REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeprowadzane są testy opon?

Jak przeprowadzane są testy opon?
Jak przeprowadzane są testy opon?
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze na etapie produkcji nowe modele opon sprawdzane są pod kątem osiągów takich jak przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni, hamowanie na mokrej nawierzchni, poziom hałasu i komfort jazdy, trwałość bieżnika oraz opory toczenia. Aby testy były miarodajne, wykorzystuje się warunki naturalne lub kontrolowane ale najbardziej zbliżone do tych, w których ogumienie będzie wykorzystywane na co dzień. Do części prób wytrzymałościowych producenci stosują dodatkowo specjalistyczne maszyny, które pozwalają np. sprawdzić poziom bieżnika. - W przypadku opon na sezon zimowy tylko takie, które pomyślnie przejdą próbę stabilności na oblodzonej drodze i których mieszanka oraz konstrukcja dobrze sprawdzą się w czasie jazdy po śniegu czy deszczu, mogą trafić do stałej sprzedaży – zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

REKLAMA

Zobacz też: Najczęstsze przyczyny uszkodzenia opon

Dziennikarskie testy opon

Dziennikarze motoryzacyjni cyklicznie publikują wyniki swoich testów ogumienia. Kierowcy mogą zapoznać się z rankingami przygotowanymi m.in. przez „Auto Bild”, „Auto Express” „Auto Motor i Sport”, „Auto Zeitung”, „Gute Fahrt”. Przedmiotem ich prób są opony już dostępne na rynku najczęściej w tych rozmiarach, które mogą najbardziej zainteresować ich czytelników. – Dziennikarze sprawdzają, czy wybrane przez nich modele rzeczywiście spełniają założenia podane przez producentów – mówi ekspert z Oponeo.pl. – Oceniane ogumienie otrzymuje stosowne rekomendacje.
Testy te mogą różnić się zarówno parametrami branymi pod uwagę przy ocenie, przyznawanymi notami czy sposobem wyliczenia średniej ocen z poszczególnych kategorii. Warto by kierowcy korzystający z rankingów zapoznali się z regułami, według których każdy z testów jest przeprowadzany.

Zobacz też: Jak zbadać głębokość bieżnika opony?

Testy opon przeprowadzane przez organizacje

Ogumienie testują również organizacje, np. niemiecki automobil klub ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, najpopularniejsza europejska organizacja przeprowadzająca testy opon i automobilklub ACE Auto Club Europa wraz ze Stowarzyszeniem Nadzoru Technicznego GTÜ. Ogumienie na sezon letni sprawdzane jest według pięciu kryteriów: jazdy na suchej i mokrej nawierzchni, głośności, zużycia paliwa oraz bieżnika. W przypadku opon na sezon zimowy oceniane jest dodatkowo zachowanie na lodzie oraz zachowanie na śniegu, a w testach opon do SUV-ów również trakcja na trawie. Opony otrzymują noty od 1,5 do 5,5. Każda opona może osiągnąć ocenę w skali od 1,5 do 5,5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czujniki TPMS obowiązkowo w każdym samochodzie

Co uwzględniają testy opon?

ADAC Auto Bild Auto Express
Testy na suchej nawierzchni X X X
Testy na mokrej nawierzchni X X X
Testy na lodzie i śniegu* X X X
Hałas X X X**
Zużycie paliwa/opór toczenia X X X
Zużycie bieżnika X X
Aquaplanning X
Slushplaning X*
Cena X
*tylko w przypadku opon zimowych
** hałas wewnątrz samochodu

Zobacz też: Ciśnienie powietrza w oponach zimowych

Wyniki rankingów - jak je czytać?

Wyniki testów ogumienia to dobra wskazówka dla kierowców, w który produkt warto zainwestować. Z kolei dla producentów to cenna wskazówka, jak udoskonalić konkretny model, by zapewniał bezpieczną i komfortową jazdę. Czy ich wyniki są miarodajne? – Testy ogumienia biorą pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry dotyczące konkretnego modelu i rozmiaru opony – zauważa Filip Fischer z Oponeo.pl. – Warto pamiętać, że nie można przekładać wyniku dotyczącego jednego produktu producenta na całą jego ofertę. Dodatkowo porównując, opony warto zwrócić uwagę, by były one ze zbliżonej klasy, co pozwoli je lepiej ocenić.

Prócz fachowych testów zawsze warto mieć na uwadze opinie innych kierowców, którzy na danym ogumieniu zjeździli tysiące kilometrów.

Źródło: Materiały prasowe Oponeo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA