REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Magdalena Jakubowska
W momencie zderzenia pasy bezpieczeństwa przejmują energię kinetyczną ciała kierowcy (pasażera) i przekazują ją w punktach mocowania do konstrukcji samochodu. Fot. Fotolia
W momencie zderzenia pasy bezpieczeństwa przejmują energię kinetyczną ciała kierowcy (pasażera) i przekazują ją w punktach mocowania do konstrukcji samochodu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Konstruktorzy samochodów dążą do zapobiegania negatywnym skutkom wypadków. Samochody wyposażane są w elementy minimalizujące obrażenia, jakich można doznać podczas wypadku, konstruowane są przede wszystkim z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W momencie zderzenia pasy bezpieczeństwa przejmują energię kinetyczną ciała kierowcy (pasażera) i przekazują ją w punktach mocowania do konstrukcji samochodu. Amortyzują więc silne uderzenia i powstrzymują kierowcę (pasażera) od uderzenia o przód kabiny.

REKLAMA

Rodzaje pasów bezpieczeństwa

Mamy trzy rodzaje pasów bezpieczeństwa. Najbardziej rozpowszechnione są pasy trzypunktowe ramieniowo (piersiowo) – biodrowe. Stosowane są one na przednich i tylnych siedzeniach. Drugim rodzajem pasów jest dwupunktowe kotwiczenie pasów biodrowych. Stosuje się je najczęściej dla środkowego pasażera tylnego siedzenia. 

Ponadto stosowane są napinacze pasów bezpieczeństwa poprawiające skuteczność ich działania. Zadaniem napinacza jest zlikwidowanie wydłużenia się taśmy pasa, występującego na skutek naporu siły bezwładności ciała i niedopuszczenie do zetknięcia się osoby jadącej z elementami wnętrza nadwozia.

Zobacz też: Jak jeździć, by nie uszkodzić podwozia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do niedawna powszechnie stosowane były tzw. statyczne pasy bezpieczeństwa. Podtrzymywały one ciało, ale ograniczały swobodę ruchów. Obecnie stosuje się wyłącznie pasy bezwładnościowe. Wyposażone są one w zwijacza taśmy, który umożliwia swobodne ruchy, dopiero po wystąpieniu dużej siły bezwładności, w wyniku gwałtownego napięcia pasa, następuje blokada rolki zwijacza.

Dlaczego jeździmy bez pasów?

Wielu kierowców nie spodziewa się, że może ulec wypadkowi, pozbawieni są wyobraźni i nie widzą sensu w zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Wydaje się, że np. na drodze osiedlowej nie może zdarzyć się wypadek, niestety takie sytuacje się zdarzają i kierowca nie zapięty pasami bezpieczeństwa może ponieść obrażenia jadąc nawet z niewielką prędkością.

Dlaczego warto zapinać pasy?

Pasy bezpieczeństwa są jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodów. Zapięcie ich trwa tylko sekundę, a może okazać się nieocenione podczas kolizji lub wypadku. Zapinanie pasów jest szczególnie ważne w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne. Nawet podczas małej stłuczki , gdy nie zapniemy pasów, możemy być narażeni na obrażenia głowy ze strony poduszki.

Zobacz też: Jak wymienić przednie pasy bezpieczeństwa?

Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Po ustawieniu fotela do odpowiedniej pozycji należy zapiąć pas bezpieczeństwa. Jeżeli są to pasy bezwładnościowe, należy włożyć klamrę i sprawdzić, czy zaskoczyła, a następnie naciągnąć pas tak, aby trzymał się dość mocno. Należy pamiętać, aby dolną część pasa ustawić jak najniżej kości miednicy. Takie ustawienie pasa zabezpieczy przed uszkodzeniami wewnętrznymi podczas wypadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA