Kiedy kierowca przechodzi badanie psychologiczne?
REKLAMA
REKLAMA
Badaniu psychologicznemu, które przeprowadzane jest w celu orzeczenie istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem podlega:
REKLAMA
REKLAMA
1. kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajem;
2. kierujący pojazdem silnikowym skierowany, w drodze decyzji, przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli:
a. kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu,
b. przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1;
3. kierujący będący sprawcą wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny;
4. kierujący skierowany przez lekarza, jeżeli w wyniku badania lekarskiego stwierdzona zostanie konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego;
5. osoba skierowana przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest ona przewidziana do szkolenia na kierowcę na potrzeby wojska;
6. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, cofniętego ze względu na istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.
Instruktor, egzaminator oraz kierowca pojazdu uprzywilejowanego oraz kierujący tramwajem podlegają kontrolnym badaniom psychologiczny co 5 lat do ukończenia 65. roku życia, a później – corocznie.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Na czym polega badanie psychologiczne?
Badania przeprowadzane są przez uprawnionego do orzekania psychologa w pracowni psychologicznej.
W pierwszej kolejności psycholog sprawdza tożsamość osoby badanej, a następnie przeprowadza badanie, które obejmuje ocenę:
1. cech osobowości;
2. sprawności intelektualnej;
3. sprawności psychofizycznej.
Po przeprowadzeniu badania, psycholog wydaje orzeczenie, w którym stwierdza istnienie lub brak przeciwwskazań natury psychologicznej do prowadzenia pojazdów.
Osoba badana, która nie zgadza się z treścią orzeczenia, może w terminie 14 dni od jego otrzymania, wnieść odwołanie (przez pracownię psychologiczną, w której była badana).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.