Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indiach?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe przepisy
Aby przekroczyć granicę z Indiami należy posiadać paszport ważny co najmniej 12 miesięcy oraz mieć wizę, którą można wyrobić w konsulacie lub na lotnisku. Jej koszt wynosi 80 $. Na wizę będziemy czekać od dwóch dni do dwóch miesięcy. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?
REKLAMA
Na terenie Indii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązuje ruch lewostronny. Hindusi nie przestrzegają drogowych przepisów, sporą cześć użytkowników ruchu drogowego stanowią duże samochody ciężarowe. Na skrzyżowaniach nie obowiązuje zasada prawej strony, w praktyce funkcjonuje prawo „silniejszego” i „szybszego”. Na trasach między stanami dochodzi do częstych kolizji, należy liczyć się z konfliktami z miejscową ludnością w razie gdy ofiarami wypadków jest człowiek bądź krowa.
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu dla cudzoziemców. Jedynie wjazd do kilku stanów tj. Sikkim, Arunchal Pradesz, Negaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów wymaga specjalnego zezwolenia wydawanego z ramienia przedstawicielstw stanowych. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, 100 km/h – poza terenem zabudowanym, a 80 km/h na autostradach.
Główne ośrodki
Stolica New Delhi to trzecie pod względem wielkości miasto Indii. Znajduje się tu jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych, główny ośrodek sieci komunikacyjnej północnej części kraju oraz naczelne budynki administracji państwowej. W New Delhi odnajdziemy wiele meczetów i fortów, które są pamiątką po tym jak w XVII wieku znajdywała się tam stolica muzułmańskich Indii. W mieście panuje duże zanieczyszczenie powietrza, lecz mimo tego królują w nim niezapomniane zabytki i zapierające dech w piersiach widoki.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?
W Agrze położonej nad rzeką Jamuną wnosi się największy symbol kraju – świątynia Tadż Mahal. Mauzoleum umiejscowione jest we wschodniej części miasta nad Dźamuną. Agra w 1526 roku została ustalona stolicą Państwa przez Babura, jednego z władców mongolskich.
W Kalkucie, kulturalnej stolicy kraju, wnosi się najwięcej zabytków architektonicznych pochodzących z czasów brytyjskich. W mieście znajdziemy potężne wpływy bengalskie.
Bombaj (Mumbaj) to z trzecie, najludniejsze miasto świata i największe miasto kraju. Tutaj znajduje się stolica finansowa i gospodarcza Indii oraz mieści się siedziba wytwórni filmowej Bollywood. Poza architekturą miejską warto zobaczyć w nim Gate of India oraz dworzec kolejowy Victoria. Godzinę drogi promem od Bombaju uplasowana jest wysepka Elephanta Caves, na której znajduje się świątynia poświęcona Shivie.
REKLAMA
REKLAMA