REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak eksploatować silniki 1,9 JTD/Multijet?

Jak eksploatować silniki 1,9 JTD/Multijet?; Fot. Fotolia
Jak eksploatować silniki 1,9 JTD/Multijet?; Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Silniki Diesla o pojemności 1,9 litra należą do najbardziej udanych jednostek napędowych Fiata ostatnich dwudziestu lat oraz do czołówki jednostek wysokoprężnych wszystkich marek.

REKLAMA

Motor 1,9 JTD zadebiutował w drugiej połowie 1997 roku w Alfie Romeo 156 i był pierwszym na rynku silnikiem wyposażonym w układ wtryskowy typu Common Rail. W pierwszej wersji posiadał elektromagnetyczne wtryskiwacze oraz proces wtrysku podzielony na dwie dawki (wstępną i zasadniczą), legitymując się mocą maksymalną 105 KM. Z czasem pojawiały się kolejne odmiany o mniejszej lub większej mocy (od 80 do 115KM), a silnik trafiał do coraz szerszej gamy produktów grupy Fiata. Zasadniczą modernizację jednostki JTD przeprowadzono pod koniec 2002 roku.

REKLAMA

Zmiany obejmowały nowocześniejszy układ wtryskowy, dzielący dawkę paliwa na pięć części, a w mocniejszych odmianach pojawiły się dwa wałki rozrządu, napędzające szesnaście zaworów. Silnik zyskał nazwę Multijet (lub MJTD) i legitymował się mocą do 140 KM, a od 2004 roku 150 KM. Za sprawą mariażu z grupą GM, włoska jednostka napędowa trafiła pod maskę wielu modeli Opla, Saaba i Cadillaca oraz do bliźniaka Fiata Sedici – Suzuki SX4. Z czasem w miejsce silnika 1,9 włoski producent wprowadził silniki o pojemności 1,6 lub 2,0, dlatego obecnie jedyną produkowaną jednostką o tej pojemności jest wersja z podwójnym doładowaniem o mocy w zakresie 180 – 190 KM.

Zobacz też: Jak dzielimy spalinowe silniki samochodowe?

Zalety

Silnik 1,9 JTD dał się poznać jako dość trwały i względnie niezawodny napęd do samochodów różnych segmentów, również dostawczych. Cieszy jego dobra, a w mocniejszych wersjach bardzo dobra, dynamika, połączona z niskim spalaniem. Motor jest odporny na paliwa gorszej jakości, a części zamienne są łatwo dostępne i mają niewygórowane ceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wady

Głównym zastrzeżeniem w stosunku do motoru 1,9 JTD jest dość twarda praca, która szczególnie w gorzej wyciszonych modelach skutkuje przenoszeniem wibracji na nadwozie oraz dość znacznego poziomu hałasu przy podwyższonych obrotach. Przeszkadzać może również zbyt nisko umieszczona i podatna na uszkodzenia miska olejowa. Silniki Multijet są nieco droższe w eksploatacji od starszych odmian.

Zobacz też: Dlaczego dymi silnik?

Typowe usterki

Do typowych usterek silnika 1,9 JTD należą przede wszystkim zacinające się lub zatkane sadzą zawory recyrkulacji spalin. Zdarzają się problemy ze zbyt nisko umieszczonym zaworem overboost oraz termostatem i przepływomierzem. W niektórych modelach przeciera się gumowy przewód intercoolera, a w mocniejszych odmianach może wymagać wymiany dwumasowe koło zamachowe. Niskie ceny części pozwalają usunąć większość awarii niewielkim kosztem, ale już wymiana koła zamachowego wraz ze sprzęgłem będzie kosztować ponad 2000 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA