REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy nowoczesne silniki trzeba jeszcze docierać?

Max Trela
Docieranie silników polega dzisiaj na czymś innym niż w przeszłości. Fot. Fotolia
Docieranie silników polega dzisiaj na czymś innym niż w przeszłości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z instrukcji samochodów już blisko 10 lat temu zniknęły zapisy dotyczące docierania nowego silnika. Teoretycznie można zatem od pierwszego przekręcenia kluczyka wykorzystywać pełną jego moc i zakres obrotów. Docieranie – choć jest przeżytkiem – ma jednak nadal swoje uzasadnienie.

Nowoczesne jednostki napędowe nie wymagają procesu docierania, nie tyle dlatego, że są innej konstrukcji niż te sprzed 15 lat, ale dlatego, że są one fabrycznie dotarte już na linii produkcyjnej w fabryce. Każdy silnik jest odpalany i wstępnie hamowany głównie ze względu na normy czystości spalin. Jeśli dodamy do tego lepsze oleje i powszechnie stosowane automatyczne systemy kasowania luzów zaworowych, docieranie samego silnika faktycznie przestaje mieć głębszy sens.

REKLAMA

Dla kierowców to dobra wiadomość, ale jest i druga strona medalu...

Silnika docierać nie trzeba, ale cały samochód...

Pierwsze kilka tysięcy km dla samochodu jest niezwykle ważne. Wszystkie elementy układają się do siebie i od tego jak będziemy eksploatować auto w tym czasie, będzie zależało właściwie całe jego późniejsze życie.

Zobacz również: Kiedy wymieniać świece?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zatem pamiętajmy, że choć współczesnemu nowemu silnikowi wysokie obroty nie szkodzą, to skrzynia biegów, sprzęgło, czy układ chłodzenia, są jeszcze „świeże” i wypada na nie uważać. Podobnie z czujnikami, sondami i elektroniką, która może się „układać” nawet przez kilka tygodni podczas jazdy w różnych warunkach.

Jak najlepiej zachowywać się podczas pierwszych kilometrów w nowym aucie? Przez pierwsze 1000 kilometrów nie należy wykorzystywać możliwości auta w ponad 70 procentach jego możliwości. Kolejne 2 tysiące to jazda na najwyżej 80 procent, a następnie stopniowo zwiększamy obciążenia.

Dbałość kosztuje, czyli czy warto robić przegląd zerowy?

Docieranie i wymiana oleju już po 3,5 do 5 tysięcy kilometrów nie jest koniecznością, a jedynie wskazówką, która może przyczynić się by jednostka silnikowa, ale też skrzynia biegów i przeniesienie napędu przetrwały jak najdłużej.

Zobacz również: Jak naprawić połączenia elektryczne?

Czy warto? Koszt wymiany oleju z robocizną nie powinien przekroczyć 300 PLN, a zyskujemy pewność, że z naszym autem wszystko jest w porządku i kolejne 30 tysięcy kilometrów najprawdopodobniej nie będziemy patrzeć na mechanika. Konkretny wybór robic czy nie to jednak kwestia czysto indywidualna. Obowiązku nie ma.

Wyjątki, które potwierdzają regułę

Pamiętajmy, że brak obowiązku docierania nie dotyczy topowych usportowionych modeli większości marek. BMW w autach firmowanych logo „M”, czy Porsche w serii RS zalecają specjalne obchodzenie się z autem nawet przez pierwsze 10 tysięcy kilometrów!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA