REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Krecie?

Kajetan Puszek
Grecka wyspa Kreta, kusi polskich turystów od lat; Fot. Newspress
Grecka wyspa Kreta, kusi polskich turystów od lat; Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Kreta – jedna z malowniczych wysp greckich to miejsce turystycznych pielgrzymek od wielu lat. Nie dajmy się zaskoczyć krętym górskim drogom i w większości nieczynnym fotoradarom na drodze szybkiego ruchu – New National Road.

Przepisy drogowe

Północna cześć wybrzeża kreteńskiego charakteryzuje się dużą siecią asfaltowych dróg, którymi dojedziemy nawet do najmniejszych miejscowości. Nawierzchnia czasem może budzić nasze wątpliwości. Polskim kierowcom na pewno trudno będzie się przyzwyczaić do wąskich dróg, które wymagają od kierowców wysokich umiejętności. Kręte górskie drogi bywają dość niebezpieczne, ograniczane są energochłonnymi lub betonowymi słupkami.

REKLAMA

Zobacz też: Przepisy drogowe w Grecji

REKLAMA

Obowiązkowe jest przemieszczanie się samochodem w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Wymagane wyposażenie pojazdu to: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy. Rzeźba bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Przepisy greckie zabraniają rozmawiania przez telefon komórkowy w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego.

Dzieci powyżej 3. roku życia, mające nawet powyżej 150 cm wzrostu, nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu, tylko w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów foteliku. Na Krecie nie ma obowiązku jazdy na światłach w dzień. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,25 promila.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Belgii?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policja może karać kierowców mandatami w wysokości od 32-624,5 euro za jazdę pod wpływem alkoholu. Do tego grozi nam zatrzymanie prawa jazdy od 3-6 miesięcy, a nawet aresztem do 2 miesięcy. Za jazdę bez pasów bezpieczeństwa dostaniemy 83 euro mandatu, a nieprawidłowe parkowanie to wydatek rzędu 34-65 euro. Mandaty najczęściej przyznawane są za złe parkowanie, więc jeśli zostaniemy takowym ukarani, to najlepiej uregulować należność na najbliższym posterunku policji. Istnieje wówczas cień szansy na zapłacenie połowy żądanej kwoty.

Na drodze szybkiego ruchu (New National Road ) ustawionych jest kilkadziesiąt fotoradarów, jednak od 2010 roku większość z nich jest nieczynna. Sporadycznie ustawione są kontrole drogowe przy przelotowej drodze. Należy uważać na białe Skody Octavie I - są to cywilne radiowozy z umieszczonymi w zderzakach fotoradarami.

Zwyczaje drogowe na Krecie

Na drodze szybkiego ruchu warto korzystać z pasa awaryjnego, nawet jeśli poruszamy się z dużą szybkością. Niektóre samochody i motocykle osiągają na tej arterii dużo bardziej zawrotne prędkości (do 300 km/h). Światłami awaryjnymi sygnalizuje się nieprzewidywany manewr, np. parkowanie w niedozwolonym miejscu, nagły skręt w prawo itd. Należy wyzbyć się zwyczaju wyniesionego z kraju, mianowicie mruganie światłami nie oznacza na Krecie podziękowania.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Atrakcje

Największe atrakcje wyspy to relikty kultury minojskiej, czyli pałace w Knossos, Fajstos, Malii i Kato Zakros. Warto zobaczyć pozostałości archeologiczne w Gortynie czy wąwóz Samaria. Piaszczyste plaże usytuowane nad Morzem Śródziemnym, nad nimi rozciągający się masyw górski Psiloritis z najwyższym szczytem, to atuty najbardziej wysuniętej na południe greckiej wyspy. Życzliwość mieszkańców, bogata oferta życia nocnego oraz rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że wypoczynek na wyspie jest bardzo atrakcyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA