REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż autostopem: o czym powinien pamiętać kierowca?

podróż lato droga Fot. Fotolia
podróż lato droga Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz popularniejszym zjawiskiem w Polsce są wspólne podróże z autostopowiczami. O czym powinien pamiętać kierowca, który decyduje się zabrać nieznajome mu osoby?

Podróż z autostopowiczem

Transport to temat rzeka – niezależnie od środka lokomocji nie popełniajmy błędów zapominalskich. Kupowanie biletów na ostatnią chwilę to zły pomysł, za który przyjdzie nam (dosłownie!) drogo zapłacić. Zwykle jest tak, że wcześniejsza rezerwacja/wykup biletu gwarantuje nam tańszą podróż. W późniejszym czasie może nie być już miejsc, a te, które zostaną, będą droższe. Dla tych, którym bardzo zależy na obniżaniu kosztów podróży, świetną opcją jest podróżowanie autostopem – w jego klasycznej wersji (na kciuk) i tej bardziej nowoczesnej, czyli „na aplikację”. Tak działa np. Yanosik Autostop czyli darmowa aplikacja, która pozwala nie tylko łapać stopa, ale też umawiać podróż z kierowcą, przez co eliminujemy ryzyko męczącego czekania na podwózkę – Aplikacja zintegrowana jest z bardzo popularnym wśród kierowców Yanosikiem, dzięki czemu autostopowicze mają dostęp do ogromnej bazy kierowców – mówi Adam Tychmanowicz twórca Yanosika oraz Yanosik Autostop – Bezpieczeństwo podróży podnosi też możliwość telefonicznego kontaktu obu stron i weryfikacji ich profili – dodaje A. Tychmanowicz.

REKLAMA

Zobacz też: Powrót z wakacji samochodem - kilka wskazówek!

Wspólne podróże autem

Właśnie – co z drugą stroną, czyli kierowcami? Kto jedzie na wakacje własnym autem może spróbować zabrać kogoś ze sobą i dzielić koszty paliwa. Ważne, aby pamiętać o zabraniu wszystkich dokumentów. Jeśli samochód miewa swoje humory, to koniecznie sprawdźmy jego stan przed ruszeniem w trasę – jeśli samochód padnie nam na trasie będzie źle i drogo – holowanie sporo kosztuje. Szczególną troską należy objąć opony – muszą mieć dobrą przyczepność, bo trzeba liczyć się już z jesiennymi opadami deszczu. To samo dotyczy wycieraczek.

Ubezpieczenie auta

Kolejna ważna kwestia, a mianowicie ubezpieczenia. Jeśli podróżujemy autem, to pamiętajmy o opłaceniu składek OC i AC. Pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia członków podróży czy bagażu. Nasze zwykłe ubezpieczenia mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza jeżeli planujemy na wakacjach uprawiać sporty. Oferta ubezpieczeń turystycznych jest bardzo bogata – konkurencja jest spora więc raczej nikt nie szaleje z cenami. Polisę ubezpieczeniową wykupujemy przed ruszeniem w trasę. Ważne! Czytajmy OWU, czyli słynne „Ogólne Warunki Ubezpieczenia”, dzięki temu będziemy wiedzieli, co faktycznie kupujemy i, że nie dajemy się nabierać na różne kruczki. Nasza uwaga powinna skierować się na wysokość ubezpieczenia i jego zakres. Jednym słowem: musisz wiedzieć jakie koszty i kiedy pokryje ubezpieczyciel. Można wyróżnić kilka głównych kategorii ubezpieczeń – NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), KLZ (koszty leczenia za granicą), assistance (w ramach którego możemy liczyć na np. zorganizowanie opieki dla nieletnich uczestników podróży), OC (które zabezpiecza nas przed koniecznością zapłaty odszkodowania osobie, której wyrządzimy szkodę,  przerzucając ten ciężar na ubezpieczyciela.). W ostatnim czasie popularność zyskują ubezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego. W razie problemów z nieuczciwym ubezpieczycielem zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych.

O czym pamiętać w podróży?

Wpadek turystów nie brakuje także już na miejscu docelowym podróży. Często zdarza się tak, że zrelaksowani urlopowicze zapominają o całym świecie i padają ofiarą oszustów – zwłaszcza kieszonkowców. Torebki i portfele należy trzymać przy sobie i nie spuszczać ich z oka. Szczególnie ostrożnie trzeba zachowywać się w miejscach, w których jest tłoczno, czyli w metrze, na dworcu czy na głównych deptakach. Na wszelki wypadek miejmy zapisane gdzieś na kartce telefony do bliskich i banków, w których trzymamy pieniądze. Jeśli jesteśmy za granicą, koniecznie zapiszmy numer ambasady bądź konsulatu. Jeśli wybieramy się do obcego kulturowo kraju, to dla własnego dobra lepiej dowiedzieć się czegoś o miejscowej kulturze. Niektóre gesty, które maja pozytywne znaczeniu u nas, dla innych mogą być obraźliwe. Watro pamiętać też, że jesienią pogoda może płatać rożne figle – zwłaszcza w górach. Na drogę weźmy cieplejsze rzeczy – chyba nikt nie chce przywieść z urlopu grypy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA