REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suzuki - historia samochodów 4x4

Subskrybuj nas na Youtube
Suzuki Samurai
Suzuki Samurai

REKLAMA

REKLAMA

Suzuki to jeden z najbardziej uznanych i znanych producentów samochodów 4x4 na świecie. Przez lata eksploatacji terenowe modele Suzuki zyskały sympatię użytkowników. jak rozpoczęła się historia marki z autami 4x4?

Narodziny Suzuki SJ

REKLAMA

W 1970 roku, gdy rynek samochodów off-roadowych był zdominowany przez samochody z silnikami o dużych pojemnościach, Suzuki zaproponowało zupełnie inne rozwiązanie – połączenie kompaktowych rozmiarów nadwozia ze znakomitymi właściwościami terenowymi. Ważący zaledwie 600 kilogramów, samochód pokonywał wzniesienia o kącie nachylenia nawet do 27,5 stopnia. Stale udoskonalano ten model, zwiększając jego wytrzymałość podczas pokonywania trudnego terenu poprzez zamianę silnika chłodzonego powietrzem na chłodzony cieczą, który pozwalał na efektywniejsze chłodzenie. Zwiększono także pojemność skokową silnika oraz poszerzono bieżnik opon.

REKLAMA

Druga generacja odznaczała się unowocześnionym projektem nadwozia dopasowanym do nowych, bardziej miejskich zadań. Tak narodził się model SJ. Bardziej sportowa charakterystyka i zwiększona dynamika samochodu spotkała się z dużym uznaniem klientów. Produkcja i sprzedaż modelu SJ stale rosły a w roku 1987 przekroczony został poziom 1 miliona sprzedanych sztuk.

Zobacz też: Test Suzuki Grand Vitara - terenowy SUV!

Koniec lat 80. - narodziny Suzuki Vitary

W 1988 roku wprowadzono model Vitara, zbudowany na solidnej ramie typu drabinowego, a jednocześnie oferujący elegancki, europejski design nadwozia charakteryzujący się prostymi liniami. Vitara była bardzo zwinna, a dzięki prostemu zawieszeniu z przednimi kolumnami i centralnym wahaczem z tyłu wszelkie manewry kierowca wykonywał bez trudności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W 1998 roku przeprowadzono całkowitą modyfikację serii LJ i SJ, tworząc nowy model o nowocześniejszym wyglądzie – Jimny. Był to prawdziwie rewolucyjny samochód z dłuższym rozstawem osi, skrzynią redukcyjną i udoskonaloną, ramową konstrukcją podwozia. Uniwersalizm modelu Jimny polega na jego nadzwyczajnych właściwościach poruszania się w każdych warunkach, do czego nie są zdolne inne kompaktowe samochody.

Model Jimny spełnia bardzo ważną rolę w globalnej strategii Suzuki. Jest prawdziwym kompaktowym samochodem terenowym, który oferuje sprawną jazdę po bezdrożach i niewiarygodne zdolności terenowe. W 2001 roku skumulowana sprzedaż modelu Jimny przekroczyła 2 miliony sztuk.  Dzisiaj Jimny zajmuje silną pozycję w swoim segmencie w ponad 180 krajach i regionach świata.

Vitara stała się bazą do stworzenia modelu Grand Vitara, zwiastującego nadchodzącą erę crossoverów. Grand Vitara oferowała doskonałe właściwości jezdne oraz dzielność w terenie.

Zobacz też: Używany Suzuki Jimny (1998 – ) – usterki

W 2005 roku Grand Vitara przeszła całkowitą modyfikację. Ulepszono zawieszenie poprzez wykorzystanie wbudowanej konstrukcji ramowej, a także udoskonalono komfort jazdy miejskiej, jak i w terenie. Ponadto, wprowadzono stały napęd na cztery koła z możliwością wyboru 3 trybów pracy (łącznie z przełożeniem redukcyjnym).

Suzuki przez kilkadziesiąt lat zdobywało wiedzę i doświadczenie w zakresie tworzenia modeli SUV, które teraz wykorzystuje także podczas produkcji crossoverów. Zapewniło to sukces modelu SX4 oraz jest widoczne w najnowszym modelu w segmencie C: Suzuki SX4 S-Cross, którego sprzedaż rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku.

Model koncepcyjny Suzuki iV-4 zadebiutował na 65. Salonie Samochodowym we Frankfurcie. Jest on bazą do przygotowania modelu produkcyjnego Vitara, który zostanie zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Paryżu (4-19 października 2014 r.).

Źródło: Materiały prasowe Suzuki

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA