REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiat Seicento: wymiana wiatraka chłodnicy. Poradnik


Wymiana wiatraka chłodnicy nie jest problematyczna. Celem tego poradnika jest zaprezentowanie najszybszej i najłatwiejszej metody na demontaż i montaż wiatraka chłodnicy.

Fiat Punto MK1: demontaż deski rozdzielczej. Poradnik

W poradniku tym pokażemy jak samodzielnie zdemontować deskę rozdzielczą w Fiacie Punto MK1. Jest to niezbędna czynność przy wymianie chociażby nagrzewnicy.

Genewa 2011: ekologiczne auta

Pierwszego marca rozpocznie się 81. Salon Samochodowy w Genewie. To jedna z najważniejszych imprez motoryzacyjnych w Europie, na której swe produkty przedstawiają najważniejsi gracze sceny samochodowej. W tym roku hasłem przewodnim wystawy będzie ekologia.

Scania serii G na długie trasy

Samochody ciężarowe z serii G firmy Scania to nowy poziom komfortu dla kierowców pracujących w transporcie długodystansowym, dystrybucji oraz wykonujących wszelkiego rodzaju zadania w budownictwie. Wszystkie modele zostały wyposażone w przestronną kabinę typu G, każdy z nich jest dostępny jako ciągnik siodłowy lub podwozie pod zabudowę.

REKLAMA

Mercedes Actros. Długodystansowiec na kołach

Skonstruowany z myślą o długich trasach oraz pracy, która często trwa cały dzień, a czasem nawet tydzień.

"BMW i" stawia na ekologię

Nowa submarka firmy BMW, czyli „BMW i”, ma odpowiadać za rozwój ekologicznych rozwiązań transportowych.

Test Volkswagen Touran - prorodzinny


Volkswagen Touran jest od 2003 roku przedstawicielem niemieckiej marki w segmencie kompaktowych minivanów. Auta tej klasy powinny być praktyczne, bezpieczne i oszczędne. Sprawdziliśmy jakie jeszcze cechy ma najnowsza wersja Volkswagena Tourana.

Rząd chce zerwać umowy na budowę autostrad

Rząd nie chce renegocjować umów na budowę autostrad. Domagają się tego wykonawcy poszczególnych odcinków. Okazało się, że za sumy zawarte w podpisanych kontraktach autostrad wybudować się... nie da. Rząd chce zerwać umowy i rozpisać nowe przetargi.

REKLAMA

Nissan Terrano II kontra Suzuki Grand Vitara

Dwie japońskie terenówki, niezbyt stare, ale będące jednymi z ostatnich przedstawicieli swojego gatunku: porządnych aut na ramie i z dobrym mechanicznym a nie elektronicznym podziałem napędu.

Fiat Punto MK1: montaż podgrzewanych lusterek. Poradnik


Podgrzewane lusterka mają wiele zalet, ale nie wszystkie auta mają je w standardowym wyposażeniu. W poradniku tym pokażemy sposób, w jaki zmontować maty grzewcze bocznych lusterek w Punto MK1.

Fiat Punto MK1: wymiana chłodnicy. Opis krok po kroku


Ubytek płynu chłodniczego, plamy pod samochodem - te objawy mogą świadczyć o konieczności wymiany chłodnicy. W poradniku tym przedstawimy sposób na wykonanie takiej naprawy w Punto MK1.

Fiat Palio: wymiana tulei wahacza. Poradnik


Wymiana tulei wahacza może wydawać się trudna. Jednak po przeczytaniu tego poradnika powinniśmy mieć znacznie większą wiedzę dotyczącą wymiany tulei wahacza w Fiacie Palio.

Test Honda CR-V: Dla mieszkańców przedmieść


Honda CR-V to jeden z najpopularniejszych SUV-ów na rynku. Nic dziwnego, oprócz dyskusyjnej dla wielu urody, CR-V łączy w sobie szereg praktycznych cech, dzięki którym dobrze wpisuje się w rolę uniwersalnego auta dla rodziny.

Najnowszy Volkswagen Golf Cabrio

Na genewskim Motor Show zostanie zaprezentowany Nowy Volkswagen Golf Cabrio. Ten czteroosobowy samochód bazuje na Volkswagenie Golfie VI generacji.

Co daje benzyna E98? Czy warto ją wlewać do baku?

Benzyna 98-oktanowa jest często nawet o złotówkę droższa niż popularna 95. Co daje jej tankowanie? Czy nasze auto będzie miało lepsze osiągi, spadnie spalanie? A może to tylko bezsensowne wydawanie pieniędzy?

Kiedy nie wolno stosować smaru w sprayu?

Preparaty smarujące w sprayu są łatwe w użyciu i skutecznie pomagają przy zapieczonych śrubach czy zatartych prowadnicach. Nie zawsze można z nich jednak korzystać! Kiedy spray może być szkodliwy?

Dlaczego reflektory słabiej świecą?

Z biegiem lat światła naszego auta mogą tracić skuteczność. Jest to niestety zjawisko nieuniknione szczególnie w przypadku klasycznych lamp z żarówkami. Co się zużywa?, czy reflektory można naprawić?

Stacje benzynowe sprzedają coraz lepsze paliwa


Z raportu UOKiK wynika, że stacje benzynowe w Polsce sprzedają coraz lepsze paliwa. Według kontrolerów Inspekcji Handlowej benzynę i olej napędowy nie spełniające norm sprzedaje co 22 stacja.

Jak wyeliminować "piszczenie" hamulców?

Wciskamy pedał hamulca i słyszymy przeraźliwy pisk i zgrzyt, aż do momentu gdy zatrzymamy auto. W wielu przypadkach piszczenie hamulców może oznaczać konieczność wizyty w warsztacie, ale nie zawsze. Dlaczego zatem hamulce piszczą?

Hybrydowe Volvo V60 o mocy 285 KM


Volvo przygotowało hybrydową wersję modelu V60. Do napędu auta użyto mocnego Diesla oraz silnik elektryczny. Volvo V60 Plug-in będzie łączył w sobie sportowe osiągi i ekologię.

A3 Concept: pokaż możliwości Audi


Na 81 Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie Audi zaprezentuje studyjny samochód bazujący na Audi A3 kolejnej generacji. Czteromiejscowy model prezentuje kierunek rozwoju rodziny Audi A3.

Test Opel Corsa: Pierwsza jazda

Corsa jest już dobrze znana na rynku. Obecna generacja oferowana jest od 2006 roku, ale dzięki cyklicznym liftingom, nadal dobrze wygląda. W 2011 rok miejski Opel wjechał po kolejnych modyfikacjach

Zawory silnika spalinowego

W klasycznym silniku spalinowym na każdy cylinder przypadają dwa zawory: dolotowy i wylotowy. Dawniej w dużych, a dziś już pawie we wszystkich silnikach stosuje się po 3 lub 4 zawory na każdy cylinder. W przypadku 3 zaworów zawsze 2 z nich są dolotowe z uwagi na większe trudności w napełnianiu cylindrów, niż w ich opróżnianiu.

Jak przejeżdżać przez „śpiącego policjanta”?

Garby zwalniające skutecznie przyhamowują zapędy wielu kierowców, ale niestety wpływają również na zawieszenie auta. Jest jednak metoda na pokonywanie „śpiących policjantów” bez szwanku dla auta.

Jak oszczędzać sprzęgło: czy jest specjalna technika jazdy?

Żywotność sprzęgła w największym stopniu zależy od mocy silnika i od umiejętności kierowcy. Sprawne posługiwanie się pedałem sprzęgła może wydłużyć czas jego prawidłowego działania nawet o połowę. Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

Ile oleju może zużyć sprawny silnik?

Ubywający olej nie musi być znakiem, że silnik jest niesprawny lub nadmiernie zużyty. Nawet nowe silniki zużywają olej, co jest zjawiskiem normalnym. Ile oleju może spalić silnik, kiedy zużycie jest już nadmierne?

Kiedy nie można naprawić przebitej opony?

Uszkodzonej opony nie trzeba od razu wymieniać. Warsztaty wulkanizacyjne są w stanie załatać różnego rodzaju przebicia. Taka „łatka” ma trwałość nawet 30 tysięcy kilometrów, a to oznacza, że jest w stanie przeżyć cały czas eksploatacji opony. Niestety, nie da się załatać każdej dziury.

Czy przebitą oponę zawsze można naprawić?

Łata na kole ma trwałość nawet 30 tysięcy kilometrów, może więc wytrzymać nawet cały okres "życia" opony. Niestety nie każde uszkodzenie da się załatać.

Czy odpalanie „na pych” może uszkodzić samochód?

Rozładowany akumulator skutecznie potrafi unieruchomić każde auto, szczególnie, jeśli nie mamy od kogo pożyczyć prądu. Ale przecież można zawsze spróbować odpalić "na pych"... Otóż nie zawsze! W przypadków niektórych silników może to doprowadzić do poważnej awarii. Metodą "na pych" nie odpalimy również automatu.

Dlaczego psuje się zawór EGR, jak go naprawić?

Dlaczego psuje się zawór EGR, jak go naprawić? Zawór recyrkulacji spalin (EGR) to element o którym większość kierowców dowiaduje się dopiero, gdy ten się popsuje... Najogólniej rzecz biorąc EGR ma za zadanie kierować część spalin z powrotem do silnika. Zawór zawodzi najczęściej przez nagromadzoną w wydechu sadzę i cząstki stałe.

Dlaczego psuje się koło dwumasowe?

Awarie koła dwumasowego to częsta i kosztowna przypadłość współczesnych diesli. Po części to wina niedoskonałości konstrukcji „dwumasówki”, ale żywotność koła dwumasowego można też skrócić złą techniką jazdy. Dlaczego psuje się kolo dwumasowe, jak można zapobiec awarii?

Co dają nawiercane tarcze hamulcowe, czy można je montować w każdym aucie?

Są montowane seryjnie w autach sportowych, ale występują też jako zamienniki do większości popularnych modeli. Nawiercane tarcze hamulcowe, bo o nich mowa, są przy tym droższe od klasycznych. Czy taka inwestycja się opłaca? Czy nawiercane tarcze hamulcowe mogą skrócić drogę hamowania?

Jak walczyć o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie auta na dziurawych drogach?

Jeżeli udowodnimy, że uszkodzenie samochodu zostało spowodowane złym stanem nawierzchni, zarządca drogi zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy.

Jak działają bramki kontrolujące prędkość? Czy jest sposób, aby uniknąć mandatu?

Bramki kontrolujące szybkość pojazdów z początkiem lata roku 2011 zadebiutują jako nowa broń policji przeciwko piratom drogowym. Jak działają takie bramki? Czy można je oszukać antyradarem? Jak ustrzec się przed mandatem?

Jak przerobić auto z kratką na osobowe?

Każde auto osobowo-ciężarowe można przerejestrować na osobówkę. Jakie są tego korzyści? Możemy zgodnie z prawem wymontować nieporęczną kratkę z bagażnika. Warto jednak wiedzieć, że fizyczne wyjęcie kraty to za mało...

Jakiego koloru samochody są najlepiej widoczne na drodze?

Białe, srebrne, a może czerwone? Jakie auto jest najlepiej widoczne na drodze? Odpowiedź na to pytanie może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że na pozór kontrastowe kolory wcale nie najlepiej odcinają się od krajobrazu.

Czy włączone radio w samochodzie może zwiększać spalanie?

Mało kierowców zdaje sobie z tego sprawę, ale na spalanie bardzo wpływa obciążenie alternatora, czyli pobór prądu. Im więcej urządzeń elektrycznych mamy włączonych, tym więcej benzyny potrzebuje silnik.

Koniec produkcji w fabryce FSO


Dziś z warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych wyjedzie ostatni egzemplarz Chevroleta Aveo. Zarząd zakładu na Żeraniu zadecydował o zakończeniu działalności po ponad 59 latach.

Fiat Palio: wymiana zbiorniczka płynu chłodniczego – opis krok po kroku


Wymiana zbiornika płynu chłodzącego nie jest bardzo skomplikowana. W poradniku tym przedstawimy jak sprawnie i szybko wymienić uszkodzony zbiorniczek na płyn chłodzący.

Fiat Palio: wymiana tylnych amortyzatorów – krok po kroku


Uszkodzone amortyzatory znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W poradniku tym pokażemy jak wymienić tylne amortyzatory we własnym zakresie.

Nowy system logistyczny w wojsku

21 lutego 2011 r. Informację w czasie rzeczywistym o tym, gdzie, w jakiej ilości i jakie zapasy się znajdują - ma zapewnić nowy system logistyczny armii, zaprezentowany w warszawskim Rembertowie.

Bałagan w przepisach pomaga piratom drogowym

Brak odpowiednich rozporządzeń wiąże ręce straży miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna. Instytucje te nie mogą karać łamiących przepisy, bo nowa ustawa wciąż pozostaje martwa.

Awantura o pieniądze wstrzyma budowę A4?

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wykonawcy odcinka autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami żądają podwyższenia zapłaty i grożą wstrzymaniem budowy. Jeśli konflikt się przedłuży, zakończenie budowy tego odcinka A4 może opóźnić się nawet o pół roku.

Smart CityCoupe - miejski spryciarz


Smart CityCoupe (tak brzmiała nazwa tego auta do 2003 roku) zwany później ForTwo przybył z misją odkorkowania miejskich ulic 1999 roku. Nigdy nie był on hitem sprzedaży ze względu na kontrowersyjny wygląd i dwuosobowe nadwozie, jednak trzeba przyznać, że nawet dziś jest ciekawym zjawiskiem.

Hyundai Coupe – pozornie sportowy


Hyundai Coupe od 1996 roku próbuje udowodnić, że sportowym wyglądem można nadrobić niedobór mocy. Wszystko w tym aucie oprócz stylizacji nadwozia jest pozbawione sportowych cech, jednak w tym przypadku nie jest to wadą.

Test Volkswagen Polo 1.2 TSI: Uroczy… Volkswagen?


Nowy Volkswagen Polo z jednej strony jest typowym przedstawicielem rodziny z Wolfsburga, z drugiej jest zupełnie odmienny. To nadal przemyślany, dobrze wykończony i wzorowo ergonomiczny samochód, a przy okazji zaskakująco jak na Volkswagena… uroczy.

Test Seat Leon: Jednak ma temperament


Seat Leon z silnikiem 1.8 TSI o mocy 160 KM świetnie wpisuje się w znany slogan Seata sprzed kilku lat. W tym Leonie da się wyczuć i precyzję, i temperament.

Test Volvo S60 T6: Auto do ruszania spod świateł

Volvo S60 kojarzy się z autem dla statecznej głowy rodziny. Nawet najmocniejsza ponad 300-konna odmiana S60, czyli T6, nie ma nachalnej stylistyki. Poznamy ją po kilku szczegółach, które łatwo dostrzegą jedynie wprawni obserwatorzy.

Jak najtaniej zwiększyć osiągi auta?

Najtańsze konie mechaniczne to te uzyskane dzięki zmniejszeniu wagi auta. Lżejszy samochód lepiej przyspiesza, szybciej reaguje na ruchy kierownicą i lepiej hamuje. Kuracja odchudzająca często daje lepsze efekty niż zakup drogich tuningowych części.

Czy warto kupić filtr węglowy zamiast zwykłego? Jak często zmieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze zaciągane do kabiny pasażerskiej przez wentylator. Zazwyczaj przy wymianie tego elementu stajemy przed wyborem... tańszy zwykły czy może droższy węglowy? Czy w tym przypadku opłaca się zapłacić więcej?

REKLAMA