Jak podróżować bezpiecznie? Ekspert TomTom radzi
REKLAMA
REKLAMA
Według badań przeprowadzonych dwa lata temu przez TNS/OBOP wynika, że prowadzenie samochodu sprawia przyjemność ośmiu na dziesięciu kierowcom. Aż 90% badanych uważa się za jeżdżących rozważnie. Jednocześnie niemal tyle samo respondentów (87%) uważa się za kierowców kulturalnych, przewidujących, jeżdżących pewnie i zdecydowanie. Prawie tyle samo badanych (86%) deklaruje, że dobrze zna przepisy ruchu drogowego i nigdy nie spowodowało poważnego wypadku. Trudno więc powiedzieć, jak to jest, że Polska wiedzie prym w wypadkach śmiertelnych w krajach Unii Europejskiej, a jazda po takich miastach jak Warszawa u niejednego kierowcy wywołuje przerażenie.
REKLAMA
Zobacz też: Planowanie większego wyjazdu
Mając więc na uwadze zarówno samoocenę polskich kierowców, jak i statystyki policyjne, wyruszając w wakacyjne podróże, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Wypoczęty kierowca to lepszy kierowca – zmęczenie działa jak alkohol – opóźnia reakcję i dekoncentruje.
- Kierowca w fotelu – warto poświęcić czas na prawidłowe ustawienie fotela tak, by cała sylwetka do niego przylegała i jednocześnie była możliwość swobodnego operowania kierownicą i pedałami. Ważne jest by zagłówek był trochę wyżej niż koniec głowy.
- Kierowca trzeźwy to bezpieczna podróż – w krajach europejskich dopuszczalne są różne limity zawartości alkoholu we krwi, ale to nie znaczy, że powinniśmy sprawdzać ich górne pułapy.
- Pełna informacja o podróży – przed wyjazdem sprawdź trasę i przewidywany czas dojazdu, by móc spieszyć się powoli; a wyjeżdżając za granicę zanotuj ograniczenia prędkości i specyficzne wymagania wobec kierowców (np. czy nawigacja może być zamocowana po lewej stronie czy na środku szyby, czy może należy ją na czas podróży przekazać w ręce współpasażera).
- Nawigacja – przed podróżą warto zaktualizować naszą mapę i oprogramowanie, co pozwoli nam na nam bezpieczne i bezstresowe trafienie do celu. Urządzenia TomTom z funkcją Map Share oferują codzienną aktualizację map, dokonywaną i weryfikowaną przez ponad 21 milionów użytkowników na całym świecie.
- Sterowanie nawigacją – najlepsze jest to głosowe, które nie tylko umożliwia nam podawanie głosowe adresów, ale również zarządzanie urządzeniem i innymi komendami (np. funkcja Search&Go w TomTom Via 130/135 – ponad 1000 komend głosowych i ich synonimów). Dzięki temu kierowca nie musi odrywać rąk od kierownicy i może się skupić na drodze.
- Zapinanie pasów to nie kara – warto zwrócić uwagę, jak je zapinamy – powinny być mocno naciągnięte, przebiegać po barku, a nie po szyi, a w przypadku pań, pas górny powinien być umiejscowiony pomiędzy piersiami, by w razie wypadku dobrze chronił przed utratą zdrowia, ale jednocześnie nie uszkodził biustu.
- Dziecko w foteliku to jak dla dorosłych zapięcie pasów bezpieczeństwa – warto sprawdzić, czy fotelik jest zamontowany zgodnie z instrukcją obsługi, a nie zgodnie z naszym pomysłem.
- Rozmowy przez telefon tylko przez zestaw słuchawkowy, a lepiej przez głośnomówiący – jeśli nie mamy wbudowanego systemu Bluetooth® w samochodzie, można telefon podłączyć do nawigacji (np. TomTom Via) lub do zewnętrznego systemu integrującego się z radiem.
- Sytuacje awaryjne – w samochodzie obowiązkowo powinniśmy mieć trójkąt awaryjny oraz kamizelkę odblaskową. W awaryjnej sytuacji może przyjść nam z pomocą nawigacja, np. cała seria TomTom Via, która ma Menu Pomocy! – w razie jakiegokolwiek zdarzenia, kolizji czy wypadku na drodze, nawigacja pokieruje nas i/lub poinformuje o numerze telefonu do najbliższego szpitala, lekarza, policji, warsztatu a także pomoże ustalić nasze dokładne położenie.
- Przepisy drogowe – obowiązują nas na każdym kroku. Nie zwalnia nas to jednak z zachowania zdrowego rozsądku i dopasowania sposobu jazdy do panujących warunkówE.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.