REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kanadzie?

Kajetan Puszek
Po niektórych drogach Kanady najlepiej jeździć jeepem, fot. Jeep
Po niektórych drogach Kanady najlepiej jeździć jeepem, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Po Kanadzie będziemy poruszać się wielopasmowymi drogami łączącymi główne punkty na mapie „klonowego liścia”. Tereny mniej zaludnione posiadają jednopasmowe autostrady oraz utwardzone drogi żwirowe, po którym najlepiej jeździ się jeepem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe Kanady i warunki drogowe jakie tam panują.

Podstawowe przepisy

Od 2008 roku posiadacze paszportów biometrycznych są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy do Kanady. Ostateczną decyzję wydaje jednak i tak urzędnik emigracyjny, który ma prawo nie udzielić pozwolenia wjazdu osobom wcześniej deportowanym lub karanym. Maksymalny czas pobytu wynosi sześć miesięcy, o ile ten termin nie zostanie skrócony na granicy.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

REKLAMA

Przez trzy miesiące możemy prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy, po upływie tego czasu wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu i przekroczenie dozwolonej prędkości. W Kanadzie obowiązuje ruch prawostronny. Na terenie zabudowanym ograniczenie prędkości oscyluje w zależności od prowincji od 30-70 km/h, 60-90 km/h poza terenem zabudowanym wynosi - 100 lub 110 km/h.

W Kanadzie dalekie odległości najlepiej pokonywać za pomocą wielopasmowych autostrad. Przeważnie składają się z 6 pasów ruchu i oddzielone są środkowym pasem awaryjnym. Na mapach zaznaczone są grubą linią i symbolem w kształcie tarczy. Przez mniej uczęszczane tereny poprowadzone zostały jednopasmowe autostrady.

Północ kraju zaskoczy nas żwirowymi drogami. Przykładem może być Alaska Highway. Bardzo znaną trasą łączącą wybrzeże zachodnie ze wschodnim jest Trans – Canada Highway, którą oznacza się symbolem klonowego liścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową  

Poza autostradami wyróżniamy inne kategorie dróg tj. : powiatowe, regionalne, wiejskie i leśne. Jeżeli zdecydujemy się wypożyczyć samochód, to będziemy musieli liczyć się z tankowaniem benzyny bezołowiowej, która jest powszechnie dostępna. Na głębokiej prowincji częstotliwość stacji benzynowych jest proporcjonalnie mniejsza, dlatego warto zabezpieczyć się na tę okoliczność.

Najważniejsze ośrodki

REKLAMA

Ottawa jest stolicą Kanady położoną nad rzekami Ottawą, Rideau i Gatineau, we wschodniej części prowincji Ontario. Najważniejszymi zabytkami stolicy są National Gallery of Canada, neogotycki gmach parlamentu oraz National Research Council of Canada i Rideau Hall, wybudowane w stylu neoklasycystycznym.

W największym mieście państwa – Toronto, znajduje się wieża CN Tower. Na szczycie budowli można podziwiać przepiękny widok na Jezioro Ontario i dzielnicę finansową oraz skorzystać z usług obrotowej restauracji. W czteromilionowym molochu, będącym zlepkiem kultur, należy zobaczyć Galerię Sztuki Ontario, Królewskie Muzeum Ontario oraz Uniwersytet Toronto.

Frankofoński Montreal, drugie pod względem wielkości miasto Kanady, nazwę swą zawdzięcza wznoszącej się nad miastem górze Mont Royal. W mieście przeważają budynki sakralne, które można podziwiać na Starym Mieście. Warte uwagi jest Basilique Notre Dame - kościół katolicki czy Hôtel de Ville, miejscowy ratusz. Vancouver, które uplasowane jest nad cieśninami Johnstone i Georgia, to jedno z najpiękniej położonych miast świata. Okalane przez góry miasto, posiada w swoim wnętrzu niezliczoną ilość zabytków i nowoczesnej architektury.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA