REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?

Magdalena Jakubowska
Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?
Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?

REKLAMA

REKLAMA

Wiosną coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, częściej wyjeżdżamy na weekendy za miasto, dlatego po okresie zimowym warto pojechać z naszym autem na stację serwisową, sprawdzić jego stan po zimie i przygotować go na nadchodzącą wiosnę i lato.

Co powinniśmy sprawdzić w aucie i jak o nie zadbać po zimie?

REKLAMA

Po pierwsze, wymiana opon zimowych na letnie. Niestety nie ma określonych ram czasowych, kiedy powinniśmy to zrobić. Nie jest możliwe określenie konkretnej daty wymiany opon, na konieczność wymiany opon wskazują jedynie warunki pogodowe. Przyjęło się zasadę, że opony zimowe zakładamy, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 °C. Opony letnie zakładamy, kiedy na dworze robi się już cieplej.

REKLAMA

Opona zimowa nie jest oponą tylko na okres mrozu i padającego śniegu, spełnia swoją funkcję również jesienią i wczesną wiosną, kiedy jeszcze temperatura nie jest zbyt wysoka. Przy okazji wymiany opon będziemy mieli okazję zorientować się, w jakim stanie znajdują się klocki i tarcze hamulcowe. Powinniśmy zwrócić również uwagę czy przewody hamulcowe nie pokryły się rdzą.

Po drugie, warto sprawdzić stan świateł, wycieraczek przedniej szyby, hamulców oraz zawieszenia. Czynności te warto wykonać w warsztacie samochodowym. Ponadto pamiętajmy o sprawdzeniu poziomu płynu hamulcowego i oleju w silniku oraz skrzyni biegów. Za około 30 złotych możemy wjechać samochodem na tzw. "szarpaki". Dzięki temu możemy uzyskać pełny obraz stanu zawieszenia, dowiedzieć się, w jakim stanie są osłony przegubów, końcówki drążków kierowniczych, łączniki stabilizatorów, silentblocki i amortyzatory.

Zobacz też: Jak przygotować auto na lato?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji kontroli elementów zawieszenia będziemy też mogli skontrolować, czy po zimie nie pojawiły się wycieki. Przed sezonem letnim powinniśmy też wymienić filtr przeciwpyłkowy, który jesienią i zimą absorbuje wiele wilgoci i stanowi pożywkę dla grzybów i pleśni.

REKLAMA

Po trzecie, powinniśmy dokładnie umyć całe nadwozie samochodu. Powinniśmy również dokładnie umyć lampy, szyby i lusterka. Poza tym warto pomyśleć o umyciu podwozia. Dzięki temu usunięte zostałyby wszelkie zabrudzenia szkodliwe dla samochodu, np. sól. Według wielu kierowców częste mycie podwozia samochodu jest szkodliwe, ale jest to pogląd błędny. Mycie podwozia pozwoli wydłużyć czas eksploatacji samochodu.

Poza tym powinniśmy zadbać o wnętrze samochodu. Po zimie warto udać się do myjni świadczącej usługi prania tapicerki. Poza praniem tapicerki powinniśmy odświeżyć kokpit. Kompleksowa usługa czyszczenia wnętrza jest inwestycją, która pomoże utrzymać samochód w czystości przez kilka miesięcy.

Zobacz też: Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 1)?

Wymienione czynności nie zajmą nam wiele czasu, ale mogą wydłużyć okres eksploatacji samochodu i, co najważniejsze, zwiększą nasze bezpieczeństwo, a także komfort jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA