Olej silnikowy: oznaczenia - co mówią i jak je dobierać do auta?
REKLAMA
REKLAMA
Każdy kierowca, który samodzielnie dba o serwisowanie pojazdu, prędzej lub później spotka się z oznaczeniami olejów silnikowych. Co oznacza symbol 10W-40 lub 5W-40 i skąd się wziął? Tak opracowana klasyfikacja jest dziełem Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych i jest nazywana klasyfikacją SAE. Jej zadanie jest dość proste. Za pomocą oznaczenia ma przekazać kierowcy podstawowe informacje dotyczące smarowidła.
REKLAMA
Oznaczenia oleju silnikowego - kluczem temperatura!
Pierwszym z kluczy do sukcesu koniecznych do rozszyfrowania oznaczenia oleju silnikowego jest litera W - ta wyraża tzw. klasę zimową (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W). Ta oznacza płynność cieczy przy niskiej temperaturze otoczenia - przy czym im niższa wartość zapisana przy niej, tym lepiej w polskich warunkach. Dzięki temu olej nie gęstnieje w tak dużym stopniu w czasie np. zimowych mrozów. Jeżeli chodzi o liczbę pojawiającą się po myślniku, klasyfikacja SAE określa ją jako lepkość w wysokiej temperaturze - tzw. klasę letnią (30, 40, 50, 60). Im wyższa liczba pojawi się w oznaczeniu oleju, tym wyższa może być temperatura otoczenia, w której smarowidło jest eksploatowane.
Obecnie nie stosuje się olejów silnikowych sezonowych (np. 5W czy 20), a oleje silnikowe wielosezonowe (np. 5W-40) - stąd oznaczenie zawierające i klasę zimową, i klasę letnią.
Olej silnikowy - oznaczenia rodzaju:
- olej mineralny - 15W-40, 15W-50
- olej półsyntetyczny - 10W-40, 10W-60
- olej syntetyczny - 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 10W-60
Oznaczenia olejów silnikowych - klasyfikacja jakościowa ACEA
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników stworzyło tzw. klasyfikację ACEA. To oznaczenie składa się z dwóch liter, przy czym pierwsza oznacza typ jednostki napędowej. Zaraz za literą umieszczona jest cyfra od 1 do 5. Za jej pomocą producent określa jakość oleju. Zasada w tym przypadku jest prosta: im wyższa pojawi się cyfra, tym wyższa jest jakość środka smarnego.
- A - silnik benzynowy,
- B - diesel w aucie osobowym,
- C - diesel w aucie osobowym wyposażony w filtr cząstek stałych,
- E - diesel w ciężarówce.
Oznaczenia olejów silnikowych - klasyfikacja API
Oznaczenie olejów silnikowych według klasyfikacji API składa się z dwóch liter. Pierwsza oznacza typ jednostki napędowej - A to benzyna, C to diesel. Kolejna wyznacza klasę jakości - im dalsza liter alfabetu, tym wyższa jest jakość smarowidła.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA