REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach. Jak to zrobić?

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach
Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach

REKLAMA

REKLAMA

Auto bez tablic i powrót do domu na kołach po zakupie. Co na to polskie prawo? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Auto bez tablic: co na to prawo?

REKLAMA

Zdarza się, że kupno używanego samochodu nastręcza problemów. Powód? Pojazd oferowany przez kupującego może być np. pozbawiony tablic rejestracyjnych. Co w takim przypadku? Polskie prawo nie pozostawia żadnych złudzeń. Samochód bez tablic nie może trafić na drogę publiczną - nie może zatem wracać na kołach, bo nie jest dopuszczony do ruchu. Powód? Nie spełnia podstawowych warunków technicznych - tablice rejestracyjne to jeden z elementów koniecznych. Takiego zdania jest chociażby rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r.

REKLAMA

"Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu." - art. 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach: jakie są konsekwencje?

Jeżeli kierowca postanowi wracać na kołach bez tablic rejestracyjnych i zostanie zatrzymany przez patrol policji, powinien w najlepszej opcji spodziewać się 50-złotowego mandatu. Maksymalnie kara grzywny może sięgnąć nawet 3000 złotych. To jednak nie koniec. Funkcjonariusze każą bowiem wycofać samochód z ruchu. A to oznacza, że będzie mógł on kontynuować podróż, ale wyłącznie na lawecie.

Kupno auta bez tablic oznacza np., że ciężko może być wykupić tymczasowe ubezpieczenie OC czy że samochód musi pojechać na przegląd techniczny na lawecie.

Brak tablic rejestracyjnych? Potrzebne oświadczenie!

REKLAMA

Jak zarejestrować samochód gdy brakuje tablic rejestracyjnych? To na szczęście jeszcze nie problem. Wystarczy że składając wniosek w urzędzie rejestracyjnym kierowca dołączy oświadczenie, w którym zadeklaruje że kupić pojazd pozbawiony oznaczeń. Czy będzie musiał dodać tablice rejestracyjne? W takim przypadku nie, tym samym rejestracja (np. rejestracja samochodu z zagranicy) stanie się możliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic musiała zostać usankcjonowana. Są bowiem kraje w UE, w których auto należy wyrejestrować przed eksportem i musi ono opuścić terytorium kraju na lawecie.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Kierowca po zgromadzeniu dokumentów (potwierdzenie zakupu, dowód rejestracyjny, przegląd samochodu w kraju, ewentualnie karta pojazdu), może udać się do urzędu rejestracyjnego. Ile kosztuje rejestracja? Jeżeli samochód pochodzi z rynku krajowego, opłata wyniesie 180,50 zł (w tym zawierają się nowe tablice rejestracyjne). W sytuacji, w której auto jest importowane, do kwoty doliczyć należy 75,50 zł za wydanie karty pojazdu.

W przypadku braku tablic rejestracyjnych kierowca musi zapłacić za nowe oznaczenia. Nawet jeżeli kupił auto w miejscu zamieszkania, nie może tylko homologować starych tablic.

Jak wracać na kołach autem po zakupie?

Zasady są dość proste. Samochód powinien mieć tablice rejestracyjne, a kierowca powinien posiadać wszystkie dokumenty - dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający zakup oraz kartę pojazdu (jeżeli została wydana). Aby wracać na kołach kupionym właśnie autem, kupujący nie może zapomnieć też polisy OC. Na polskich drogach jest ona wymagana! W razie stwierdzenia braku polisy OC, konsekwencje są naprawdę znaczące. Auto zostanie wycofane z ruchu przez funkcjonariuszy, a właściciel otrzyma z funduszu gwarancyjnego karę. Ta w przypadku braku ubezpieczenia przez więcej niż 14 dni sięgnie kwoty 5600 złotych.

Tablice rejestracyjne: muszą być zamontowane na nadwoziu!

Aby wracać samochodem na kołach po zakupie warto pamiętać o tym, że tablice rejestracyjne nie tylko muszą być w pojeździe, ale też powinny być odpowiednio zamontowane. Przepisy wymagają, aby znajdowały się z przodu i z tyłu auta w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych. W przeciwnym razie pojazd nie może być dopuszczony do ruchu na polskich drogach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

REKLAMA