REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suzuki - historia samochodów 4x4

Suzuki Samurai
Suzuki Samurai

REKLAMA

REKLAMA

Suzuki to jeden z najbardziej uznanych i znanych producentów samochodów 4x4 na świecie. Przez lata eksploatacji terenowe modele Suzuki zyskały sympatię użytkowników. jak rozpoczęła się historia marki z autami 4x4?

Narodziny Suzuki SJ

REKLAMA

W 1970 roku, gdy rynek samochodów off-roadowych był zdominowany przez samochody z silnikami o dużych pojemnościach, Suzuki zaproponowało zupełnie inne rozwiązanie – połączenie kompaktowych rozmiarów nadwozia ze znakomitymi właściwościami terenowymi. Ważący zaledwie 600 kilogramów, samochód pokonywał wzniesienia o kącie nachylenia nawet do 27,5 stopnia. Stale udoskonalano ten model, zwiększając jego wytrzymałość podczas pokonywania trudnego terenu poprzez zamianę silnika chłodzonego powietrzem na chłodzony cieczą, który pozwalał na efektywniejsze chłodzenie. Zwiększono także pojemność skokową silnika oraz poszerzono bieżnik opon.

REKLAMA

Druga generacja odznaczała się unowocześnionym projektem nadwozia dopasowanym do nowych, bardziej miejskich zadań. Tak narodził się model SJ. Bardziej sportowa charakterystyka i zwiększona dynamika samochodu spotkała się z dużym uznaniem klientów. Produkcja i sprzedaż modelu SJ stale rosły a w roku 1987 przekroczony został poziom 1 miliona sprzedanych sztuk.

Zobacz też: Test Suzuki Grand Vitara - terenowy SUV!

Koniec lat 80. - narodziny Suzuki Vitary

W 1988 roku wprowadzono model Vitara, zbudowany na solidnej ramie typu drabinowego, a jednocześnie oferujący elegancki, europejski design nadwozia charakteryzujący się prostymi liniami. Vitara była bardzo zwinna, a dzięki prostemu zawieszeniu z przednimi kolumnami i centralnym wahaczem z tyłu wszelkie manewry kierowca wykonywał bez trudności. 

REKLAMA

W 1998 roku przeprowadzono całkowitą modyfikację serii LJ i SJ, tworząc nowy model o nowocześniejszym wyglądzie – Jimny. Był to prawdziwie rewolucyjny samochód z dłuższym rozstawem osi, skrzynią redukcyjną i udoskonaloną, ramową konstrukcją podwozia. Uniwersalizm modelu Jimny polega na jego nadzwyczajnych właściwościach poruszania się w każdych warunkach, do czego nie są zdolne inne kompaktowe samochody.

Model Jimny spełnia bardzo ważną rolę w globalnej strategii Suzuki. Jest prawdziwym kompaktowym samochodem terenowym, który oferuje sprawną jazdę po bezdrożach i niewiarygodne zdolności terenowe. W 2001 roku skumulowana sprzedaż modelu Jimny przekroczyła 2 miliony sztuk.  Dzisiaj Jimny zajmuje silną pozycję w swoim segmencie w ponad 180 krajach i regionach świata.

Vitara stała się bazą do stworzenia modelu Grand Vitara, zwiastującego nadchodzącą erę crossoverów. Grand Vitara oferowała doskonałe właściwości jezdne oraz dzielność w terenie.

Zobacz też: Używany Suzuki Jimny (1998 – ) – usterki

W 2005 roku Grand Vitara przeszła całkowitą modyfikację. Ulepszono zawieszenie poprzez wykorzystanie wbudowanej konstrukcji ramowej, a także udoskonalono komfort jazdy miejskiej, jak i w terenie. Ponadto, wprowadzono stały napęd na cztery koła z możliwością wyboru 3 trybów pracy (łącznie z przełożeniem redukcyjnym).

Suzuki przez kilkadziesiąt lat zdobywało wiedzę i doświadczenie w zakresie tworzenia modeli SUV, które teraz wykorzystuje także podczas produkcji crossoverów. Zapewniło to sukces modelu SX4 oraz jest widoczne w najnowszym modelu w segmencie C: Suzuki SX4 S-Cross, którego sprzedaż rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku.

Model koncepcyjny Suzuki iV-4 zadebiutował na 65. Salonie Samochodowym we Frankfurcie. Jest on bazą do przygotowania modelu produkcyjnego Vitara, który zostanie zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Paryżu (4-19 października 2014 r.).

Źródło: Materiały prasowe Suzuki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA