REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość: jak zachować uprawnienia do kierowania?

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość: jak zachować uprawnienia do kierowania?
Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość: jak zachować uprawnienia do kierowania?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Zbyt szybka jazda może oznaczać zatrzymanie prawa jazdy za prędkość. Czy mimo popełnienia wykroczenia można zachować uprawnienia do kierowania pojazdami? To możliwe, ale nie do końca łatwe.

Przepisy są bezlitosne. Kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h, otrzymuje mandat, a do tego ma prawo jazdy zatrzymane na 3 miesiące. I choć surowa kara ma poprawiać bezpieczeństwo jazdy na drogach, niesie ze sobą też konsekwencje pozaprawne. Szczególnie dla tych prowadzących, którzy są kierowcami zawodowymi. Co to oznacza? Utrata uprawnień to często utrata pracy i źródła dochodu. Tak, okoliczność ta raczej nie tłumaczy w czasie popełniania wykroczenia. Czy jednak jest jakiś sposób, aby nie oddawać prawa jazdy policjantom?

REKLAMA

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość - nie przyjmuj mandatu!

REKLAMA

Pierwszym z kroków do uniknięcia zatrzymania prawa jazdy za prędkość jest odmowa przyjęcia mandatu. Przyjęcie kary oznacza automatyczne przyznanie się do winy i tak naprawdę w dużej mierze zamyka możliwość uniknięcia srogich konsekwencji. Kiedy warto zdecydować się na odmowę przyjęcia mandatu? Głównie wtedy, gdy pomiar uzyskany przez policjantów pojawia się na granicy limitu prawnego - tj. kierowca jechał nieco ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. Marginalna różnica w stosunku do stanu prawnego oraz świadomość niedoskonałości urządzeń pomiarowych dają szansę na powodzenie w sądzie.

Odmowa przyjęcia mandatu karnego oznacza, że sprawa trafi do sądu rejonowego. Ten prawdopodobnie wyda wyrok nakazowy, do którego należy wnieść sprzeciw. Jakie są możliwości prawne uniknięcia zatrzymania prawa jazdy za prędkość? Tak naprawdę dwie. Po pierwsze prowadzący przez swojego pełnomocnika może starać się udowodnić nieprawidłowość pomiaru. Po drugie istnieje możliwość zmiany kwalifikacji czynu podczas przewodu sądowego - zmiany na taki czyn, który nie został obwarowany możliwości zabrania prawa jazdy na 3 miesiące.

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość - starosta nie może wydać decyzji…

Nawet jeżeli kierowca odmówi przyjęcia mandatu, policjanci zatrzymają jego prawo jazdy. Zatrzymanie na początku oznacza jednak wyłącznie odebranie dokumentu, a nie wstrzymanie uprawnień. Do wstrzymania uprawnień konieczna jest bowiem jeszcze decyzja starosty. Czy ten ją wyda? W sytuacji, w której sprawa trafi do sądu, nie ma prawnej możliwości odebrania uprawnień. Może wszcząć postępowanie, ale z jego rozstrzygnięciem powinien wstrzymać się do prawomocnego wyroku sądu. Skutek? Podczas ewentualnej kontroli drogowej kierowca zostanie ukarany za brak dokumentu, a nie brak uprawnień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA