REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Meksyku?

Kajetan Puszek
W Meksyku możemy wynająć samochód w wypożyczalni lub podróżować własnym, fot. Jeep
W Meksyku możemy wynająć samochód w wypożyczalni lub podróżować własnym, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Podróżowanie po autostradach jest płatne. Wynajem samochodu odbywa się na podstawie polskiego prawa jazdy, lecz musimy pamiętać, że w razie wypadku należy liczyć się utrudnieniami prawnymi. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami Meksyku.

Podstawowe przepisy

Na podstawie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy jesteśmy uprawnieni do bezwizowego pobytu w Meksyku do 180 dni. Podczas podróży samolotem jesteśmy zobowiązani do wypełnienia formularza imigracyjnego FMI, który musi być popieczętowany przez urzędnika służb migracyjnych na pierwszym międzynarodowym lotnisku. Przy przelocie przez teren USA, musimy posiadać wizę tranzytową do tego kraju. Przekraczanie granicy drogą lądową wiąże się z opłatą – 25 $, morską – 5 $. Podróżowanie samolotem nie wymaga dodatkowej opłaty, jest ona wliczona w cenę biletu.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turkmenistanie?

REKLAMA

W Meksyku możemy wynająć samochód w jednej z wypożyczalni lub podróżować własnym sprowadzanym z Polski. Biura wypożyczalni znajdują się w hotelach 5-gwiazdkowych oraz na lotniskach. Wynajmu można dokonać na podstawie polskiego prawa jazdy, jednak bez międzynarodowej wersji dokumentu możemy mieć problemy z policją. Do wynajmu potrzebna jest karta kredytowa, która stanowi formę zabezpieczenia. Kaucje za auta wynoszą w zależności od modelu, od 500 do 1000 $. Przed wypożyczeniem należy sprawdzić czy samochód posiada odpowiednie wyposażenie.

Aby przewieźć własny samochód należy wypełnić formularz na granicy, uiszczając opłatę. Dokument można wypełnić za pośrednictwem strony internetowej : www.banjercito.com.mx lub www.aduanas.sat.gob.mx.

Drogi w Meksyku dzielą się na autostrady, drogi szybkiego ruchu oraz drogi drugorzędne. Autostrady są płatne i opłaty wynoszą od 20 do 120 pesos ( 1,7 – 10 $ ). Należy zachować potwierdzenie opłaty, które jednocześnie pełni rolę ubezpieczenia OC w razie uczestnictwa w wypadku niespowodowanego z naszej winy. W skład tego ubezpieczenia wchodzą szkody w infrastrukturze i w pojazdach oraz opieka medyczna poszkodowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Poruszanie się meksykańskimi autostradami jest komfortowe za sprawą krótszego czasu jazdy oraz lepszych warunków drogowych. Ponadto jesteśmy pod opieką tzw. Zielonych Aniołów (Angeles Verdes), jednostki rządowej, która udziela pomocy na terytorium autostrad. Ich jurysdykcja nie obejmuje dróg szybkiego ruchu. Zagrożeniem na tychże właśnie drogach i na większości krajowych są bawiące się przy drogach dzieci oraz zwierzęta wybiegające na jezdnię. Prowadzenie nocą może być niebezpiecznie poza głównymi drogami, dlatego należy starać się prowadzić podczas dnia.

W Meksyku ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi od 30 – 70 km/h, na niezabudowanym od 80 – 110 km/h. Obowiązuje ruch prawostronny.

Atrakcje

Jedna z największych aglomeracji na świecie, jednocześnie stolica państwa to Meksyk. Przeludnione miasto jest wizytówką kraju i poza niepowtarzalnym klimatem i muzeum antropologicznym można poznać w nim latynoską kulturę. Najbogatszym miastem Meksyku jest Monterrey. Puerto Escondido to kurort, w którym panują doskonałe warunki dla surferów.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA