REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przewozić wino samochodem?

Ile możemy przewieźć wina z jednego kraju UE do drugiego? W jaki sposób transportować wino samochodem, czy obowiązują jakieś szczególne zasady?

Czy Yanosik będzie płatny?

Czy ciesząca się coraz większym gronem użytkowników aplikacja Yanosik będzie płatna? Ostatnio pojawia się wiele głosów zdających się potwierdzać niepokojące informacje. Jaka jest prawda?

Kiedy przeprowadzić pierwszy przegląd samochodu?

Właściciele nowych samochodów nie muszą co roku jeździć na kontrolę stanu technicznego pojazdu. Kiedy należy wykonać pierwszy przegląd po zakupie nowego pojazdu?

Usterki techniczne auta i ich wpływ na bezpieczeństwo

Zły stan techniczny samochodu ma bezpośrednie przełożenia na liczbę wypadków na polskich drogach. O jakie elementy auta należy bezwzględnie zadbać aby nasz pojazd nie stanowił zagrożenia na drodze?

REKLAMA

Droga do szkoły będzie bezpieczniejsza!

Aby podróż dzieci do szkoła była bezpieczna muszą one posiadać elementarna wiedzę o prawidłowym zachowania na drodze. Jak im ją przekazać? O czym rozmawiać z dziećmi?

Skoda Felicia: historia modelu

Skoda Felicia w latach swojej świetności należała do najlepiej sprzedających się aut w Polsce. Co zaważyło o jej wielkim sukcesie?

Czy akumulator należy utrzymywać w czystości?

Mimo że wiele akumulatorów nazywanych jest bezobsługowymi, właściciele pojazdów powinni poświęcić nieco uwagi zleceniom odnośnie prawidłowej eksploatacji baterii. Wtedy dowiedzą się, że np. akumulator należy utrzymywać w czystości.

Technika jazdy - parkowanie

Parkowanie to manewr, który dostarcza stresu wielu kierowcom. Według statystyk policji w zeszłym roku na parkingach doszło do 278 wypadków, w których ucierpiało ponad 300 osób. Na co zwrócić uwagę podczas parkowania samochodu?

REKLAMA

Sposoby na wykorzystanie GPS

Moduły nawigacji satelitarnej GPS są wykorzystywane nie tylko w zarządzaniu flotą samochodową oraz w podróżach samochodowych. GPS sprawdza się również w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom.

Czym grozi przeciążenie dachu samochodu

Bagażniki dachowe zyskują coraz większą popularność wśród polskich kierowców. Niestety mało, który miłośnik przewożenia bagaży na dachu zawraca sobie głowę sprawdzeniem wagi pakunków. Czym grozi przeciążenie dachu samochodu?

Historia silników wysokoprężnych w marce Skoda

Rozwój silników wysokoprężnych wymagał dostępu do nowoczesnej technologii. Drzwi do tego świata się dla Skody otworzyły, gdy została kupiona przez Volkswagena. Przedstawiamy historię silników wysokoprężnych czeskiego producenta.

Samochody na ogniwa paliwowe niedługo staną się powszechne

Samochody zasilane wodorem już za chwilę trafią do produkcji seryjnej. To nie pieśń przyszłości, Toyota właśnie została pierwszym producentem zarejestrowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, uprawnionym do wytwarzania zbiorników magazynujących wodór sprężony do 700 barów.

Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Jak się zachować w przypadku, gdy słyszymy zbliżający się pojazd uprzywilejowany? Czy zawsze należy się bezwzględnie zatrzymać, gdy zbliża się do nas samochód pędzący na sygnale?

System monitoringu pojazdu - proces odzyskiwania skradzionego auta

Jak, od tzw. kuchni wygląda proces odzyskiwania skradzionego pojazdu, w którym został zainstalowany monitoring? Czy to prawda, że służby wyruszają do akcji już kilka sekund po ruszeniu pojazdu z miejsca?

Typowe letnie usterki samochodów

Czy są jakieś typowe usterki, którym ulegają samochody w okresie letnim? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć we wnioskach z poniższej ankiety.

Na wspólnych przejazdach nie zarobisz

W odróżnieniu od aplikacji typu Uber, serwisy kojarzące właścicieli pojazdów z autostopowiczami nie dają możliwości zarobienia na usłudze podwiezienia kogoś do celu. Kierowca samochodu zyskuje jedynie kompanów do podróży oraz dzieli się z pasażerami kosztami zakupu paliwa.

Na czym polega hydrofobizacja?

Bezpieczeństwo jazdy w ogromnej mierze zależy od widoczności jaką dysponuje kierowca. Aby ją poprawić warto zastanowić się nad wykonaniem tzw. hydrofobizacji. Na czym polega ten zabieg?

Co w samochodzie odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów?

Poziom bezpieczeństwa auta uzależniony jest nie tylko od nowoczesnej elektroniki, ale i od jego konstrukcji. Niemały wpływ na to ma także jego zachowanie na drodze. Zobacz jakie elementy auta odpowiedzialne są za bezpieczeństwo podróżnych?

Kierowcy wyścigowi radzą jak bezpieczenie wrócić z wakacji

Powrót samochodem z wakacji bywa naprawdę niebezpieczny. Postanowiliśmy zapytać prawdziwych kierowców wyścigowych o czym należy pamiętać w trakcie długiej jazdy samochodem i co wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa w jej trakcie.

Mercedes-Benz zaczyna stosować nowe tłoki w silnikach Diesla

Mercedes-Benz zdecydował się na zmianę tłoków w silnikach Diesla. Zamiast wykonanych z aluminium, producent będzie stosował tłoki wykonane z wysokowytrzymałej stali nierdzewnej. W połączeniu ze specjalną technologią powlekania gładzi cylindrowych, rozwiązanie ma się przyczynić m.in. do obniżenia zużycia paliwa.

Bezpieczeństwo ruchu podczas remontów dróg

Firmy budowlane wykorzystują najnowszą technikę, by odpowiednio zabezpieczyć remontowane odcinki dróg. Jakie rozwiązania wspomagające bezpieczeństwo ruchu drogowego stosuje się współcześnie na remontowanych odcinkach?

Suzuki - historia samochodów 4x4

Suzuki to jeden z najbardziej uznanych i znanych producentów samochodów 4x4 na świecie. Przez lata eksploatacji terenowe modele Suzuki zyskały sympatię użytkowników. jak rozpoczęła się historia marki z autami 4x4?

Prawidłowe ustawienie zagłówka

Prawidłowe ustawienie zagłówka ma kluczowe znaczenie dla ochrony kręgosłupa podczas kolizji drogowych i wypadków. Prawidłowo ustawiony o jedną czwartą zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu w przypadku uderzenia w tył samochodu.

Sieć o napięciu 48V w samochodach Audi

Na potrzeby nowoczesnych urządzeń sukcesywnie wprowadzanych do samochodów Audi, niemieccy inżynierowie chcąc wdrożyć do nich 48V sieć napięcia. Jakie korzyści ma przynieść nowe rozwiązanie?

Jak rozpoznać podrabianą żarówkę ksenonową?

Szacunki specjalistów są zatrważające. Znaczna część sprzedawanych poprzez internet żarówek ksenonowych może być fałszywa. Czym grozi zamontowanie podrobionej żarówki ksenonowej oraz jak rozpoznać falsyfikat?

Potrącenie dziecka: kto jest najczęściej temu winny?

Niebezpieczeństwo związane z potrąceniem dziecka wyraźnie wzrasta wraz z początkiem roku szkolnego. Co jest przyczyną tego problemu? Jak mu zapobiegać?

Bezpieczny prowrót dziecka ze szkoły

O tym, czy nasze dzieci bezpiecznie wrócą ze szkoły do domu decyduje nie tylko znajomość przepisów i zasad ruchu drogowego. W dużej mierze wpływ na bezpieczeństwo podróży dzieci ma to, jak poranek rozplanują rodzice.

Historia modelu Volvo 240

Volvo 240 osiągnęło spory sukces na rynku samochodowym, a jego charakterystyczne linie nadwozia stały się rozpoznawalne na całym świecie. Co przesądziło o powodzeniu tego modelu?

Prawidłowe zachowanie rowerzysty na drodze

Coraz więcej osób przesiada się z samochodów czy autobusów na rowery. Jest szybciej i taniej. O czym powinien jednak pamiętać każdy rowerzysta aby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze?

Alkohol ze zużytych opon?

Jak wykorzystać bez szkody dla środowiska naturalnego zużyte ogumienie? Michelin pracuje nad koncepcją, która pozwoli przetworzyć je na... alkohol.

Pakiet TRD dla Toyoty GT 86

Toyota GT86 może zostać wyposażona w pakiet dodatków przygotowanych przez TRD. Co wchodzi w jego skład oraz jakie korzyści dają nowe części?

Wpływ zmiennej pogody na działanie samochodu

Silnik, układ elektryczny i układ hamulcowy są najbardziej narażone na negatywny wpływ na zmiennych warunków pogodowych. Dokładnie takich, jakie mamy często w Polsce.

Utylizacja i przetwarzanie zużytych opon

Jak wykorzystać ponownie zużyte opony? Michelin pracuje nad nowymi sposobami wykorzystywania starych opon.

Co ile kierowca powinien badać wzrok?

Badanie wzroku jest obowiązkowe dla kandydatów na kierowców. Po zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu regularne badanie u okulisty nie jest wymagane. Jednak prowadzący pojazdy powinni kontrolować stan oczu regularnie. Jak często?

Które auto miało jako pierwsze pasy bezpieczeństwa?

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie pojawiły się w 1947 roku kiedy to do produkcji seryjnej trafiło Volvo PV 444. Ten przełomowy model szwedzkiej marki ugruntował jej pozycje jako producenta przywiązującego ogromną wagę do bezpieczeństwa swoich samochodów.

Naprawić poza ASO i nie stracić gwarancji

Prawo dopuszcza serwisowanie samochodu poza autoryzowaną stacją obsługi i nie przewiduje za to utraty gwarancji. Jednak, żeby zachować prawo do bezpłatnych napraw w ASO, warsztat nieautoryzowany musi spełniać określone wymogi.

System radiowej lokalizacji pojazdów

System radiowej lokalizacji pojazdów ułatwia znalezienie samochodu po kradzieży. Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii nie każdy system jest podatny na zagłuszarki fal radiowych.

Zasady bezpiecznego wyprzedzania na drodze

Jak bezpiecznie wyprzedzać na drodze inne pojazdy? O czym należy pamiętać w trakcie tego manewru? Oto kilka bardzo cennych wskazówek od instruktorów Szkoły Jazdy Renault.

Samochód kupić, czy płacić za używanie?

Nowoczesne usługi finansowe oferują możliwość płacenia jedynie za używanie samochodu, a nie jego zakup. W krajach rozwiniętych gospodarczo, wynajem długoterminowy lub leasing z wysokim wykupem są coraz popularniejsze. Kiedy opłaca się kupić samochód, a kiedy bardziej opłacalne jest płacenie jedynie za korzystanie z pojazdu?

Nowe światła LED do jazdy dziennej

Najnowsze światła do jazdy dziennej LEDriving LG charakteryzują się m.in. jednolitą listwą świetlną. W efekcie nie widać poszczególnych świecących punktów, lampa świecie równomiernie na całej długości listwy.

Zaawansowany system audio: Bang & Olufsen Sound System Symphoria

Symphoria to zaawansowany procesor dźwięku 3D, dzięki któremu zestaw muzyczny Bang & Olufsen Sound System ma zachwycać nową jakością fonii.

Wypadki z udziałem rowerzystów - liczba, przyczyny, sposoby zapobiegania

Analiza wypadków z udziałem rowerzystów pozwala zauważyć, że do większości z nich dochodzi z winy kierowców aut. W 2013 roku cykliści byli ofiarami ponad 4 400 wypadków drogowych. Sami spowodowali ponad 1 700. Co jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów?

Co zrobić gdy dojdzie do wypadku samochodowego?

Wypadek samochodowy, kolizja a nawet awaria auta potrafią wywołać na tyle dużą dawkę stresu, aby zakłócić racjonalne myślenie kierowcy. Zamiast wpadać w panikę powinien on wiedzieć jak postępować na wypadek takiego zdarzenia.

Czy omijać autostrady?

Korki na polskich autostradach zniechęciły wielu podróżnych do wybierania tego typu tras. Czy faktycznie lepiej pojechać drogą krajową niż autostradą?

Powrót z wakacji samochodem - kilka wskazówek!

Wracając wakacji autem trzeba pamiętać o zachowaniu cierpliwości, dostosowaniu prędkości do wymogów przepisów i nie wpadaniu w gniew z powodu korków, które będą dla większości kierowców nieuniknione. O czym przestrzegają jeszcze trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Burza i rozgrzany asfalt czyli jazda autem latem

Latem warunki do jazdy autem potrafią być bardzo trudne. Nawet w słoneczny dzień warunki do jazdy bywają niezwykle trudne i niebezpieczne. O czym trzeba pamiętać jeżdżąc samochodem w trakcie lata?

Silnik 2.0 TDI w Audi Q5: wzdłużna pozycja montażowa

Nowy silnik 2.0 TDI montowany w Audi Q5 został przystosowany do wzdłużnego ułożenia w komorze silnikowej. Jak zbudowany jest nowy motor?

Pieszy na drodze - o czym powienien pamiętać?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze jest zależne nie tylko od nich samych ale i od kierowców. O czym powinni pamiętać?

Jakie są rodzaje kierowców?

Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.

Audi i Volkswagen wprawadzają nowy silnik Diesla 1.4 TDI

Niebawem na rynku pojawi się nowy silnik 1.4 TDI. Zakres zmian w stosunku do poprzedniej wersji, znanej z Audi A2 jest szeroki. Czy charakteryzuje się nowy motor?

REKLAMA