REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż autostopem: o czym powinien pamiętać kierowca?

Subskrybuj nas na Youtube
podróż lato droga Fot. Fotolia
podróż lato droga Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz popularniejszym zjawiskiem w Polsce są wspólne podróże z autostopowiczami. O czym powinien pamiętać kierowca, który decyduje się zabrać nieznajome mu osoby?

Podróż z autostopowiczem

Transport to temat rzeka – niezależnie od środka lokomocji nie popełniajmy błędów zapominalskich. Kupowanie biletów na ostatnią chwilę to zły pomysł, za który przyjdzie nam (dosłownie!) drogo zapłacić. Zwykle jest tak, że wcześniejsza rezerwacja/wykup biletu gwarantuje nam tańszą podróż. W późniejszym czasie może nie być już miejsc, a te, które zostaną, będą droższe. Dla tych, którym bardzo zależy na obniżaniu kosztów podróży, świetną opcją jest podróżowanie autostopem – w jego klasycznej wersji (na kciuk) i tej bardziej nowoczesnej, czyli „na aplikację”. Tak działa np. Yanosik Autostop czyli darmowa aplikacja, która pozwala nie tylko łapać stopa, ale też umawiać podróż z kierowcą, przez co eliminujemy ryzyko męczącego czekania na podwózkę – Aplikacja zintegrowana jest z bardzo popularnym wśród kierowców Yanosikiem, dzięki czemu autostopowicze mają dostęp do ogromnej bazy kierowców – mówi Adam Tychmanowicz twórca Yanosika oraz Yanosik Autostop – Bezpieczeństwo podróży podnosi też możliwość telefonicznego kontaktu obu stron i weryfikacji ich profili – dodaje A. Tychmanowicz.

REKLAMA

Zobacz też: Powrót z wakacji samochodem - kilka wskazówek!

Wspólne podróże autem

Właśnie – co z drugą stroną, czyli kierowcami? Kto jedzie na wakacje własnym autem może spróbować zabrać kogoś ze sobą i dzielić koszty paliwa. Ważne, aby pamiętać o zabraniu wszystkich dokumentów. Jeśli samochód miewa swoje humory, to koniecznie sprawdźmy jego stan przed ruszeniem w trasę – jeśli samochód padnie nam na trasie będzie źle i drogo – holowanie sporo kosztuje. Szczególną troską należy objąć opony – muszą mieć dobrą przyczepność, bo trzeba liczyć się już z jesiennymi opadami deszczu. To samo dotyczy wycieraczek.

Ubezpieczenie auta

Kolejna ważna kwestia, a mianowicie ubezpieczenia. Jeśli podróżujemy autem, to pamiętajmy o opłaceniu składek OC i AC. Pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia członków podróży czy bagażu. Nasze zwykłe ubezpieczenia mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza jeżeli planujemy na wakacjach uprawiać sporty. Oferta ubezpieczeń turystycznych jest bardzo bogata – konkurencja jest spora więc raczej nikt nie szaleje z cenami. Polisę ubezpieczeniową wykupujemy przed ruszeniem w trasę. Ważne! Czytajmy OWU, czyli słynne „Ogólne Warunki Ubezpieczenia”, dzięki temu będziemy wiedzieli, co faktycznie kupujemy i, że nie dajemy się nabierać na różne kruczki. Nasza uwaga powinna skierować się na wysokość ubezpieczenia i jego zakres. Jednym słowem: musisz wiedzieć jakie koszty i kiedy pokryje ubezpieczyciel. Można wyróżnić kilka głównych kategorii ubezpieczeń – NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), KLZ (koszty leczenia za granicą), assistance (w ramach którego możemy liczyć na np. zorganizowanie opieki dla nieletnich uczestników podróży), OC (które zabezpiecza nas przed koniecznością zapłaty odszkodowania osobie, której wyrządzimy szkodę,  przerzucając ten ciężar na ubezpieczyciela.). W ostatnim czasie popularność zyskują ubezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego. W razie problemów z nieuczciwym ubezpieczycielem zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych.

O czym pamiętać w podróży?

Wpadek turystów nie brakuje także już na miejscu docelowym podróży. Często zdarza się tak, że zrelaksowani urlopowicze zapominają o całym świecie i padają ofiarą oszustów – zwłaszcza kieszonkowców. Torebki i portfele należy trzymać przy sobie i nie spuszczać ich z oka. Szczególnie ostrożnie trzeba zachowywać się w miejscach, w których jest tłoczno, czyli w metrze, na dworcu czy na głównych deptakach. Na wszelki wypadek miejmy zapisane gdzieś na kartce telefony do bliskich i banków, w których trzymamy pieniądze. Jeśli jesteśmy za granicą, koniecznie zapiszmy numer ambasady bądź konsulatu. Jeśli wybieramy się do obcego kulturowo kraju, to dla własnego dobra lepiej dowiedzieć się czegoś o miejscowej kulturze. Niektóre gesty, które maja pozytywne znaczeniu u nas, dla innych mogą być obraźliwe. Watro pamiętać też, że jesienią pogoda może płatać rożne figle – zwłaszcza w górach. Na drogę weźmy cieplejsze rzeczy – chyba nikt nie chce przywieść z urlopu grypy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA