REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Uzbekistanie?

Kajetan Puszek
W Uzbekistanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy
W Uzbekistanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy

REKLAMA

REKLAMA

W Samarkandzie – dawnej stolicy znajdującej się w granicach imperium Aleksandra Wielkiego, panują specyficzne przepisy drogowe. Mandaty funkcjonują bez ustalonego taryfikatora, co jest powodem częstego zawyżania kar dla obcokrajowców.

Podstawowe informacje i przepisy

REKLAMA

Uzbekistan to państwo objęte ruchem wizowym dla obywateli Polski. Starać się o nią możemy w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie vouchera z biura turystycznego, zaproszenia od obywatela bądź osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie. Na miejscu będziemy mieli możliwość przedłużenia wizy. Podróżowanie z nieważną wizą grozi nałożeniem wysokiej kary przez straż graniczną bądź wszczęciem postępowania sądowego. Wjeżdżając na teren Uzbekistanu nie musimy posiadać biletu powrotnego ani mieć przy sobie określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Nigerii?

REKLAMA

W państwie tym wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, bowiem przeciętny obywatel Uzbekistanu nie wykazuje przywiązania do przepisów drogowych. Obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Jazda po zmroku jest niebezpieczna ze względu na nieoświetlone drogi i samochody oraz złą nawierzchnię dróg.Niebezpieczeństwo stanowią zwierzęta przechadzające się po ciemnych i nieoświetlonych drogach.

Istnieje zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem. Mandaty nie funkcjonują na podstawie taryfikatora, lecz wystawiane są zwykle umownie przez służby drogowe i policje. Ograniczony ruch osobowy jest w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgistanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejsze ośrodki

Samarkanda – miasto położone na jedwabnym szlaku z Europy do Chin niegdyś należało do Imperium Aleksandra Wielkiego. W XIV wieku wódz Tamerlan uczynił Samarkandę stolicą swojego imperium. Reprezentacyjnym placem jest Registan, na którym w osłupienie wprawiają budynki meczetów i madrasów – muzułmańskich szkół. Znajduje się tam także obserwatorium astronomiczne Uług – Bega, którego porównać można do polskiego Kopernika. W Bucharze znajduje się meczet z czterema minaretami – Chor Minor. Znajdziemy tam dużo zabytków kultury islamskiej.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA