REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wymienić płyn hamulcowy? Zrób to sam!

Jak wymienić płyn hamulcowy
Jak wymienić płyn hamulcowy
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Jak w zaciszy własnego garażu wymienić płyn hamulcowy? Procedura jest prosta, mimo wszystko ma parę aspektów, na które kierowca musi uważać.

Obsługa samochodu osobowego może sprawiać wrażenie skomplikowanej. W rzeczywistości na ogół jednak taka nie jest. Dobry przykład stanowi wymiana płynu hamulcowego. Do przeprowadzenia procedury potrzebny jest własny garaż i zestaw prostych narzędzi. Najbardziej skomplikowany jest zakup nowej cieczy, bo kierowca musi wiedzieć czy w jego aucie należy zastosować płyn DOT3, DOT4 (najbardziej popularny) czy DOT5. Skąd ma to wiedzieć? Chociażby z instrukcji serwisowej pojazdu.

REKLAMA

Jak wymienić płyn hamulcowy? Opis krok po kroku:

  • umieść pojazd na specjalnych stopkach lub podnośniku,
  • zdejmij koła,
  • otwórz maskę i odkręć zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego,
  • odciągnij stary płyn np. przy pomocy strzykawki,
    • zbierz tyle cieczy ile się da,
  • dolej nowego płynu,
    • na tyle, żeby się nie wylewał,
    • dolewka jest konieczna, aby podczas wymiany układ hamulcowy nie zapowietrzył się,
  • rozpocznij procedurę spuszczania starego płynu,
  • w tym celu odkręć odpowietrznik przy zacisku,
    • podłącz do niego przezroczystą rurkę (aby widzieć kiedy kolor płynu zmieni się) i wprowadź ją do zbiornika na stary płyn (np. butelka),
  • poproś pomocnika o naciskanie pedału hamulca - to tworzy ciśnienie, które wypchnie stary płyn,
  • procedurę należy powtórzyć przy każdym z czterech zacisków,
  • należy kontrolować poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym,
    • w razie potrzeby należy uzupełniać płyn, aby nie doszło do zapowietrzenia układu.

Jak wymienić płyn hamulcowy? Na to musisz uważać!

  • płyn hamulcowy ma właściwości silnie żrące - unikaj zatem kontaktu z lakierem,
  • zużyty płyn hamulcowy musisz zutylizować, ale nie wyrzucając go do śmietnika, a np. w punkcie zbiórki odpadów,
  • uważaj na zakrętkę odpowietrznika - potrafi się dobrze zapiec, można ją zatem ukręcić,
  • w warsztacie procedura przebiega sprawniej - za pomocą zestawu podciśnieniowego płyn jest wysysany z układu, należy go zatem wyłącznie uzupełnić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA