Wpływ dźwięku na prowadzenie samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Kierowcy oczekują od producentów samochodów jak najlepszego wyciszenia wnętrz swoich aut, ale pewne hałasy po prostu muszą docierać do prowadzącego, bo mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przeprowadzone badania jednoznacznie pokazały, że po naciśnięciu pedału gazu kierowca potrzebuje informacji zwrotnej w postaci wzmożonej pracy silnika. Gdy jej nie otrzymuje, jeździ za szybko – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
REKLAMA
Te same badania potwierdziły, że kierowcy błędnie oceniają prędkość, z jaką się poruszają. Zawsze wydaje im się, że jadą wolniej niż jest w rzeczywistości. Większe błędy w oszacowaniu prędkości robią w ciągu dnia niż w nocy. Jadąc samochodem musimy regularnie sprawdzać prędkość. Lepiej nie zawierzać wrażeniom, bo badania wykazały, że wprowadzają nas w błąd – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Zobacz też: Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?
REKLAMA
Naukowcy sprawdzili także, w jaki sposób wpływa na prowadzenie auta rytmiczna muzyka. Tempo utworu ma bezpośredni wpływ nie tylko na prędkość, ale także na popełniane wykroczenia. Kierowcy prowadzący samochód przy dźwiękach dynamicznej muzyki częściej przejeżdżali na podwójnej ciągłej czy ignorowali czerwone światła. Powinniśmy zwracać większą uwagę na dobór muzyki słuchanej w trakcie podróży. Muzyka powinna mieć spokojny, ale nie usypiający rytm – dodają trenerzy.
* How does interior car noise alter driver’s perception of motion? Multisensory integration in speed perception, S. Denjean,
V. Roussarie, R. Kronland-Martinet, S. Ystad and J.-L.Velay
** The effects of music tempo on simulated driving performance and vehicular control, Warren Brodsky
Zobacz też: Prawidłowe zachowanie rowerzysty na drodze
Źródło: Materiały prasowe Szkoła Jazdy Renault
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.