Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?
REKLAMA
REKLAMA
Pojazdy mechaniczne
W pierwszej kolejności należy określić co rozumiemy przez pojazd mechaniczny. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego „pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym w nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, pod warunkiem że zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów”.
REKLAMA
Zobacz też: Jak przewozić ładunki samochodem?
Jako takie prowadzenie tego typu pojazdów pod wpływem środków odurzających jest niedopuszczalne w ruchu lądowym, powietrznym i wodnym – niezależnie od tego czy mamy do czynienia z drogą publiczną, wewnętrzną itp. Chodzi o wszystkie miejsca w których możliwy jest ruch pojazdów. Takie miejsce muszą być jednak dostępne w ramach ogólnie dopuszczalnego ruchu samochodów – tj. pod wpływem alkoholu można prowadzić pojazd np.:
- poza drogami dostępnymi dla innych użytkowników ruchu (np. drogi prywatne)
- na terenie prywatnej posesji
- w miejscu w którym nie może odbywać się normalny ruch pojazdów.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości jest samoistnym przestępstwem ściganym z urzędu.
Pozostałe pojazdy
W zakresie pozostałych pojazdów – są to wszystkie środki transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyny lub urządzenia do tego przystosowane- które nie są wprawiane w ruch za pomocą silnika – a za pomocą siły mięśni lub sił przyrody (wiatr).
Zobacz też: Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców
Najbardziej charakterystycznym przykładem tego typu pojazdu jest rower (w przypadku ruchu wodnego są to zarówno żaglówki jak i łodzie wiosłowe).
Jeśli chodzi o karalność prowadzenie pojazdów innych niż mechaniczne pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – z przestępstwem mamy do czynienia w przypadku kierowania nimi:
- na drodze publicznej
- na drogach wewnętrznych (np. wokół supermarketów)
Oznacza to, że prowadzenie pojazdu niemechanicznego poza pasem ruchu drogi publicznej lub wewnętrznej jest dopuszczalne (np. przejazd przez las, ścieżką, przez łąki i inne tereny rolne).
Ścieżka rowerowa wzdłuż drogi należy do jej pasa ruchu i jest traktowana jak droga publiczna lub wewnętrzna.
Inne… środki lokomocji
Należy zauważyć, że pojazdami w rozumieniu zarówno ustawy prawo o ruchu drogowym nie są – deskorolki, wrotki, rolki czy inne „środki lokomocji”. Osoba poruszająca się z wykorzystaniem np. wrotek traktowana jest jak pieszy (ze wszystkimi ograniczeniami i przywilejami). Oznacza to, że nie będzie odpowiadać za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających (trudno mówić tu o „prowadzeniu” jako takim, tak jak i o pojeździe).
Zobacz też: Przewóz materiałów niebezpiecznych
Pieszy również może być sprawcą wypadku komunikacyjnego i odpowiadać w sposób zaostrzony w przypadku znajdowania się w stanie nietrzeźwości
Co oznacza prowadzenie?
Określając zakres środków lokomocji określonych w przepisach karnych – należy przez chwilę zastanowić się nad znaczeniem słowa „prowadzić” w rozumieniu tychże przepisów. Język prawniczy nie zawsze (a w zasadzie rzadko kiedy) odpowiada wprost językowi potocznemu, stąd wiele nieporozumień.
Zobacz też: Cofanie liczników jako przestępstwo
Prowadzenie pojazdu należy rozumieć jako nie tylko operowanie układem kierowniczym (kierowanie w znaczenie potocznym) ale także uruchamianie (wykorzystywanie) wszystkich mechanizmów niezbędnych do jego poruszania (w sposób zgodny z przeznaczeniem). W przypadku pojazdów mechanicznych należy to rozumieć jako uruchomienie zarówno silnika jak i pojazdu (wprawienie go w ruch – ruszenie z miejsca przy włączonym silniku).
Uruchomienie silnika i przygotowanie do jazdy może być uznane za usiłowanie dokonania przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości (w zależności od okoliczności).
W przypadku pojazdów niemechanicznych – przez kierowanie pojazdem należy rozumieć poruszanie się nim z wykorzystaniem mechanizmów napędowych (np. w przypadku roweru jazda na nim z wykorzystaniem pedałów napędowych).
Zobacz też: Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?
REKLAMA
Prowadzeniem pojazdu nie jest pchanie czy ciągnięcie pojazdu (np. popularne „podpieranie się rowerem dla utrzymania równowagi”) zarówno mechanicznego jak i niemechanicznego. Dopuszczalne jest więc prowadzenie motocykla z wykorzystaniem wyłącznie siły fizycznej („prowadzenie” potoczne).
Wbrew obiegowej opinii nie jest konieczne (a wręcz niezalecane) pozbawienie takiego pojazdu jego cech – np. zdjęcie łańcucha z roweru, jeśli nie jest on przez nas prowadzony w rozumieniu przepisów prawa karnego i prawa o ruchu drogowym.
Holowanie pojazdu
Kierujący pojazdem holowanym musi być trzeźwy – wynika to z faktu (w zależności od okoliczności) może być uznany za kierującego pojazdem (niemechanicznym) – jeśli ma wpływ na jego kierunek jazdy, prędkość i ogólne zachowanie (dotyczy np. holu miękkiego).
Holując pojazd w sposób wskazany powyżej – możemy zostać uznani za współsprawcę przestępstwa (pomocnictwo).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.