Spoilery, wloty powietrza na masce, światła błyskowe - czego nie wolno umieszczać na aucie?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks Drogowy jest nieubłagany – wszystko to, co może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie ruchu drogowego jest niedozwolone, także jeżeli chodzi o „zawartość pojazdu”. – Przepisy prawa dość skrupulatnie wyliczają rzeczy, których nie można trzymać bądź montować w pojazdach – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Zabronione jest na przykład stosowanie części samochodowych, które nie spełniają warunków określonych w tzw. przepisach szczegółowych – wskazuje Florkowska. Kierowcy powinni zatem zwrócić uwagę na to, co kryje się pod maską ich pojazdów. Jeżeli w trakcie kontroli drogowej okaże się, że nieodpowiednie części zagrażają bezpieczeństwu ruchu to może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.
REKLAMA
Zobacz też: Zły stan techniczny auta: mandat
Spoilery: mandat
Kierowcy powinni pamiętać także o tym, że zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdów nie można umieszczać wystających, spiczastych części bądź przedmiotów, które mogłyby spowodować uszkodzenia ciała. Niedozwolone jest także stosowanie w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu lub negatywnie wpływa na środowisko. Za używanie pojazdu w sposób powodujący nadmierną emisję spalin do środowiska grozi kara o wysokości nawet 300 złotych. Prawo zabrania też upodabniania samochodu do pojazdów uprzywilejowanych poprzez np. umieszczanie świateł błyskowych albo wydawanie odpowiednich sygnałów dźwiękowych, które są zarezerwowane tylko dla pojazdów uprzywilejowanych np. karetek. Przepisy zakazują też (z kilkoma małymi wyjątkami) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu.
Zobacz też: Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.
Antyradar: kiedy należy się mandat
Zmotoryzowani powinni wystrzegać się też klasycznych „antyradarów”. Kodeks Drogowy zabrania wyposażania pojazdów w urządzenia informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego. Zakazane jest także stosowanie aparatury, która zakłóca pracę sprzętu kontrolno-pomiarowego stosowanego np. przez patrol policji. Uwaga! Prawo nie pozwala nawet na przewożenie takich urządzeń „w stanie wskazującym na gotowość ich użycia”. W trosce o stan portfela lepiej podarować sobie przewożenie w pojeździe aparatury tego typu.
Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.