REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć bezpiecznie z dzieckiem?

Magdalena Jakubowska
Dziecko w aucie często się stresuje, zadbaj o jego bezpieczeństwo.
Dziecko w aucie często się stresuje, zadbaj o jego bezpieczeństwo.

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samochodem to dla dziecka dobra zabawa, ale również stres. Jadąc z dzieckiem trzeba zadbać nie tylko o jego komfort, ale także bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

Musimy koniecznie pamiętać, aby dziecko przewozić w foteliku. Fotelik powinien być dobrze dopasowany i właściwie umocowany. Sposób przewozu dzieci w samochodzie uregulowany jest w przepisach prawnych. Wymagane jest, aby każde dziecko do 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu podróżowało w foteliku samochodowym. Ponadto dziecko musi być przypięte pasami.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przewijać dziecko w podróży?

Jaki wybrać fotelik dla dziecka

REKLAMA

Fotelik musi być dostosowany do wieku oraz wagi dziecka. Musi spełniać normę europejską. Na foteliku powinna znajdować się nalepka potwierdzająca zgodność z wymogami normy europejskiej oznaczonej jako ECE R44/04 oraz określająca model siedziska i dopuszczalną wagę dziecka.

Dla wygody i bezpieczeństwa dziecka najlepiej wybierać foteliki głębokie z masywnymi bokami. Dziecko często zasypia podczas podróży i taki fotelik gwarantuje mu większą wygodę. Fotelik powinien umożliwiać łatwą regulację długości pasów. Poza tym ważny jest materiał, z którego zrobiony jest fotelik. Powinien to być miękki materiał, który w czasie upału nie odparzy dziecku skóry, oraz który można zdjąć i wyprać. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Bezpieczeństwo kobiet ciężarnych w aucie

Najlepiej kupować fotelik z dzieckiem i przymierzyć, czy dziecku będzie w foteliku wygodnie, czy nie będzie mu za ciasno i czy swobodnie będzie mogło się poruszać. Zamontowany fotelik powinien być również stabilny. Pamiętajmy także, aby podczas podróży zablokować tylne drzwi po stronie dziecka. Nie powinniśmy też przewozić nic na tylnej półce, aby podczas np. hamowania nie uszkodzić dziecka spadającymi z półki przedmiotami. 

Dziecko w podróży

REKLAMA

Dziecko bardzo często nudzi się podczas jazdy samochodem. Odpina pasy i próbuje wyjść z fotelika. Co wtedy zrobić? - należy rozmawiać z dzieckiem, aby wiedziało że się nim interesujemy. Dobrze jest, aby jedno z rodziców siedziało obok dziecka i bawiło się z nim, rozmawiało, śpiewało piosenki. W podróż warto zabrać ulubioną zabawkę dziecka.

Jeżeli dziecko odepnie pasy i wysunie się z fotelika, dobrze jest zatrzymać samochód na najbliższym możliwym miejscu postojowym i konsekwentnie nie ruszyć, dopóki dziecko nie pozwoli ułożyć się w foteliku i zapiąć sobie pasów.

Zobacz też: Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

W sklepach można kupić kolorowe maskotki na pasy bezpieczeństwa, torby na ,,plecy” przedniego fotela, w które można włożyć zabawki dla dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA