REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kanadzie?

Kajetan Puszek
Po niektórych drogach Kanady najlepiej jeździć jeepem, fot. Jeep
Po niektórych drogach Kanady najlepiej jeździć jeepem, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Po Kanadzie będziemy poruszać się wielopasmowymi drogami łączącymi główne punkty na mapie „klonowego liścia”. Tereny mniej zaludnione posiadają jednopasmowe autostrady oraz utwardzone drogi żwirowe, po którym najlepiej jeździ się jeepem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe Kanady i warunki drogowe jakie tam panują.

Podstawowe przepisy

Od 2008 roku posiadacze paszportów biometrycznych są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy do Kanady. Ostateczną decyzję wydaje jednak i tak urzędnik emigracyjny, który ma prawo nie udzielić pozwolenia wjazdu osobom wcześniej deportowanym lub karanym. Maksymalny czas pobytu wynosi sześć miesięcy, o ile ten termin nie zostanie skrócony na granicy.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

REKLAMA

Przez trzy miesiące możemy prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy, po upływie tego czasu wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu i przekroczenie dozwolonej prędkości. W Kanadzie obowiązuje ruch prawostronny. Na terenie zabudowanym ograniczenie prędkości oscyluje w zależności od prowincji od 30-70 km/h, 60-90 km/h poza terenem zabudowanym wynosi - 100 lub 110 km/h.

W Kanadzie dalekie odległości najlepiej pokonywać za pomocą wielopasmowych autostrad. Przeważnie składają się z 6 pasów ruchu i oddzielone są środkowym pasem awaryjnym. Na mapach zaznaczone są grubą linią i symbolem w kształcie tarczy. Przez mniej uczęszczane tereny poprowadzone zostały jednopasmowe autostrady.

Północ kraju zaskoczy nas żwirowymi drogami. Przykładem może być Alaska Highway. Bardzo znaną trasą łączącą wybrzeże zachodnie ze wschodnim jest Trans – Canada Highway, którą oznacza się symbolem klonowego liścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową  

Poza autostradami wyróżniamy inne kategorie dróg tj. : powiatowe, regionalne, wiejskie i leśne. Jeżeli zdecydujemy się wypożyczyć samochód, to będziemy musieli liczyć się z tankowaniem benzyny bezołowiowej, która jest powszechnie dostępna. Na głębokiej prowincji częstotliwość stacji benzynowych jest proporcjonalnie mniejsza, dlatego warto zabezpieczyć się na tę okoliczność.

Najważniejsze ośrodki

REKLAMA

Ottawa jest stolicą Kanady położoną nad rzekami Ottawą, Rideau i Gatineau, we wschodniej części prowincji Ontario. Najważniejszymi zabytkami stolicy są National Gallery of Canada, neogotycki gmach parlamentu oraz National Research Council of Canada i Rideau Hall, wybudowane w stylu neoklasycystycznym.

W największym mieście państwa – Toronto, znajduje się wieża CN Tower. Na szczycie budowli można podziwiać przepiękny widok na Jezioro Ontario i dzielnicę finansową oraz skorzystać z usług obrotowej restauracji. W czteromilionowym molochu, będącym zlepkiem kultur, należy zobaczyć Galerię Sztuki Ontario, Królewskie Muzeum Ontario oraz Uniwersytet Toronto.

Frankofoński Montreal, drugie pod względem wielkości miasto Kanady, nazwę swą zawdzięcza wznoszącej się nad miastem górze Mont Royal. W mieście przeważają budynki sakralne, które można podziwiać na Starym Mieście. Warte uwagi jest Basilique Notre Dame - kościół katolicki czy Hôtel de Ville, miejscowy ratusz. Vancouver, które uplasowane jest nad cieśninami Johnstone i Georgia, to jedno z najpiękniej położonych miast świata. Okalane przez góry miasto, posiada w swoim wnętrzu niezliczoną ilość zabytków i nowoczesnej architektury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA