REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

Kajetan Puszek
Bez względu czy wybieramy się do Armenii na urlop czy przejeżdżamy tranzytem, do przekroczenia granicy potrzebna jest nam wiza; fot. Newspress
Bez względu czy wybieramy się do Armenii na urlop czy przejeżdżamy tranzytem, do przekroczenia granicy potrzebna jest nam wiza; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

U stóp Małego Kaukazu, przy granicy z Gruzją i Azerbejdżanem, rozciąga się kraj ze stolicą w Erewanie. Na jego teren można dostać się samochodem przez granicę z Azerbejdżanem. Jeśli będziemy chcieli udać się do Republiki Górskiego Karabachu, to musimy zdawać sobie sprawę, że nie zostaniemy wpuszczeni na teren Azerbejdżanu z pieczątką wizową tej enklawy.

Bez względu czy wybieramy się do Armenii na urlop czy przejeżdżamy tranzytem, do przekroczenia granicy potrzebna jest nam wiza. Można ją wyrobić za cenę 50 $ w Ambasadzie Armenii w Warszawie, na lotnisku w Erewanie lub na granicy z Gruzją lub Iranem. Musimy pamiętać, że przejścia graniczne z Turcją i Iranem są zamknięte. Wiza zezwala na legalne przebywanie na terytorium Armenii przez 21 dni. Jeśli zechcemy pozostać dłużej w tym kraju, przedłużenia możemy dokonać w Oddziale Wiz i Rejestracji Cudzoziemców (OWIR) w Erewanie.

REKLAMA

Przepisy drogowe

Armenia wymaga od obcokrajowców posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność z racji niestosowania się do przepisów przez lokalnych kierowców. Częste kontrole policyjne mogą stać się zmorą naszej wycieczki objazdowej po kaukaskim kraju i powodem naginania obowiązujących przepisów przez funkcjonariuszy. Powodem tego jest płacenie częstych i nie zawsze uzasadnionych mandatów.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Botswanie?

Drogi są w miarę dobrym stanie, nie licząc sieci dróg lokalnych, na których normą jest brak oznakowania i słaby stan techniczny. Tak jak w Kazachstanie czy Mongolii, realnym zagrożeniem jest bydło przechadzające po drogach. Baza noclegowa jest bardzo słabo rozwinięta, jednak ceny pokoi w obliczu marnej konkurencji, dość wygórowane. Koszt pokoju za dobę to wydatek od 50-100 $. Republika Górskiego Karabachu jest przedmiotem sporu między Armenią a Azerbejdżanem i do przekroczenia granicy potrzebna nam będzie wiza.

Co warto zobaczyć ?

Armenia to kraina położona u stóp Małego Kaukazu, której większą powierzchnię zajmuje jezioro Sewan. Jest to jedno z najwyżej położonych jezior na Kaukazie (1916 m.n.p.m.). Na jego północno-zachodnim brzegu, koło miasta Sewan, znajduje się słynny klasztor Sewanawank. Państwo graniczy z Gruzją, Azerbejdżanem, Iranem i Turcją. W Erewanie warto zobaczyć m.in. Muzeum Ludobójstwa, Narodową Galerię Sztuki, Państwowe Muzeum Historii Armenii itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA