REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pasek rozrządu: co musisz o nim wiedzieć?

Pasek rozrządu: jaką rolę pełni w silniku? Ile kosztuje jego wymiana? I czy wymienia się sam pasek? Na te pytania poszukamy dziś odpowiedzi.

Cofnięty licznik w samochodzie - badanie carVertical

Dobre auto używane jest tanie i zadbane. A stan to przede wszystkim przebieg. Dlatego kluczowe jest sprawdzenie czy w aucie nie jest cofnięty licznik.

Opel Corsa D LPG: opinie są za czy przeciw?

Jak obniżyć koszty eksploatacji hatchbacka? Dobrym pomysłem jest Opel Corsa D LPG. Czy gaz nie popsuje niemieckiego auta do miasta?

Hybryda a LPG - czy to się może opłacać?

Jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu hybrydowego? Dobrym pomysłem może być... LPG. Tylko czy to wykonalne? Sprawdźmy.

REKLAMA

Paliwa przyszłości: za 30 lat wodór, biodiesel czy powietrze?

W 2050 r. emisja CO2 ma być obniżona o 90%. To oznacza, że konieczny jest zamiennik dla obecnych paliw. Co to będzie? Odpowiedź w raporcie EFL.

Najbardziej na wartości tracą diesle. Najmniej - hybrydy

Wiele firm, wybierając samochód do floty, bierze pod uwagę jego cenę (lub wysokość raty leasingowej) i zużycie paliwa. Tymczasem warto spojrzeć na jeszcze jeden parametr – kwotę, za jaką na koniec leasingu odsprzedamy samochód. Z najnowszych statystyk firmy Eurotax wynika, że najwięcej stracimy na dieslu. Szczególnie, gdy wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów.

Drążek Watta: zasada działania i zastosowanie

Pewne prowadzenie, ale bez stosowania skomplikowanych wielowahaczy? Opel ma pewien pomysł. A tym jest drążek Watta. Zasada działania jest prosta.

Jak wymienić płyn hamulcowy? Zrób to sam!

Jak w zaciszy własnego garażu wymienić płyn hamulcowy? Procedura jest prosta, mimo wszystko ma parę aspektów, na które kierowca musi uważać.

REKLAMA

Olej silnikowy: oznaczenia - co mówią i jak je dobierać do auta?

Podstawowym płynem eksploatacyjnym jest olej silnikowy. Oznaczenia stojące za cieczą smarną nie są już jednak takie oczywiste. Jak je czytać?

Silnik 1.4 TSI EA211: awarie, koszty, opinie

Dziś porozmawiamy o zmodernizowanym silniku Grupy Volkswagena. Motor 1.4 TSI EA211 to pewny wybór czy nadal motoryzacyjna mina? Sprawdźmy.

Katalizator a DPF: różnica jest zasadnicza!

W aucie pojawia się tyle układów oczyszczania spalin, że kierowcy zaczynają się gubić. Dziś powiemy jaka jest różnica między katalizatorem a DPF-em.

Czy można wymienić sprzęgło bez koła dwumasowego?

Naprawa sprzęgła generuje potężne koszty. Jak je obniżyć? Pomijając wymianę dwumasy. A więc czy można wymienić sprzęgło bez koła dwumasowego?

Filtr kabinowy - Skoda Rapid: Jak go wymienić? Jaki kupić?

Dziś mamy temat dla użytkowników Skody Rapid. Opowiemy wszystko, co powinni wiedzieć o filtrze kabinowym. Sprawdźcie.

LPG, diesel czy benzyna - który napęd wybrać?

Kierowca kupujący auto nowe lub używane, musi odpowiedzieć na kluczowe pytanie. Wybrać LPG, diesla czy benzynę?

Przyczyny brania oleju w silniku benzynowym. Co sprawdzić?

Dziś zobaczymy jakie mogą być przyczyny brania oleju w silniku benzynowym. Jakie uszkodzenia decydują o zwiększonym apetycie na środek smarny?

W jaki sposób można spalić sprzęgło?

Nieumiejętna obsługa samochodu może narobić kierowcy problemów. Przykład? Dotyczy sprzęgła. W jaki sposób można spalić sprzęgło?

Holowanie samochodu: o czym pamiętać i jak to zrobić?

Dziś opowiemy o tym, jak powinno wyglądać holowanie samochodu. O czym powinni pamiętać kierowcy i jak przygotować pojazdy?

Czemu czujnik deszczu nie działa po wymianie szyby? My wiemy.

Czemu czujnik deszczu nie działa po wymianie szyby? W dzisiejszym materiale poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

ViaTOLL: co to jest i gdzie kupić?

Dziś przygotowaliśmy dla was pakiet wiedzy dotyczącej systemu viaTOLL. Co to jest, w jaki sposób działa i gdzie można kupić urządzenie viaBOX?

Co to znaczy że sprzęgło się ślizga? Sprawdźcie!

Dziś postaramy się ustalić co to znaczy że sprzęgło się ślizga. Zobaczcie jak rozpoznać usterkę i ile mogą wynieść potencjalne koszty naprawy.

