brakuje tablic rejestracyjnych? To na szczęście jeszcze nie problem. Wystarczy że składając wniosek w urzędzie rejestracyjnym kierowca dołączy oświadczenie, w którym zadeklaruje że kupić pojazd pozbawiony oznaczeń. Czy będzie musiał dodać tablice rejestracyjne? W takim przypadku nie, tym samym rejestracja (np. rejestracja samochodu z zagranicy) stanie się możliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic musiała zostać usankcjonowana. Są bowiem kraje w UE, w których auto należy wyrejestrować przed eksportem i musi ono opuścić terytorium kraju na lawecie.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Kierowca po zgromadzeniu dokumentów (potwierdzenie zakupu, dowód rejestracyjny, przegląd samochodu w kraju, ewentualnie karta pojazdu), może udać się do urzędu rejestracyjnego. Ile kosztuje rejestracja? Jeżeli samochód pochodzi z rynku krajowego, opłata wyniesie 180,50 zł (w tym zawierają się nowe tablice rejestracyjne). W sytuacji, w której auto jest importowane, do kwoty doliczyć należy 75,50 zł za wydanie karty pojazdu.

W przypadku braku tablic rejestracyjnych kierowca musi zapłacić za nowe oznaczenia. Nawet jeżeli kupił auto w miejscu zamieszkania, nie może tylko homologować starych tablic.

Jak wracać na kołach autem po zakupie?

Zasady są dość proste. Samochód powinien mieć tablice rejestracyjne, a kierowca powinien posiadać wszystkie dokumenty - dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający zakup oraz kartę pojazdu (jeżeli została wydana). Aby wracać na kołach kupionym właśnie autem, kupujący nie może zapomnieć też polisy OC. Na polskich drogach jest ona wymagana! W razie stwierdzenia braku polisy OC, konsekwencje są naprawdę znaczące. Auto zostanie wycofane z ruchu przez funkcjonariuszy, a właściciel otrzyma z funduszu gwarancyjnego karę. Ta w przypadku braku ubezpieczenia przez więcej niż 14 dni sięgnie kwoty 5600 złotych.

Tablice rejestracyjne: muszą być zamontowane na nadwoziu!

Aby wracać samochodem na kołach po zakupie warto pamiętać o tym, że tablice rejestracyjne nie tylko muszą być w pojeździe, ale też powinny być odpowiednio zamontowane. Przepisy wymagają, aby znajdowały się z przodu i z tyłu auta w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych. W przeciwnym razie pojazd nie może być dopuszczony do ruchu na polskich drogach.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA