Przyczyny brania oleju w silniku benzynowym. Co sprawdzić?
REKLAMA
REKLAMA
Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych przyjmowało się, że prawidłowo działający silnik benzynowy raczej nie powinien wymagać dolewek oleju między poszczególnymi wymianami. Nowoczesne jednostki o wysilonej konstrukcji powoli zaczynają jednak zmieniać ten stan rzeczy. Coraz częściej na forach można znaleźć informacje mówiące o tym, że auto wymaga regularnych dolewek smarowidła. Co to może oznaczać?
REKLAMA
Branie oleju w silniku benzynowym - czy to normalne?
Warto pamiętać o tym, że samo zużycie oleju jeszcze nie świadczy o usterce silnika benzynowego. To jest jak najbardziej normalne - sami producenci mówią o tym, że motor może pobierać nawet pół litra środka smarnego na każdy 1000 pokonanych kilometrów. Jak zatem ocenić zbyt wysoki apetyt na olej? Należy przyjrzeć się instrukcji obsługi pojazdu. Tam producent powinien określić wartość zużycia, którą właściciel powinien przyjąć za normę. Jeżeli ta zostanie przekroczona - i to drastycznie, prowadzący powinien zacząć poszukiwać przyczyny problemu.
Silnik benzynowy pobiera olej bo:
- może mieć nieszczelne pierścienie tłokowe,
- może mieć nieszczelne uszczelniacze zaworowe,
- może borykać się z nieszczelnością turbosprężarki,
- może borykać się z nieszczelnościami połączeń układu olejowego,
- powodem może być źle dokręcony filtr oleju, ewentualnie uszkodzenie przewodu olejowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.