REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec epoki diesla?

Ceny oleju zwrównaja się na stałe z ceną benzyny, Fot. Fotolia
Ceny oleju zwrównaja się na stałe z ceną benzyny, Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2011 roku czeka nas podwyżka akcyzy na olej napędowy, którego cena zrówna się na stałe z ceną benzyny. Tymczasem rozwój silników benzynowych sprawia, że inwestycja w diesla może się nigdy nie zwrócić.

Jak donosi Gazeta Prawna, unijne dyrektywy wymusiły na polskim sektorze paliwowym podwyżkę akcyzy na olej napędowy, która wejdzie w życie w roku 2012. Według ekspertów ceny oleju na stacjach wzrosną o około 15 groszy, co może oznaczać gwóźdź do trumny diesla. 

REKLAMA

Zobacz też: Jak uruchamiać silnik Diesla zimą?

REKLAMA

Właściciele aut z jednostką wysokoprężną jeszcze parę lat temu mogli cieszyć się nie tylko tańszym paliwem, ale i wolniejszym jego spalaniem. Eksploatacja samochodów z dieslem pod maską była tańsza nawet o 30 - 40%. Dziś jednak koncerny samochodowe dynamicznie unowocześniają tańsze w produkcji silniki benzynowe, osiągając coraz lepsze wyniki.

Rozwój silników benzynowych opiera się przede wszystkim na tzw. downsizingu - pod maski samochodów trafiają jednostki o coraz mniejszej pojemności i liczbie cylindrów, przy jednoczesnym zwiększaniu mocy i obniżeniu zużycia paliwa. Na przykład najnowszy wynalazek Fiata, silnik TwinAir, który napędzać będzie m.in. popularnego Fiata 500, ma pojemność zaledwie 0,9 litra, jednak dzięki turbosprężarce osiąga moc 85 KM. Z kolei w nowej Skodzie Superb możemy znaleźć silnik 1,4, podczas gdy w poprzedniej generacji tego modelu najmniejsze dostępne jednostki miały pojemność 1,8 l.

Zobacz też: Fiat 500 z silnikiem TwinAir

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Różnice w cenie pomiędzy autami zaopatrzonymi w silnik benzynowy, a tymi posiadającymi diesla są znaczne, wynoszą często od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy założeniu, ze litr zarówno benzyny, jak i oleju napędowego kosztować będzie 5 zł, inwestycja taka zwróci się dopiero po przejechaniu 500 000 km w przypadku Fiata 500, 215 000 km w Skodzie Superb, 190 000 km w Oplu Astra IV i aż 680 000 km w Audi Q5. W praktyce samochody wymienia się jednak co około 5 lat, a więc znacznie szybciej niż zdołamy osiągnąć tak wysokie przebiegi.

Dlatego na Zachodzie, gdzie ceny paliw zrównały się już jakiś czas temu, kierowcy przestają kupować samochody z silnikami wysokoprężnymi. Udział diesla w rynku samochodowym zwiększył się gwałtownie w latach 1990-2007 z 13 do 53%, jednak już wkrótce później zaczął spadać i w 2009 wyniósł tylko 46%. Wygląda na to, że w przyszłości z silników diesla korzystać będą głównie firmy transportowe, zaś klienci prywatni powrócą do poczciwych jednostek benzynowych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA