REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odzyskuje się skradzione samochody?

włamanie, kradzież, złodziej
włamanie, kradzież, złodziej

REKLAMA

REKLAMA

Czy zastanawiałeś się kiedyś kto zajmuje się odnalezieniem skradzionego auta? Okazuje się, że nie tylko Policja może zająć się tą sprawą. Są firmy, które świadczą tego typu usługi swoim klientom. A wachlarz ich działań jest szeroki i uwzględnia wykorzystania nawet specjalnego samolotu poszukiwawczego!

Jak odzyskać skradziony samochód?

Kominiarki, kevlarowe hełmy, kamizelki kuloodporne, broń palna i samoloty wykorzystywane w akcjach. To nie amerykański SWAT, ani polski GROM. Tak wygląda codzienność grupy poszukiwawczej Gannet Guard Systems, która odzyskuje skradzione pojazdy objęte monitoringiem.

REKLAMA

Akcja poszukiwawcza techników Gannet Guard Systems odbywa się według ściśle określonej procedury. Nie ma w niej miejsca na gorączkowe, nieprzemyślane działania i omijanie schematów oraz procedur. Zanim ostatecznie grupa wraz z policją przechwyci skradziony pojazd, uruchomiony zostaje łańcuch działań angażujący wielu pracowników oraz technologię działającą w służbie monitoringu.

Zobacz też: Jak przebiega kradzież samochodu? Jak się przed nią uchronić?

By odnalezienie skradzionego samochodu było możliwe, musi on zostać wyposażony w moduł namierzający firmy Gannet Guard Systems. Urządzenia wykorzystują dwie technologie namierzania – GPS i radiową. „Zwiększa to dokładność odczytów i szybkość reakcji, a jednocześnie daje pewność, że nawet jeśli złodzieje wykorzystają zagłuszarki sygnału satelitarnego, co zdarza się coraz częściej, to auto i tak zostanie namierzone” – mówi Dominika Włodarczyk, Key Account Manager w Gannet Guard Systems.

kradzież auta samochodu złodzieje dziupla

Odzyskanie skradzionego auta w jednej z dziupli samochodowych

Gannet Guard Systems

Gannet Guard Systems

REKLAMA

By firma mogła rozpocząć działania, klient, którego pojazd wyposażony w moduł zaginął, powinien zgłosić ten fakt zarówno policji, jak i firmie monitorującej. Po przyjęciu informacji, specjaliści z Gannet Guard Systems natychmiast przystępują do akcji (centrala działa 24/7). Dyżurny kontaktuje się ze służbami mundurowymi i podejmuje z nimi współpracę. Wtedy zostaje także uruchomiona pełna procedura. Polega ona na weryfikacji w systemie elektronicznym danych związanych ze zgłoszeniem kradzieży, w tym numeru modułu umieszczonego w pojeździe i aktywności baterii. Jeżeli wymogi formalne zostaną spełnione, zorganizowana zostaje grupa radionamiarowa, której celem jest odszukanie pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taktyka działania opiera się na danych, które firma uzyskuje od poszkodowanego. Są to m.in. informacje o miejscu kradzieży, czasie kiedy stwierdzono zaginięcie pojazdu oraz możliwą godzinę jego zniknięcia. Pozwala to grupie techników na przyjęcie pewnej strategii.

Zobacz też: Sprzedaż aut hybrydowych rośnie, liczba ich kradzieży także!

W zależności od złożoności sytuacji oraz okoliczności, operatorzy wykorzystują w swoich działaniach jedynie samochody lub, gdy od kradzieży upłynęło sporo czasu i namierzany pojazd miał szansę znacznie się oddalić, Gannet Guard Systems decyduje się na wykorzystanie samolotu radionamiarowego, którego zasięg jest większy niż załóg mobilnych korzystających z aut. W szybszym czasie dokonuje on penetracji większej powierzchni kraju, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć auto.

REKLAMA

Wykorzystując zaawansowane narzędzia geolokalizacyjne technicy są w stanie podać informacje dotyczące położenia pojazdu z dokładnością do kilku centymetrów. Gdy mają pewność co do tego, gdzie ukryto skradzione mienie, kontaktują się z policją i we współpracy z mundurowymi wkraczają na posesję czy do obiektu – interwencja jest możliwa tylko
w asyście funkcjonariuszy.

Praca operatorów często bywa niebezpieczna. Zdarza się, że policjanci biorący udział w akcjach wraz z operatorami Gannet Guard Systems są zmuszani do użycia broni palnej ze względu na zagrożenie życia. Dlatego też wyspecjalizowani technicy firmy monitorującej mają na wyposażeniu kamizelki kuloodporne, hełmy kevlarowe oraz pistolety.

„Musieliśmy interweniować w miejscu, gdzie akurat trwał demontaż skradzionych samochodów. Było to dynamiczne, siłowe wejście, bo przestępcy zabarykadowali się od środka, uniemożliwiając wejście na teren garażu. Zupełnie inaczej niż dotychczas, zamiast forsować drzwi, podjęliśmy decyzję o wybiciu dziury w ścianie obitej blachą” – opowiada Mirosław Marianowski z firmy Gannet Guard Systems.  „Nie wiedzieliśmy, co czeka nas po drugiej stronie i czy przestępcy nie są uzbrojeni. Na szczęście nie stawiali oporu i poddali się natychmiast po pojawieniu się w pomieszczeniu policji i operatorów z Gannet Guard Systems. Byli w szoku. W zasadzie pewnie postąpiłbym tak samo gdybym zobaczył, że ktoś przebija się do garażu przez ścianę” – śmieje się Marianowski.

Równie zaskakujących historii nie brakuje. Podczas jednej z akcji mających na celu odzyskanie skradzionego samochodu okazało się, że na terenie posesji, gdzie pojazd był przechowywany przez złodziei, znajduje się… uprawa marihuany. „Upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu – auto wróciło do właściciela, a przy okazji zgarnięto plantatorów” – mówi Mirosław Marianowski.

Zdarza się, że w ramach namierzania jednego samochodu Gannet Guard Systems znajduje kilka pojazdów. Taka sytuacja miała miejsce niedawno, kiedy operator dyżurny otrzymał informację, że z posesji jednego z klientów zostały skradzione dwa auta: Toyota Land Cruiser zabezpieczona systemem GanTrack i Kia Sportage pozbawiona tego rozwiązania. Po podjęciu akcji poszukiwawczej, która zakończyła się sukcesem, oba pojazdy zlokalizowano w tym samym punkcie. „Gdy o godzinie 6 rano weszliśmy do garażu, w którym według naszych danych znajdował się skradziony pojazd, znaleźliśmy dwa kompletne auta – Land Cruisera i Sportage – oraz masę części z innych pojazdów. Można powiedzieć, że poszkodowany odzyskał dwa samochody dzięki jednemu zabezpieczeniu” – wyjaśnia Marianowski.

Źródło: materiały prasowe Gannet Guard Systems

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA