Bezpieczna podróż - podstawowe zasady Ekspert TomTom radzi
REKLAMA
REKLAMA
Na początku tego roku opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Motoryzacji oraz Link4. W ankiecie na temat bezpieczeństwa 16 proc. posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego na czas. Do prowadzenia pod wpływem alkoholu, przynajmniej od czasu do czasu, przyznało się aż 7 proc. kierowców. Pasów raz na jakiś czas nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 proc. przyznaje, że regularnie jeździ bez nich. Może to jest jakaś część odpowiedzi na pytanie, czemu Polska przoduje w wypadkach śmiertelnych w Unii Europejskiej.
REKLAMA
Zobacz też: Jak przygotować się do jazdy z pilotem, mapą i nawigacją?
Wiedząc, jak działa przeciętny polski kierowca, warto pamiętać o kliku zasadach bezpieczeństwa, które pomogą nam bezawaryjnie dotrzeć do celu.
- Stan techniczny samochodu – nawet jeśli nasze auto przechodziło niedawno przegląd, warto zajrzeć przed podróżą mu pod maskę i sprawdzić poziom płynów. Sprawdzenie świateł również jest wskazane, podobnie jak poziomu ciśnienia w oponach, które należy dopasować do planowanego obciążenia.
- Sprawdzenie lokalnych przepisów – każdy kraj ma swoje przepisy odnoszące się m.in. do wyposażenia samochodu. Warto przed podróżą sprawdzić, czy nie powinniśmy doposażyć go w dodatkowy zestaw żarówek, odblaskową kamizelkę dla pasażera czy linę holowniczą.
- Nawigacja – przed podróżą warto zaktualizować naszą mapę i oprogramowanie, co pozwoli nam na nam bezpieczne i bezstresowe trafienie do celu. Urządzenia TomTom z funkcją Map Share oferują codzienną aktualizację map, dokonywaną i weryfikowaną przez ponad 21 milionów użytkowników na całym świecie.
- Sterowanie nawigacją – najlepsze jest to głosowe, które nie tylko umożliwia nam podawanie głosowe adresów, ale również zarządzanie urządzeniem i innymi komendami (np. funkcja Search&Go w TomTom Via 130/135 – ponad 1000 komend głosowych i ich synonimów).
- Bezpieczne zwierzę to bezpieczni pasażerowie – pasy dla psa czy odpowiednia klatka dla kota pomogą bezpiecznie dojechać wszystkim pasażerom do celu.
- Dobrze zabezpieczony bagaż – dotyczy to również przedmiotów w przestrzeni pasażera: butelka z wodą lub piesek kiwający łebkiem może się zamienić w pocisk w najlepszym razie rozbijający tylko szybę. Natomiast odświeżacze powietrza i maskotki przyczepione do górnego lusterka mogą skutecznie zasłonić nam pieszego wychodzącego na jezdnię. Elementami ograniczającymi nasze pole widzenia są również kapelusz z rondem czy czapka z daszkiem.
- Zasada ograniczonego zaufania – zawsze warto wziąć poprawkę na innych kierowców, którzy mogą nie być tak wypoczęci jak my, nie mieć tak sprawnych samochodów, ale i też mogą zostać postawieni w sytuacjach, w których nie ma jednego, dobrego rozwiązania.
- Dziecko w foteliku to jak dla dorosłych zapięcie pasów bezpieczeństwa – warto sprawdzić, czy fotelik jest zamontowany zgodnie z instrukcją obsługi, a nie zgodnie z naszym pomysłem.
- Rozmowy przez telefon tylko przez zestaw słuchawkowy, a lepiej przez głośnomówiący – jeśli nie mamy wbudowanego systemu Bluetooth® w samochodzie, można telefon podłączyć do nawigacji (np. TomTom Via) lub do zewnętrznego systemu integrującego się z radiem.
- Sytuacje awaryjne – w samochodzie obowiązkowo powinniśmy mieć trójkąt awaryjny oraz kamizelkę odblaskową. W awaryjnej sytuacji może przyjść nam z pomocą nawigacja, np. cała seria TomTom Via, która ma Menu Pomocy! – w razie jakiegokolwiek zdarzenia, kolizji czy wypadku na drodze, nawigacja pokieruje nas i/lub poinformuje o numerze telefonu do najbliższego szpitala, lekarza, policji, warsztatu a także pomoże ustalić nasze dokładne położenie..
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.