REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Alfa Romeo 164: wymiana przedniego wahacza


Uszkodzony wahacz znacznie pogarsza komfort jazdy i przyczynia się do szybszego zużycia innych elementów zawieszenia. W poradniku tym pokażemy jak wymienić wahacz w Alfie Romeo 164.

Alfa Romeo 156: demontaż pompy paliwa

Kiedy stwierdzimy, że nasza pompa paliwa wymaga wymiany, należy jak najszybciej do tego przystąpić. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie i szybko wyjąć pompę paliwa.

Alfa Romeo 156: wymiana znaczka na masce


Wyblakły znaczek na przednim grillu Alfy Romeo 156 nie wygląda najlepiej. Jest to jeden z elementów, który od razu rzuca się w oczy.

Alfa Romeo 156: wymiana przegubu wewnętrznego


Występujące drgania całego samochodu podczas przyspieszania mogą świadczyć o zużytym przegubie wewnętrznym. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany przegubu wewnętrznego Alfie Romeo 156 1.6 TS.

REKLAMA

Chevrolet Captiva - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Chevrolet Captiva dostępny jest tylko w trzech wersjach silnikowych. Wersje wyposażeniowe również są trzy, dylematów zatem nie ma zbyt wiele.

Test Nissan Micra - tylko dla mieszczuchów


Pierwsza generacja Nissana Micry zadebiutowała w październiku 1982 roku.  Zastąpiła wysłużonego Datsuna/Nissana Cherry. Od początku Micra zyskała dużą popularność, której ukoronowaniem było przyznanie tytułu auta roku 1993 (dla II generacji). W moim przekonaniu było to wyróżnienie w pełni zasłużone.

Jak często pobierać dane z tachografu i karty kierowcy

Nowe przepisy: 1 grudnia 2010 r weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie częstotliwości pobierania danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców oraz warunków przechowywania tych danych (Dz.U. Nr 215, poz. 1410)

Kogo obowiązują przepisy o czasie pracy kierowców

Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.

REKLAMA

Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne ograniczenia dla młodych kierowców. Poza wprowadzeniem dwuletniego okresu próbnego, obowiązkiem oznaczenia samochodu zielonym listkiem, ustawa przewiduje także limit 50 km/h w obszarze zabudowanym, który będzie obowiązywał młodego kierowcę także w nocy.

Jakie uszkodzenia samochodu mogą spowodować zwierzęta?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele uszkodzeń naszego samochodu może być spowodowanych przez towarzyszące od zawsze człowiekowi, zwierzęta.

Jak wybrać głośniki do samochodu?

Dla wielu kierowców jednym z najważniejszych udogodnień w samochodzie jest nagłośnienie. Jak zatem wybrać głośniki do naszego samochodu, żeby móc cieszyć się dobrym dźwiękiem i nie przepłacić?

Jak obsługiwać nowoczesne układy hamulcowe?

Jeszcze do niedawna wiele prac związanych z obsługą hamulców w samochodach osobowych było możliwe do wykonania przez średnio doświadczonego mechanika, a nawet przez samego posiadacza pojazdu. Postęp w konstrukcji układów hamulcowych sprawił, że nawet tak prosta czynność jak wymiana klocków hamulcowych wymaga wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi.

Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?

Przez wiele lat Fiat nie miał w swojej ofercie niewielkiego silnika wysokoprężnego, który doskonale pasowałby do szerokiej gamy małych samochodów, z których słynie włoski producent.

Co zrobić, gdy utracimy kluczyk do samochodu?


Bez kluczyka nie jesteśmy w stanie ani otworzyć, ani tym bardziej uruchomić samochodu. Czasami jednak zdarza się, że kluczyk zostanie nam skradziony lub po prostu go zgubimy lub przypadkowo zniszczymy.

Kiedy należy wymienić katalizator?

Trójfunkcyjny reaktor katalityczny, zwany potocznie katalizatorem, spełnia w samochodzie bardzo ważną funkcję, jaką jest oczyszczanie spalin z węglowodorów, tlenku węgla oraz tlenków azotu. Katalizator jest częścią kosztowną i wbrew pozorom łatwo go uszkodzić.

Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Awaria lub zużycie części samochodu nie jest jednoznaczna z trafieniem jej do kosza lub na złom. Niektóre podzespoły można poddać zabiegowi regeneracji, co niższym kosztem niż wymiana, przywróci je do stanu fabrycznego.

Jak poznać powypadkowy samochód?

Większość używanych samochodów oferowanych do sprzedaży jest reklamowane jako bezwypadkowe. Co dzień jednak widzimy na drogach mnóstwo większych lub mniejszych kolizji. Auta, które w nich uczestniczyły, często po niechlujnej naprawie wracają na rynek wtórny jako bezwypadkowe „igiełki”.

Jak eksploatować silniki 1,9 JTD/Multijet?


Silniki Diesla o pojemności 1,9 litra należą do najbardziej udanych jednostek napędowych Fiata ostatnich dwudziestu lat oraz do czołówki jednostek wysokoprężnych wszystkich marek.

Fiat Stilo JTD - wymiana lewej poduszki silnika


Użytkownikom Fiata Stilo z silnikiem Diesla często doskwierają drgania jednostki napędowej, które przenoszą się na nadwozie. Aby znacznie zmniejszyć ich natężenie, warto wymienić poduszkę silnika od strony skrzyni biegów na część nowego typu, o lepszym tłumieniu drgań.

Jak poprawnie rozliczać usługi transportowe

Jakie są zasady rozliczeń VAT dla usług transportowych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT? W jaki sposób i w jakim terminie prawidłowo wystawić fakturę „handlową” bez VAT? Jak udokumentować (potwierdzić) prawo do odliczenia VAT przy zakupie towarów i usług związanych z usługami transportowymi?

Kalendarz imprez motoryzacyjnych 2011

Kalendarz imprez motoryzacyjnych na 2011 rok jest bardzo napięty. Każdy miłośnik motoryzacji znajdzie w nim coś dla siebie. W poniższym zestawieniu prezentujemy daty najciekawszych imprez motoryzacyjnych, które odbędą się w 2011 roku w Polsce. Będzie się działo.

Volkswageny Golf i Passat najpopularniejsze w Internecie


Volkswagen Golf został wybrany Internetowym Samochodem Roku 2010 w kategorii samochodów używanych. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Volkswagen Passat.

Piotr Wojnarowicz w PEKAES S.A.

Nowym dyrektorem logistyki w PEKAES S.A jest Piotr Wojnarowicz. To manager znany w branży z zarządzania firmami specjalizującymi się w kompleksowej logistyce oraz w rozwijaniu sieci dystrybucyjnych. Jego podstawowym zadaniem w PEKAES jest wzmocnienie i rozwijanie obszaru usług logistycznych.

Kiedy kierowca przechodzi badanie psychologiczne?

Niekiedy, oprócz badań lekarskich kierowca poddawany jest badaniom psychologicznym. W jakich sytuacjach ma to miejsce? Na czym polegają tego typu badania?Kto podlega badaniom psychologicznym?

Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?

Wiosną coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, częściej wyjeżdżamy na weekendy za miasto, dlatego po okresie zimowym warto pojechać z naszym autem na stację serwisową, sprawdzić jego stan po zimie i przygotować go na nadchodzącą wiosnę i lato.

Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Autostrady i trasy szybkiego ruchu budowane są, abyśmy mogli podróżować bezpiecznie, szybko i bez stresu. Z tego względu, podróżując po autostradzie, powinniśmy zachowywać się tak, aby nie powodować zagrożenia oraz nie tamować ruchu, po prostu podróżować bezpiecznie i szybko. Autostrady i trasy szybkiego ruchu są miejscem, gdzie „wolno” nie zawsze znaczy bezpieczniej.

Jak jechać w korku? Jak go najlepiej pokonać?

Jazda w korku jest nieunikniona w dużych aglomeracjach. Codziennie jesteśmy narażeni na stres związany z jazdą w korku. Niestety, nie ma sposobu na jego szybkie pokonanie, ale możemy ułatwić sobie i innym jazdę stosując kilka prostych zasad.

Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Konstruktorzy samochodów dążą do zapobiegania negatywnym skutkom wypadków. Samochody wyposażane są w elementy minimalizujące obrażenia, jakich można doznać podczas wypadku, konstruowane są przede wszystkim z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jak jeździć z ESP?

ESP, czyli Elektroniczna Kontrola Toru Jazdy, to układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu.

Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Zmiana biegów wydaje się czynnością prostą i mechaniczną. Jeżeli jednak chcemy szybko wykonywać manewry i poruszać się po drogach, to powinniśmy umieć szybko zmieniać biegi.

Jak jeździć bezpiecznie z dzieckiem?

Podróż samochodem to dla dziecka dobra zabawa, ale również stres. Jadąc z dzieckiem trzeba zadbać nie tylko o jego komfort, ale także bezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie hamować samochodem z ABS?

ABS to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania. Wyposażone w niego są obecnie wszystkie auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.

Jak dbać o opony w samochodzie?

W jaki sposób można zadbać o opony w samochodzie? Jakie wpływ na ich stan ma styl jazdy czy sposób ich przechowywania?

Opony w samochodzie: jak o nie dbać?

Opony to ważny element bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę i jak je użytkować, aby zawsze były w dobrym stanie?

Jak wybrać żarówkę do samochodu?

Przepisy prawa określają pobór prądu, geometrię żarnika oraz wszelkie parametry świetlne. Dzięki temu dowolna żarówka odpowiedniego typu pasuje do różnych aut. Wiele żarówek sprzedawanych masowo w zwykłych sklepach i hipermarketach nie nadaje się do użytku. Tylko markowe żarówki z bezbarwną bańką świecą najjaśniej i są bardziej trwałe niż niebieskie.

Bezpieczne podróżowanie po zmroku

Kiedy droga jest dobrze oświetlona, kierowca widzi lepiej i wcześniej zauważy wszelkie przeszkody na drodze. Poza tym lepsze oświetlenie pozwala na dokładniejsze określenie dystansu pomiędzy pojazdami.

Za cofanie licznika - za kratki

Rząd zabiera się za walkę z nieuczciwymi handlarzami samochodów. Cofanie licznika ma być traktowane jak przestępstwo.

Jak prawidłowo rozliczyć import towarów

Jak prawidłowo rozliczyć import towarów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz księgach rachunkowych? Pod jaką datą ująć dokument SAD oraz fakturę w księgach podatkowych (zapisy dokonywane do 20 dnia miesiąca następnego), a pod jaką w księgach rachunkowych (poprzednie okresy rozrachunkowe są zamknięte) oraz jaki zastosować kurs do przeliczenia wartości faktury przy prowadzeniu tych ewidencji? Jak rozliczyć różnice kursowe, skoro zapłata następuje przed ujęciem kosztu w księgach?

Jak rozliczać transakcje przy pobieraniu materiałów z magazynu konsygnacyjnego

Towary handlowe nabywamy od dostawcy unijnego. Ponieważ skala współpracy jest dość duża, rozważamy możliwość zorganizowania składu konsygnacyjnego w Polsce dla towarów unijnego dostawcy. Jak w takim przypadku powinny być rozliczane transakcje zakupu? Czy można dokonywać rozliczeń „pobranych” z magazynu towarów zbiorczo na koniec miesiąca czy każdorazowo? Jak ewidencjonować zmiany stanów magazynowych, jeśli to nasza firma będzie obsługiwała magazyn konsygnacyjny? Czy towary w nim zgromadzone będą ujmowane w naszych księgach?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

U stóp Małego Kaukazu, przy granicy z Gruzją i Azerbejdżanem, rozciąga się kraj ze stolicą w Erewanie. Na jego teren można dostać się samochodem przez granicę z Azerbejdżanem. Jeśli będziemy chcieli udać się do Republiki Górskiego Karabachu, to musimy zdawać sobie sprawę, że nie zostaniemy wpuszczeni na teren Azerbejdżanu z pieczątką wizową tej enklawy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe w Niemczech. Poza syntezą przepisów drogowych podajemy informacje o głównych ośrodkach miejskich, które można zwiedzać samochodem, przemieszczając się doskonałymi autostradami.

Niezależni przewoźnicy kolejowi chcą naprawy kolei

Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych wystosował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym domaga się naprawy polskiej kolei - poinformował prezes zarządu związku Rafał Milczarski. Związek chce m.in. wydzielenia PKP PLK z Grupy PKP oraz reform.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ibizie?

Najbardziej gorąca wyspa z archipelagu Balearów, na której trwa niekończąca się impreza. Widok wybrzeża i wzgórz porośniętych figowcami i migdałowcami najlepiej oglądać z samochodu. Tylko wcześniej dowiedzmy się, jakie przepisy i zwyczaje drogowe panują na hiszpańskiej wyspie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Krecie?

Kreta – jedna z malowniczych wysp greckich to miejsce turystycznych pielgrzymek od wielu lat. Nie dajmy się zaskoczyć krętym górskim drogom i w większości nieczynnym fotoradarom na drodze szybkiego ruchu – New National Road.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mongolii?

Po Wielkim Stepie Mongolskim najlepiej poruszać się jeepem, tej przyjemności można zaznać wypożyczając go w Ułan Bator lub wziąć udział w ekspedycji zorganizowanej w Polsce. W ojczyźnie Czyngis Chana warunki drogowe nie należą do najlepszych, zadziwiają natomiast bezkresne stepy, czy ogromne wydmy pustyni Gobi.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tajlandii?

Tajlandię, „mekkę orientu”, odwiedzaną tłumnie przez turystów zwiedzać można autem, gdyż dobrej jakości drogi są w Bangkoku i innych częściach kraju. Sam wylot do Tajlandii łączy się ze sporą ilością formalności. Podczas wypożyczenia samochodu, należy zachować szczególną ostrożność, w związku z barierami językowymi i możliwością oszustwa bądź kradzieży paszportu.

Co zrobić, jeśli kupiliśmy uszkodzone auto „bezwypadkowe”?

Co zrobić, jeśli kupiliśmy auto "bezwypadkowe", a okazało się, że brało udział w stłuczce? Jedną z możliwości jest uchylenie się od skutków własnego świadczenia woli. Takie wyjście istnieje m.in. w sytuacji, gdy oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu.

Kłamstwo zgodne z prawem: „bezwypadkowe” auto z ogłoszenia może być bite

„Bezwypadkowe auto od pierwszego właściciela” czytamy w ogłoszeniu. Po kupnie okazuje się, że auto nosi oznaki napraw pokolizyjnych. Jednak sprzedający wcale nie rozminął się z prawdą. Dlaczego tak jest?

Siedzenia od Mitsubishi miękkie jak bawełna

Mitsubishi Motors Corporation stworzyło nowy materiał łączący w sobie politereftalan etylenu (PET) i bawełnę. W ten sposób koncern chce osłabić efekt globalnego ocieplenia i oszczędzać rezerwy ropy naftowej.

Kia Optima: pierwszy zdobywca pięciu gwiazdek

W testach zderzeniowych amerykańskiej organizacji NHTSA, Kia Optima uzyskała najlepsze oceny – pięć gwiazdek. To już kolejny tegoroczny sukces Kii Optimy w testach bezpieczeństwa.

REKLAMA