REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Travelling with a trailer in Poland - the viaTOLL system

Since 1st July 2011 viaTOLL - the electronic toll collection system is obligatory for the drivers of all motor vehicles and combination of vehicles with a maximum permissible weight of over 3.5 tonnes. On which roads is it necessary? How does it work?

Infiniti: akcesoria bagażowe

Poniżej prezentujemy akcesoria zwiększające funkcjonalność aut marki Infiniti. Wszystkie gadżety przedstawione poniżej są dostępne w salonach sprzedaży aut marki Infiniti.

Przednia szyba powie prawdę o faktycznym przebiegu samochodu

Przednia szyba, jeśli nie była wymieniana, pomoże ocenić rzeczywisty przebieg samochodu. Naturalnego zużycia szkła nie da się naprawić – polerowanie szyby technicznie jest możliwe, ale niestosowane w profesjonalnych serwisach – powstawać mogą zniekształcenia szyby i soczewki.

Audi: zewnętrzne akcesoria transportowe

Przedstawiamy poniżej akcesoria firmowe Audi, które umożliwiają transport różnych dodatkowych ładunków.

REKLAMA

Historia motoryzacji: logo Mazdy

Historia każdego logo marki jest zwykle odzwierciedleniem jej rozwoju na przestrzeni lat. Jako, że niedawno Mazda obchodziła niedawno swe 90-te urodziny, postanowiliśmy przybliżyć Wam historię jej symbolu.

Zaskakujące wyniki badań Continentala: wychowujemy piratów drogowych

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Continental, wiodącego producenta opon na rynku europejskim, rodzice jako kierowcy nie dają swoim dzieciom dobrego przykładu. Kłótnie, krzyki, brak koncentracji i rozmowy przez telefon podczas jazdy - takich zachowań za kierownicą uczymy nasze pociechy.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Samochodem do Alzacji

Niemieckojęzyczne nazwy miejscowości, bezpłatne autostrady, mur pruski, porządek. Z drugiej strony melodyjny język, doskonałe sery, wykwintne wina i chrupiące bagietki. Pojechaliśmy samochodem do Alzacji, francuskiego regionu nad rzeką Ren.

REKLAMA

Końcoworoczna konserwacja auta

Zima to bardzo trudny okres dla auta, szczególnie w Polsce. Podpowiadamy jakie elementy eksploatacyjne aua sprawdzić przy okazji wymiany opon.

Jak używać świateł samochodowych? Ekspert ITS radzi

Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

System viaTOLL po 10 miesiącach działania

W lipcu 2011 roku wprowadzono w Polsce system viaTOLL, czyli elektroniczny system poboru opłat, który zastąpił obowiązujący do tego czasu system winietowy. Wprowadzenie systemu viaTOLL oznacza, że ryczałtowe opłaty i naklejki na przedniej szybie ustąpiły miejsca urządzeniom pokładowym, komunikującym się z bramownicami umieszczonymi na sieci dróg płatnych.

Jak chronić się przed nieprofesjonalnym warsztatem?

Kiedy odbieramy auto po naprawie z serwisu samochodowego lub stacji diagnostycznej oczekujemy, że pojazd będzie w pełni sprawny i pozbawiony wad. Często jednak okazuje się, że zgłoszone przez nas usterki nie zostały naprawione, a pracownicy serwisu lub stacji diagnostycznej wyrządzili nam inne szkody.

Samochodowa karta ratunkowa – dlaczego warto ją mieć?

Samochodowa karta ratunkowa to nic innego jak mały kartonik z rozrysowanym na nim schematem karoserii naszego auta. Taka karta może uratować życie nie tylko pasażerów zakleszczonych w pojeździe ale także członków ekipy ratunkowej. W czym tkwi jej siła?

Filtr cząstek stałych bez tajemnic

Coraz ostrzejsze wymogi dotyczące czystości spalin, wymogły na producentach wprowadzenie filtrów cząstek stałych. W naszym poradniku obnażamy całą prawdę o filtrach FAP i DPF.

Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?

Rysy na lakierze samochodowym to zmora wielu kierowców. Podpowiadamy jak je usunąć i przywrócić autu żywy kolor.

Cała prawda o kolektorze dolotowym

Kolektor dolotowy jest ważnym elementem silnika i jego uszkodzenie może mieć opłakane skutki dla auta. W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat kolektora dolotowego.

Jak jeździć po piasku?

Jazda terenowa stawia przed kierowcą wiele wyzwań. Jednym z nich jest umiejętne opanowanie samochodu na luźnych nawierzchniach. Podpowiadamy jak radzić sobie z jazdą po piasku.

Prawidłowe mycie karoserii samochodu

Przedstawiamy, gdzie, czym i w jaki sposób umyć samochód aby dobrze się prezentował, a jego lakier był zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby

Przerejestrowanie auta wiąże się bezpośrednio m.in. z koniecznością usunięcia starej naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby. Podpowiadamy jak wykonać całą tą operację bez narażania się na dodatkowe koszty i nerwy.

Do czego służy i jak działa serwo hamulcowe?

Serwo hamulcowe to ważny element hydraulicznych układów hamulcowych. Niepozorne urządzenie znajdujące się w komorze silnika umożliwia korzystanie z pełnej mocy hamulców zamontowanych w naszym aucie. Wyjaśniamy zasadę działania serwa hamulcowego.

Przegląd szyby czołowej – na co zwrócić uwagę?

Dokonując rutynowego przeglądu auta, np. po zimie, kierowcy często zapominają o kluczowym dla bezpieczeństwa elemencie samochodu jakim jest szyba czołowa. Doradzamy na co zwrócić uwagę przygotowując auto do sezonu letniego.

Eksploatacja silników Forda: Zetec 1.6 16V, 1.8 16V, 2.0 16V

Silniki Forda o nazwie Zetec, mimo niektórych swoich wad, są trwałe i niezawodne nawet po upływie kilkunastu lat. Jak wygląda eksploatacja Zetec-ów? Dowiesz się o tym w naszym poradniku.

Nowe auto z Internetu

Kupić samochód w internecie? To brzmi nieco fantastycznie, ale taka forma zakupu auta jest powszechna w wielu krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. We Francji od kilku lat ponad 15% nowych samochodów sprzedawanych jest za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali samochodowych.

Klasa efektywności energetycznej opony- co ona oznacza?

Wraz z dniem 1 listopada 2012 roku, wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie konieczności oznaczania klasy efektywności energetycznej opon samochodowych

Obieg oleju w preselekcyjnej skrzyni biegów DSG

Automatyczna skrzynia biegów to jeden z najbardziej skomplikowanych układów mechanicznych w ówczesnych samochodach. Jak wygląda obieg oleju w nowoczesnej, dwusprzęgłowej przekładni DSG produkowanej przez koncern VW?

Dodatkowe bagażniki w kabrioletach

Decydując się na kupno małego, dwuosobowego kabrioletu nie kierujemy się rozumem czy funkcjonalnością. Szukając małych roadsterów typu Mazda MX-5 czy Fiat Barchetta priorytetem jest przyjemność z jazdy i wygląd auta. Często taki pojazd jest drugim lub nawet trzecim w rodzinie.

Porysowana szyba – polerować czy wymienić?

Szyby w kilku i kilkunastoletnich samochodach z reguły są porysowane. Często jest to wina kiepskich wycieraczek oraz nieostrożnego skrobania w zimie. Rysy mogą być również spowodowane przez uderzające w nasze auto kamyczki.

Silnik 5.0 V10 KM w BMW M5 - czym zyskał uznanie wśród miłośników marki?

Gdy na rynku pojawiło się BMW M5 (E60) z 5-litrowym silnikiem V10, niemieckie auto imponowało osiągami. Nawet dziś trudno o mocniejsze auto, pełniące rolę rodzinnego sedana i sportowej maszyny na tor. Czym charakteryzuje się zastosowana w tym modelu jednostka napędowa o fabrycznym oznaczeniu S85?

Co zrobić ze starym, zużytym autem? Na czym polega recykling?

Kasacja, to oprócz odsprzedaży jedyna metoda na pozbycie się zużytego auta. Podpowiadamy co należy zrobić w przypadku, gdy chcemy rozstać się z naszym wysłużonym automobilem, a także na czym polega recykling.

Jakie ekologiczne linie aut oferują nam producenci?

Producenci aut wszelkimi sposobami starają się wyjść naprzeciw wymaganiom klientów i ekologów. Dwoją się i troją by zużycie paliwo spadło, a emisja szkodliwych związków do atmosfery sukcesywnie malała. Co oferują nam producenci w zakresie ekologicznych aut?

Co czyni auta bardziej ekologicznymi?

Effecient Dynamics, Bluemotion, GreenLine... coraz częściej do standardowych nazw modeli dodawane są określenia, które dla większości użytkowników aut brzmią dość enigmatycznie. Wiadomo, że chodzi o ekologię, jednak w czym tak naprawdę się ona przejawia?

System zmiennych faz rozrządu Valvelift

Dynamiczny wzrost mocy w silnikach spalinowych nie byłby możliwy, gdyby w parze z wysokimi osiągami jednostek napędowych, nie wprowadzano by rozwiązań, ograniczających ich paliwożerność. Valvelift to pomysł inżynierów Audi na zwiększenie wydajności silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Silnik 4,4l Twin Turbo w BMW M5 - jak działa?

O wysokich parametrach nowego silnkia BMW M5 nie decydują tylko dwie turbosprężarki. Na czym polega tajemnica silnika S63TU?

Instalacja LPG: fakty i mity

Instalacje LPG cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce od początku lat 90. Przez te ponad dwie dekady, na temat instalacji LPG powstało wiele przekonań. Tłumaczymy, które z nich są prawdą, a które to zwykłe przesądy.

Silnik 2.0 TDI – nowoczesny i kapryśny

2.0 TDI - jednostka, którą Volkswagen zastąpił legendarny, lecz już mocno wysłużony silnik 1.9 TDI. Nowa konstrukcja, mimo niewątpliwego zaawansowania technicznego, nie zbiera takich samych pochwał jak jej poprzedniczka. Po kilku latach od wprowadzenia, okazuje się, że silnik ten jest dość awaryjny, a naprawy mogą pochłonąć sporą część budżetu właściciela.

Bluetooth w samochodzie - czy wszystkie potrafią to samo?

Bluetooth w aucie to rozwiązanie, które coraz częściej stosują producenci, aby rozmowy telefoniczne wykonywane w trakcie jazdy były bardziej bezpieczne. Czy tego typu rozwiązania, poza bezprzewodową łącznością z telefonem, oferują coś więcej?

Porównanie nawigacji na komórkę

Dzięki szerokim możliwościom rozbudowy smartfony stają się powoli alternatywą dla tradycyjnych nawigacji samochodowych - wystarczy pobrać i zainstalować odpowiednie oprogramowanie, aby cieszyć się mobilną nawigacją w telefonie. Porównujemy dostępne aplikacje.

Jakie mogą być przyczyny wysokiego spalania w dieslu?

Na poziom zużycia paliwa w silniku wysokoprężnym wpływ ma wiele czynników. Podpowiadamy co może być przyczyną zwiększonego spalania w dieslu.

CB radio w telefonie komórkowym. Czy to działa?

CB radio, znane niegdyś jedynie kierowcom TIRów, obecnie coraz częściej używane jest przez kierowców aut osobowych. Uliczne korki, kolizje i wypadki samochodowe oraz liczne patrole Policji - to czynniki coraz bardziej utrudniające poruszanie się autem po drogach publicznych. Wielu kierowców by szybciej i bezpieczniej docierać na miejsce swej podróży, używa w tym celu CB radia. Czy aplikacje dostępne na telefony komórkowe mogą zastąpić klasyczne CB radio?

Legendarni kierowcy: Sobiesław Zasada

Sobiesław Zasada to jeden z najbardziej znanych na świecie polski kierowca rajdowy oraz trzykrotny mistrz Europy.

Nawigacja fabryczna, czy przenośna?

Zestaw nawigacji satelitarnej w przeciągu ostatnich kilku lat stał się bardzo pożądanym elementem wyposażenia auta. Służy nie tylko w czasie dłuższych wojaży, ale i do odnajdywania się w „miejskiej dżungli”.

Konstrukcje silników spalinowych stosowanych w samochodach

Silniki spalinowe zrewolucjonizowały transport. Możliwość spalania destylatów ropy naftowej pozwoliła na konstrukcję niewielkich jednostek i powstanie automobili, a następnie samochodów. Jakie konstrukcje silników wypracowano przez lata istnienia motoryzacji? Jaką zasadę działania przyjęli twórcy silników spalinowych?

Od czego zależy długość drogi hamowania samochodu?

Droga hamowania samochodu jest uzależniona od szeregu czynników. Aby nasze auto lepiej wytracało prędkość, należy wiedzieć co ma to największy wpływ.

Konsekwencje jazdy na wysokich i niskich obrotach silnika

Każdy silnik spalinowy pracuje najefektywniej w określonym zakresie obrotów. Zarówno za wysokie jak i za niskie obroty są dla niego szkodliwe. Przedstawiamy jakie mogą być konsekwencje jazdy na niewłaściwych obrotach.

Jak sprawdzić osiągi swojego samochodu?

Osiągi samochodu to jedne z najważniejszych parametrów, branych pod uwagę przez kierowcę w momencie zakupu auta. Problemu nie ma gdy kupujemy nowe auto, którego dane techniczne podane są w katalogu sprzedażowym. Co zrobić gdy chcemy zmierzyć osiągi używanego kilka lat samochodu i ocenić w ten sposób jego stan techniczny? Jest kilka sposobów by to zrobić.

BMW - zewnętrzne i wewnętrzne akcesoria transportowe

Poniżej przedstawiamy rodzaje zewnętrznych i wewnętrznych akcesoriów transportowych przeznaczonych do użytku w samochodach marki BMW.

Dlaczego warto tankować do pełna?

Przy obecnych cenach paliw zatankowanie samochodu do pełna może być sporym obciążeniem dla portfela, dlatego wielu kierowców woli tankować częściej, za to za mniejsze kwoty. Tankowanie „pod korek” ma jednak kilka cennych zalet – przedstawiamy je poniżej.

Zwiększamy funkcjonalność wnętrza auta

Wystarczy kupić kilka gadżetów, żeby znacznie zwiększyć funkcjonalność wnętrza auta. Podpowiadamy jakie akcesoria pomogą nam uporządkować wszystkie drobiazgi, które zwykle wozimy w kabinie naszego pojazdu.

Auta tanie w utrzymaniu, czyli jakie?

Dobór samochodu, który będzie tani w utrzymaniu jest kwestią bardzo względną. Oto kila punktów zaczepienia, które pomogą dokonać wyboru.

Współczynnik Cx - czym jest i co określa?

Badania nad współczynnikiem Cx są jednymi z najbardziej rozwiniętych w branży motoryzacyjnej. Producenci wprowadzają coraz wymyślniejsze rozwiązania, aby zmniejszyć opory powietrza.

REKLAMA