Jak rozpoznać zużyte sprzęgło? Sprawdź nasze wskazówki.

Masz problem ze skrzynią biegów? Nie wiesz jak rozpoznać zużyte sprzęgło? O tym właśnie opowiemy w naszym dzisiejszym materiale.

Co najpierw: sprzęgło czy hamulec? Czyli technika zwalniania

Chcecie zwolnić lub zatrzymać auto? Powinniście zatem wiedzieć co nacisnąć w pierwszej kolejności. A więc co najpierw: sprzęgło czy hamulec?

Zaparowane szyby w aucie. Jak pozbyć się problemu?

Szyby gwarantują widoczność, a to ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zatem powstaje pytanie: co poradzić na zaparowane szyby w aucie?

Jesienny przegląd samochodu: porady mechaników

Jesień to opady deszczu i mgły. Jak przygotować swoje auto na takie warunki? Mechanicy opowiedzą co znaczy jesienny przegląd samochodu.

Badanie techniczne: co jaki czas należy je powtarzać?

Obowiązkiem kierowców w Polsce jest poddawanie aut badaniu technicznemu. Co jaki czas należy powtarzać procedurę? Dziś właśnie o tym opowiemy.

Dlaczego wynajem długoterminowy? Zalety tej opcji finansowania

Jak działa wynajem długoterminowy? Trochę tak, jakby kierowca wziął samochód w abonamencie. Przez określoną ilość miesięcy płaci za jego użytkowanie, a następnie oddaje pojazd lub może go wykupić. Czemu ta forma zyskuje na popularności? Oto kilka podstawowych powodów.

Zasada działania: na co mają wpływ świece zapłonowe?

Świeca zapłonowa wytwarza iskrę, która decyduje o zapłonie mieszanki paliwowej. Warunkują tym samym prawidłową pracę silnika. Czy jednak jest jeszcze coś, na co mają wpływ świece zapłonowe? Sprawdźmy.

Jak sprawdzić EGR? To nie takie proste!

Choć zawór EGR jest urządzeniem mechanicznym, ma on sterowania elektroniczne. A to sprawia, że podczas kontroli poprawności jego działania bez wątpienia przyda się komputer diagnostyczny. Na tym jednak nie koniec...

Problem z EGR: objawy to...

Choć temat zaworu EGR wypłynął tak naprawdę przy okazji omawiania awarii nowoczesnych diesli, mechanizm nie jest nowym wynalazkiem. Jest popularnie stosowany w silnikach jeszcze od lat 80.! Jak często kierowcy mają problem z EGR? Objawy usterki to?

Samochód z LPG: jak często wymieniać świece?

Samochody zasilane gazem są na polskich drogach popularnym widokiem. Powód? LPG oznacza spore oszczędności eksploatacyjne. Co jednak należy zrobić, aby tanie paliwo nie odbiło się na stanie silnika? Kierowca powinien zadać sobie pytanie: jak często wymieniać świece na LPG.

Jak wyczyścić wtryski od gazu? Czy to zawsze jest możliwe?

Używana instalacja LPG - identycznie jak wszystkie pozostałe podzespoły - zużywa się w toku eksploatacji. Dziś sprawdzimy zatem jak wyczyścić wtryski od gazu. Dowiemy się też ile kosztuje czyszczenie i gdzie należy wykonać procedurę.

Wtryski gazu: ile wytrzymują?

Ile wytrzymują wtryski gazu? Jak zapewnić instalacji LPG odpowiednio długi czas bezawaryjnego życia? I wreszcie jak rozpoznać objawy uszkodzonych wtryskiwaczy gazowych? Na te pytania odpowiemy w tym materiale.

Jazda z wciśniętym sprzęgłem. Czym to grozi?

Kierowcy bardzo często mają nawyk polegający na jeździe z nogą umieszczoną nad pedałem sprzęgła. Czemu jest on groźny dla silnika? Bo może doprowadzić do jazdy z wciśniętym sprzęgłem. A to oznacza spore koszty.

Zgłoszenie montażu LPG: jak załatwić formalności?

Gaz w silniku benzynowym to spore oszczędności. Gaz wymaga jednak dopięcia też kilku formalności, z których główna dotyczy zgłoszenia montażu LPG. Jak go dokonać i ile to kosztuje?

Falowanie obrotów: diesel też miewa takie problemy!

Jednym z bardziej niepokojących objawów występujących podczas jazdy jest falowanie obrotów. Diesel w takim przypadku wymaga ingerencji mechanika. Na czym powinna ona polegać? Zaraz podpowiemy.

Co musisz mieć w samochodzie jadąc na narty? Sprawdź naszą listę!

Zimowa aura, górskie otoczenie i jazda na nartach. To rzeczywistość wyjazdowa wielu Polaków w na przełomie roku. Bez względu na fakt czy wybiorą oni krajowy kurort, czy zagraniczny, powinni wiedzieć, że do wyjazdu własnym autem warto się dobrze przygotować co najmniej kilka dni wcześniej. Zatem co trzeba mieć w samochodzie jadąc na narty?

Regulacja zaworów na LPG. Co daje?

Bardzo często mówi się o tym, że w przypadku silników zasilanych gazem kluczowa dla ich stanu jest regulacja luzu zaworowego. Co to takiego jest, jak wygląda i ile kosztuje wykonanie procedury? O tym wszystkim opowiemy dziś.

Kluczyki zatrzaśnięte w aucie. Co zrobić?

Czarny scenariusz? Kluczyki zatrzaśnięte w aucie! Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są metody otwarcia pojazdu? O tym opowiemy dziś.

Silniki Toyoty z hydrauliczną regulacja zaworów. Czy nadają się do LPG?

Japończycy przez lata słynęli z motorów VVT-i. Te miały jednak mechaniczną regulację luzów zaworowych. Czy są silniki Toyoty z hydrauliczną regulacją zaworów? Sprawdziliśmy to.

1.0 TSI: jaki olej będzie najlepszy?

Segmenty B i małych SUV-ów zostały zdominowane przez 3-cylindrowe silniki. Dobrym przykładem jest Grupa Volkswagena i jednostka 1.0 TSI. Jaki olej kupować, aby małolitrażowy i wysilony benzyniak miał zagwarantowaną trwałość?

1.0 TSI: chip tuning - jaki wzrost mocy i czy jest on bezpieczny?

Litr pojemności, 3 cylindry i doładowanie. Tak zdaniem Grupy Volkswagena brzmi recepta na ekologiczność i oszczędność. Za mało mocy daje silnik 1.0 TSI? Chip tuning przyjdzie zatem z pomocą. Tylko czy to bezpieczne dla jednostki napędowej?

0.9 TCe: wymiana rozrządu wynika z wady czy zaniedbania?

Motor 0.9 TCe zapowiadał przyszłość, ale dość szybko musiał skończyć karierę w gamie Renault. Czy winne były problemy z łańcuchem rozrządu? Przyjrzyjmy się sprawie.

1.0 VVTI: regulacja zaworów - co musisz o niej wiedzieć?

Czytając opisy silników benzynowych Toyoty, dość szybko można się natknąć na ważne pytanie. Co z regulacją luzu zaworowego? Dziś zajmiemy się przypadkiem szczególnie popularnego w Yarisach benzyniaka 1.0 VVT-i o oznaczeniu 1KR-FE.

Passat W8: silnik marzeń czy z koszmarów?

Volkswagen jest uznanym producentem samochodów popularnych. Mimo wszystko firma ma w swojej historii kilka wersji, które spokojnie można nazwać abstrakcyjnymi. Przykład? Idealnym jest Passat W8. Silnik nawet dziś robi wrażenie!

Napęd 4x4: czy warto szukać czteropędnego auta?

Napęd na cztery koła kojarzy się z off-roadem, ale i bezpieczeństwem. A bezpieczeństwo nabiera coraz większego znaczenia na rynku motoryzacyjnym. Tylko czy w codziennej eksploatacji rzeczywiście jest potrzeba posiadania napędu 4x4? Czy warto inwestować w jego zakup?

Benzyna wlana do diesla: skutki nie zawsze muszą być kosztowne!

Pomyłka może zdarzyć się każdemu. Co jednak oznacza benzyna wlana do diesla? Skutki tego niedopatrzenia mogą być poważne - ze zniszczeniem silnika włącznie. Dlatego warto wiedzieć jak w takim przypadku się zachować. O tym w naszym materiale.

Benzyna, diesel: oznaczenia przy dystrybutorach

Jak podczas wizyty na stacji benzynowej nie pomylić typu paliwa? Do tego konieczna jest wiedza na temat oznaczeń występujących przy dystrybutorach. Dziś właśnie o nich opowiemy. Sprawdźcie jak oznaczony jest diesel, a jak oznaczona jest benzyna.

Zakaz LPG w garażach podziemnych: mandaty czekają na kierowców?

Zakaz LPG w garażach podziemnych jest częścią rzeczywistości motoryzacyjnej w przypadku dużych budynków mieszkalnych. Na ile jest legalny i czy jego złamanie może oznaczać dla kierowcy mandat? Sprawdzamy.

Ciężko odpala na ciepłym silniku? Benzyna z kłopotami!

Po rozgrzaniu silnik potrzebuje kilku obrotów rozrusznikiem żeby odpalić? Problem jest denerwujący i bez wątpienia oznacza uszkodzenie. Jakie? Dziś sprawdzimy czemu benzyniak ciężko odpala po rozgrzaniu.

Problem z odpalaniem na ciepłym silniku 1.9 TDI. Jak poważna jest usterka diesla?

Diesel 1.9 TDI przez lata znajdował się na liście motoryzacyjnych marzeń Polaków. Stąd jest nadal obecny na rynku wtórnym. Jakie miewa usterki? Dość często kierowcy mówią o problemie z odpalaniem na ciepłym silniku. Jak go usunąć?

REKLAMA