Jazda z wciśniętym sprzęgłem. Czym to grozi?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana sprzęgła - koszty są potężne!
Sprzęgło w samochodzie jest konieczne do zmiany biegów. Niestety to jednocześnie element dość drogi w wymianie. Bo o ile sam zestaw naprawczy można kupić już za jakieś 400 - 800 złotych, o tyle do kwoty tej doliczyć trzeba co najmniej 500 złotych robocizny oraz często nawet 2 - 3 tysiące złotych za koło dwumasowe. Jak dbać o sprzęgło? Zasada jest prosta - możliwie najrzadziej je używać! Należy ja włączać tylko do zmiany biegów i ewentualnego wrzucania na luz. Lepiej np. nie dojeżdżać na sprzęgle do świateł.
REKLAMA
Jazda z wciśniętym sprzęgłem - usterka przyjdzie dość szybko
REKLAMA
Czemu jazda z wciśniętym sprzęgłem jest tak groźna? Bo wtedy mechanizm jest częściowo uruchomiony. A to oznacza, że osiągi auta zamiast trafiać w pełni na koła, będą transferowane przez docisk i tarczę. Skutek? Już po kilu tygodniach jazda z wciśniętym sprzęgłem można doprowadzić do spalenia mechanizmu i narazić kierowcę na poważne koszty. W efekcie cały zespół elementów zamiast wytrzymać 300 czy 350 tysięcy kilometrów, nie pokona więcej niż kilka tysięcy kilometrów.
Jak uniknąć jazdy z wciśniętym sprzęgłem? To proste. Pod żadnym pozorem nie warto trzymać nogi nad pedałem sprzęgła. Ta powinna spoczywać na specjalnym podnóżku montowanym przez producentów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.