REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewozić wino samochodem?

Jak przewozić wino samochodem?
Jak przewozić wino samochodem?
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ile możemy przewieźć wina z jednego kraju UE do drugiego? W jaki sposób transportować wino samochodem, czy obowiązują jakieś szczególne zasady?

Jaką ilość alkoholu możemy przewieźć z kraju do kraju w ramach UE

REKLAMA

Ilości alkoholu, które możemy legalnie przywieźć ze sobą z wakacyjnych podróży reguluje Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Limity alkoholu różnią się, w zależności od miejsc, z których go przywozimy. Największe ilości możemy zabrać ze sobą z krajów należących do Unii Europejskiej. W naszych bagażach może znaleźć się, aż 90 litrów wina, 110 litrów piwa, 20 litrów produktów pośrednich oraz 10 litrów alkoholu etylowego. Ilości alkoholu liczone są „na osobę” dlatego np. przeciętna rodzina z dzieckiem, które ukończyło 18 lat, może przywieźć ze sobą do kraju nawet 270 litów wina! Warto pamiętać, że podróżując samolotem nie przewieziemy spirytusu, ponieważ jest łatwopalny. Jeśli ilości alkoholu przekroczą dozwolone limity, wówczas będziemy musieli zapłacić podatek akcyzowy od całości przewożonych zapasów.

REKLAMA

Mimo, iż większość krajów Unii Europejskiej jest członkiem Strefy Schengen, strażnicy celni mogą zatrzymać i sprawdzić nasz pojazd. Zajmują się tym mobilne grupy kontrolne. Jeśli podczas takiej kontroli okaże się, że posiadamy więcej alkoholu niż przewidują limity, celnicy mogą skonfiskować nadwyżkowy towar oraz ukarać nas mandatem – nawet do 3200 zł.

Zobacz też: Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą, a mandat

Ile alkoholu można przywieźć z kraju spoza Unii Europejskiej?

Limity dla alkoholi przywożonych spoza krajów należących do Unii Europejskiej są znacznie mniejsze. W tym wypadku możemy zabrać ze sobą tylko 4 litry wina i 16 litrów piwa lub 1 litr mocnego alkoholu (powyżej 80 proc.). Kary za przekroczenie limitów są analogiczne jak w przypadku alkoholi przywożonych z Unii Europejskiej.
Podane limity dotyczą ilości alkoholu przywożonego na tzw. użytek własny. Dotyczą osób pełnoletnich, ponieważ podróżnym do 18 roku życia nie wolno posiadać żadnych ilości alkoholu.

Zobacz też: Jazda z psem w samochodzie - przydatne porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób przewozić wino samochodem?

REKLAMA

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia temperatura – optymalna to 12°C. Zbyt wysoka skraca okres przydatności wina do spożycia, zaś zbyt niska spowalnia proces dojrzewania. Dlatego w takim wypadku wino będzie musiało pozostać nieotwarte jeszcze przez jakiś czas, by osiągnąć odpowiednie walory smakowe. Ważne aby podczas transportu zapewnić mu stałą temperaturę. Wszelkie wahania, nawet niewielkie mogą znacząco wpłynąć na jego przydatność do spożycia. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na wina białe, które są delikatniejsze, a tym samym bardziej wrażliwe na zmianę temperatury, niż czerwone. 

Transportowane wino nie powinno być wystawione na światło. Przyspiesza ono jego dojrzewanie i niekorzystnie wpływa na smak i zapach. Ponadto światło powoduje uwalnianie w alkoholu związków siarki.
Miejsce, w którym przewozimy wino musi posiadać stały dopływ powietrza. Ten alkohol łatwo pochłania inne zapachy dlatego ważne jest to by odseparować go od  produktów, które wytwarzają intensywny zapach (np. serów).

Zaleca się aby transportować je w pozycji poziomej tak aby zawartość butelki dotykała korka. Zabezpiecza to przed jego wyschnięciem i zachowuje szczelność butelki. Ważna dla wina jest również wilgotność powietrza, o którą trudno przewożąc wino samochodem, pociągiem, autobusem czy samolotem.

Mimo spełnienia wszystkich warunków, transport wina wpływa na nie niekorzystnie przede wszystkim ze względu na wibracje jakim jest poddawane podczas jazdy. Przedstawione warunki odnoszą się także do sposobów przechowywania wina w domu, po przyjeździe z wakacji.

Źródło: Materiały prasowe Pro-Log SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA