Rejestracja pojazdu objętego współwłasnością
REKLAMA
REKLAMA
Samochód jako współwłasność
To jak postąpimy przy rejestracji samochodu zależy również od sposobu w jaki samochód stał się współwłasnością. Z jednej strony samochód może stać się współwłasnością, jeżeli zostanie kupiony przez dwie osoby. Z drugiej strony może się to też stać na podstawie darowizny udziału w pojeździe.
REKLAMA
Ten drugi sposób jest też najpopularniejszy. Przede wszystkim to dogodny sposób na zdobycie zniżek dla młodego kierowcy. Przykładowo samochód należący do ojca, w drodze umowy darowizny staje się współwłasnością dotychczasowego właściciela i jego syna.
W takim przypadku jednak samo zawarcie umowy darowizny nie wystarczy. Konieczne jest również podjęcie szeregu kroków, takich jak opłacenie (jeżeli jest wymagane) podatku od spadków i darowizny. Po drugie trzeba będzie udać się do Wydziału Komunikacji i dokonać niezbędnych zgłoszeń.
Podatek
Nie zawsze w przypadku darowizny podatek będzie musiał być opłacony. Z podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny (I grupa podatkowa, np. współmałżonek, rodzic, dziecko), dopisani jako współwłaściciele. W przypadku dopisania osoby spoza najbliższej rodziny (kuzyn, kolega), należy wpłacić podatek wynoszący 2% od wartości obciążenia.
Zobacz serwis: Podatki
Rejestracja
Po opłaceniu podatku pozostanie już wizyta w Wydziale Komunikacji. Trzeba pamiętać by zabrać ze sobą dowody osobiste obu współwłaścicieli, kartę pojazdu (o ile została wydana), dowód rejestracyjny, polisę OC, akt darowizny i dowód własności pojazdu. Urzędnik, na podstawie dostarczonych dokumentów, dopisze do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela.
Zobacz serwis: Rejestracja pojazdów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.