REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indiach?

Kajetan Puszek
Na drogach Indii panuje totalny chaos, fot. Fotolia
Na drogach Indii panuje totalny chaos, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Indie to przepiękny kraj, w którym chaos na drogach rekompensuje architektura Bombaju, majestatyczność Agry czy bengalski charakter Kalkuty. Po tym państwie będziemy poruszać się w ruchu lewostronnym.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę z Indiami należy posiadać paszport ważny co najmniej 12 miesięcy oraz mieć wizę, którą można wyrobić w konsulacie lub na lotnisku. Jej koszt wynosi 80 $. Na wizę będziemy czekać od dwóch dni do dwóch miesięcy. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?

REKLAMA

Na terenie Indii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązuje ruch lewostronny. Hindusi nie przestrzegają drogowych przepisów, sporą cześć użytkowników ruchu drogowego stanowią duże samochody ciężarowe. Na skrzyżowaniach nie obowiązuje zasada prawej strony, w praktyce funkcjonuje prawo „silniejszego” i „szybszego”. Na trasach między stanami dochodzi do częstych kolizji, należy liczyć się z konfliktami z miejscową ludnością w razie gdy ofiarami wypadków jest człowiek bądź krowa.

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu dla cudzoziemców. Jedynie wjazd do kilku stanów tj. Sikkim, Arunchal Pradesz, Negaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów wymaga specjalnego zezwolenia wydawanego z ramienia przedstawicielstw stanowych. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, 100 km/h – poza terenem zabudowanym, a 80 km/h na autostradach.

Główne ośrodki

Stolica New Delhi to trzecie pod względem wielkości miasto Indii. Znajduje się tu jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych, główny ośrodek sieci komunikacyjnej północnej części kraju oraz naczelne budynki administracji państwowej. W New Delhi odnajdziemy wiele meczetów i fortów, które są pamiątką po tym jak w XVII wieku znajdywała się tam stolica muzułmańskich Indii. W mieście panuje duże zanieczyszczenie powietrza, lecz mimo tego królują w nim niezapomniane zabytki i zapierające dech w piersiach widoki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

W Agrze położonej nad rzeką Jamuną wnosi się największy symbol kraju – świątynia Tadż Mahal. Mauzoleum umiejscowione jest we wschodniej części miasta nad Dźamuną. Agra w 1526 roku została ustalona stolicą Państwa przez Babura, jednego z władców mongolskich.

W Kalkucie, kulturalnej stolicy kraju, wnosi się najwięcej zabytków architektonicznych pochodzących z czasów brytyjskich. W mieście znajdziemy potężne wpływy bengalskie.

Bombaj (Mumbaj) to z trzecie, najludniejsze miasto świata i największe miasto kraju. Tutaj znajduje się stolica finansowa i gospodarcza Indii oraz mieści się siedziba wytwórni filmowej Bollywood. Poza architekturą miejską warto zobaczyć w nim Gate of India oraz dworzec kolejowy Victoria. Godzinę drogi promem od Bombaju uplasowana jest wysepka Elephanta Caves, na której znajduje się świątynia poświęcona Shivie.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA